Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Jarmarki świąteczne na Pomorzu. Zabawki, bożonarodzeniowe dekoracje i smakołyki [GDZIE I KIEDY]

Jarmarki świąteczne na Pomorzu. Zabawki, bożonarodzeniowe dekoracje i smakołyki [GDZIE I KIEDY]

Świąteczne choinki

Na grudniowych kiermaszach w Pomorskiem można kupić prezenty i niezliczoną liczbę ozdób oraz dekoracji świątecznych, które w większości zostały wykonane przez rzemieślników. Będą też stoiska z jedzeniem, słodyczami i regionalnymi przysmakami. Pierwsze jarmarki już się zaczęły, ale okazja do zakupów będzie aż do samych świąt.

 

Sprawdź, gdzie warto i kiedy wybrać się na świąteczne zakupy w województwie pomorskim.

 

Bytów

Jarmark Świąteczny w Bytowie zaplanowany jest na 16 grudnia w godz. 9.00.-15.00 na bytowskim rynku. Będzie można kupić ozdoby świąteczne, rękodzieło, choinki, pluszaki, ręcznie wykonane poduszki, a nawet biżuterię i zabawki z drewna. Będzie też okazja, by kupić regionalne bożonarodzeniowe przysmaki na świąteczny stół: słodycze, pieczywo, wędliny, ryby oraz wypieki.

Chojnice

W Chojnicach jarmark bożonarodzeniowy odbędzie się już po raz jedenasty między 14 a 16 grudnia. Na rynku będzie można kupić świąteczne smakołyki, domowe pieczywo, ciasta i ciastka, wędliny, miody, ale także rękodzieło artystyczne: ceramikę, szkło, wianki bożonarodzeniowe, stroiki, biżuterię oraz ubrania i dodatki. Będą też jasełka oraz świąteczna muzyka.

 

Czarna Woda

W Czarnej Wodzie 8 grudnia od godz. 15.00 w sali gimnastycznej przy ul. Mickiewicza odbędzie się kiermasz ozdób bożonarodzeniowych. Będzie domowe ciasto i świąteczne przysmaki. Dzieci będą mogły spotkać Mikołaja oraz wziąć udział w zabawach z animatorem.

Gdańsk

W Gdańsku Jarmark Bożonarodzeniowy trwa już od 1 grudnia i będzie można go odwiedzać aż do 13 stycznia na Targu Węglowym i na dziedzińcu Forum Gdańsk. Na Gdańszczan i turystów czeka kiermasz rzemiosła i rękodzieła, liczne kramy ze świątecznymi potrawami, ciastami oraz możliwość spróbowania smakołyków z innych regionów. Poza tym będą barwne parady, koncerty, warsztaty i zajęcia dla dzieci, a także dwupoziomowa karuzela i najwyższa w Polsce miejska choinka. Więcej o jarmarku na stronie pomorskie.eu.

We wszystkie weekendy grudnia od godz. 11.00 do 16.00 będzie też Świąteczny ETNOkiermasz w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. To wyjątkowy jarmark, podczas którego z dala od gwaru wielkich galerii handlowych można kupić oryginalny prezent świąteczny dla najbliższych. Do wyboru będą m.in. ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, zabawki, haftowane serwetki oraz słodkie upominki. Będą też warsztaty dla dzieci i rodziców. Więcej o ETNOkiermaszu na stronie pomorskie.eu.

Wyjątkowy kiermasz odbędzie się 7 grudnia w Oliwskim Ratuszu Kultury. Będzie to Nocny Świąteczny Pchli targ, czyli okazja do kupna, sprzedaży i wymiany drobiazgów związanych ze świętami Bożego Narodzenia: gier i zabawek, dodatków, galanterii i biżuterii, drobnego rękodzieło i sztuki. Kiermasz zacznie się o godz. 19.00 i potraw do 23.00.

