Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Kobieta motywem przewodnim plakatu 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Autorem jest Andrzej Pągowski

Kobieta motywem przewodnim plakatu 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Autorem jest Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski prezentuje oficjalny plakat 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Organizatorzy 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentowali oficjalny plakat festiwalowy. Jest nim praca autorstwa jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców plakatu w Polsce, Andrzeja Pągowskiego. – To ukłon w stronę kobiet – mówi artysta.

 

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się 16-21 września 2019 r. w Gdyni.

 

Szósty plakat dla Gdyni

Andrzej Pągowski w swoim dorobku ma ponad 1,3 tys. plakatów wydawanych w Polsce i za granicą. Ponad 400 z nich związanych jest z kinem. Współpracował z wybitnymi reżyserami, tworząc plakaty m.in. do filmów: Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Romana Polańskiego, Janusza Majewskiego czy Jerzego Kawalerowicza.

Artysta wcześniej już pięciokrotnie projektował plakaty, które promowały Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Pierwszy festiwalowy plakat jego autorstwa jest z 1987 roku. Następne towarzyszyły festiwalowi w latach: 1990, 1992, 1993 i 2008.

– Wracam do Gdyni! – mówi Andrzej Pągowski. – Zawsze w swoich plakatach dla festiwalu w Gdyni starałem się nawiązać do sytuacji naszej kinematografii. Gdy zaczął ją wspierać biznes, to na plakacie pojawił się elegancki pan z teczką. Gdy były problemy ze środkami na filmy i robiono ich mało, to na plakacie pojawił się szukający pracy reżyser. Tym razem wracam z plakatem, który jest ukłonem w stronę kobiet. Z radością obserwuję, jak w ostatnich latach właśnie kobiety w kinie przynoszą nową energię, wrażliwość. Wierzę, że to kobiety mogą zmieniać, i uratować, nasz świat – tłumaczy Pągowski.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.

W tym roku zmienione zostały lokalizacje pokazów filmów ze względu na wyburzenie centrum Gemini i Multikina. Więcej na ten temat w artykule Filmowa mapa Gdyni.

 

Andrzej Pągowski jest absolwentem PWSSP w Poznaniu, gdzie uzyskał dyplom u profesora Waldemara Świerzego. Obok słynnych plakatów, pracował również nad licznymi okładkami wydawnictw płytowych, scenografiami teatralnymi i telewizyjnymi, scenariuszami filmów i teledysków. Od roku 1986 był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej polskiej edycji miesięcznika „Playboy”. W 1989 r. rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej. Jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy Kreacja Pro.

Jest laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, w tym kilkunastu najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz kilku nagród głównych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Jego prace znajdują się w najsławniejszych muzeach świata, m.in. w MoMA w Nowym Jorku i San Francisco, Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Museum of Art w Tokio. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” Andrzeja Pągowskiego wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.