 

Gdynia

Hale Targowe w Gdyni zapraszają na Świąteczny Kiermasz Rękodzieła we wszystkie weekendy grudnia. Swoje dzieła będą prezentować i sprzedawać twórcy rękodzieła artystycznego. Będzie to doskonała okazja do zakupu wyjątkowych ozdób świątecznych, unikatowych, artystycznych prezentów zrobionych z bawełny, gliny, filcu i przeróżnych włóczek.

Będą też twórcy ręcznie stworzonych przytulanek, kolorowych czapek, pięknej biżuterii. Każdego dnia jarmarku będzie okazja do wzięcia udziału w warsztatach kreatywnych, które poprowadzą wystawcy. Na kiermaszu nie zabraknie Mikołaja z prezentami ani świątecznego klimatu w postaci dekoracji oraz nastrojowej muzyki na żywo. Więcej informacji na stronie Hal Targowych w Gdyni.

 

Gniew

Jarmark Świętego Mikołaja w Gniewie odbędzie się w niedzielę 9 grudnia na rynku Starego Miasta w godz. od 10.00 do 14.00. Będzie to wspaniała okazja do zrobienia przedświątecznych zakupów: choinkowych ozdób, stroików, upominków oraz słodkości. Będą też konkursy i atrakcje dla najmłodszych.

 

Kartuzy

Kolejna edycja Kartuskiego Jarmarku Świąteczny zacznie się 14 grudnia i potrwa do 23 grudnia. Będą bezpłatna karuzela i kolejka dla dzieci, atrakcyjne stoiska z rękodziełem, wyrobami regionalnymi, przetworami, grzanym winem i piwem. Do tego w każdą niedzielę jarmark odwiedzi nas św. Mikołaj z atrakcyjnymi upominkami. Jarmark będzie działał od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-17.30, natomiast w soboty i niedziele w godz. 9.00-16.00.

 

Nowy Dwór Gdański

Żuławski Jarmark Świąteczny to okazja do zakupu rękodzieła, ozdób choinkowych oraz wsparcia działających w regionie pracowni warsztatów terapii zajęciowej. Odbędzie się w weekend 14-16 grudnia na placu przed Żuławskim Centrum Kultury w Nowym Dworze Gdańskim. W niedzielę będzie koncert piosenek świątecznych i kolęd w wykonaniu nowodworskich chórów, zespołów wokalnych, solistów i zaproszonych gości. A towarzyszyć im będą anioły na szczudłach.

 

Pelplin

W niedzielę 16 grudnia odbędzie się jarmark świąteczny w krużgankach pelplińskiego opactwa w godzinach 9.00-16.00. Będą ręcznie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe, produkty regionalne, miody i przetwory miodne, zioła oraz nalewki. Celem Jarmarku jest promowanie lokalnych i regionalnych tradycji, zwyczajów i dziedzictwa kulturowego związanego ze Świętami Bożego Narodzenia.

Pruszcz Gdański

W weekend 8 i 9 grudnia odbędzie się druga edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego w Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim. Mnóstwo atrakcji dla najmłodszych i dla dorosłych: animacje, warsztaty, teatr i jasełka. Będzie można spotkać Mikołaja, karmić zwierzątka ze stajenki i podziwiać żywą stajenkę z osiołkiem, barankiem i owieczkami. Oczywiście będzie też kiermasz, na którym kupimy m.in. rękodzieło, magiczne dekoracje i lokalne przysmaki świąteczne. Więcej informacji na stronie Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim.

 

Puck

W Pucku Jarmark Świąteczny odbędzie się 8 i 9 grudnia na Starym Rynku (sobota w godz. 11.00-20.00, niedziela w godz. 11.00-17.00). Będą sprzedawane produkty o charakterze świątecznym, regionalnym oraz wyroby rękodzieła artystycznego, czyli ceramika, biżuteria, galanteria skórzana, wyroby regionalne z wikliny, siana, drewna, zabawki, kosmetyki oraz ozdoby choinkowe. Będzie okazja do kupienia i posmakowania lokalnych potraw oraz grzanego piwa, miodów pitnych i nalewek. Jarmark to także czas bezpłatnych atrakcji dla najmłodszych.

Rumia

W przedświąteczny weekend 14-16 grudnia jarmark świąteczny zagości w Rumi, który zostanie zorganizowany na placu przy skrzyżowaniu ul. Starowiejskiej i Dąbrowskiego. W programie przewidziano m.in. przejazd świętego Mikołaja, strefę gastronomiczną, strefę z rękodziełem, występy chór, koncert kolęd oraz zabawy i animacje dla dzieci. Dodatkową atrakcją będą świąteczne iluminacje oraz okolicznościowe ozdoby. Więcej informacji na oficjalnej stronie Rumi.

 

Starogard Gdański

Kolorowe stragany pełne drobiazgów i gwiazdkowych ozdób, karuzela wenecka, dobre jedzenie, konkursy, zabawy i dużo świątecznej muzyki. To wszystko w niedzielę 9 grudnia na rynku w Starogardzie Gdańskim między godz. 11.00 a 17.00. Na straganach będzie można kupić m.in. ręcznie robione bombki, choinki, gwiazdki, serduszka i malowane pudełka. Będzie też strefa gastronomiczna z regionalnym jedzeniem i rozgrzewającymi napojami.

Swołowo

Jarmark bożonarodzeniowy w Sołowowie organizuje Muzeum Kultury Ludowej Pomorza 9 oraz 16 grudnia od godz. 10:00 do godz. 16:00. Na odwiedzających będzie czekał kiermasz rękodzieła regionalnych twórców, na którym będzie można nabyć rozmaite ozdoby świąteczne i niepowtarzalne prezenty. Smakowitą ofertę zaprezentują także koła gospodyń wiejskich, u których będzie można skosztować gorącego bigosu, barszczu z uszkami, pierogów z kapustą i grzybami oraz aromatycznego grzanego wina.

Będzie okazja, by kupić na stół świąteczny świeżą rybę, staropolski piernik dojrzewający, zakwas buraczany, domowe przetwory, swojską kiełbasę, rozgrzewające nalewki i wiele, wiele innych produktów. Podczas jarmarków nie zabraknie warsztatów ozdób ze słomy i słomkowych łańcuchów oraz tworzenia świec z wosku pszczelego. Przy piecu chlebowym będą warsztaty wypieku tradycyjnego pomorskiego piernika. Dodatkowo, zarówno dzieci, jak i dorośli będą mieli możliwość udekorować piernik masą lukrową. W Zagrodzie Albrechta rozdawane będzie sianko wigilijne, gdzie cieszyć będą owieczki pomorskie, konie, stary cap Leon, gęsi, kaczki, kury.

Sztum

W Sztumie 16 grudnia przy Centrum Kultury Chrześcijańskiej na rynku odbędzie się III Powiślański Jarmark Adwentowy. Między 10.00 a 16.00 będą wystawa lokalnego rękodzieła, degustacja regionalnych produktów z Powiśla (w tym miody, mięsiwa i słodycze) oraz warsztaty malowania pierników. Przygotowano też konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz zabawy dla najmłodszych.

 

Tczew

Jarmark bożonarodzeniowy w Tczewie odbędzie się w weekend 8 i 9 grudnia w godz. 10.00-18.00 na deptaku przy plac Hallera, ul. Mickiewicza i ul. Jarosława Dąbrowskiego. Będzie trzydziestu wystawców z Polski i Litwy z różnorodnym świątecznym asortymentem: swojskie jadło, wyroby rękodzielnicze, mała gastronomia, a w tle świąteczna muzyka, warsztaty dla dzieci w Fabryce Piernika oraz konkursy. Będą też żywe maskotki oraz świąteczna fotobudka.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.