Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
O wspólnym bilecie i specjalnych uchwytach dla pasażerów. Zaczął się Kongres Smart Metropolia [AKTUALIZACJA]

O wspólnym bilecie i specjalnych uchwytach dla pasażerów. Zaczął się Kongres Smart Metropolia [AKTUALIZACJA]

Smart Metropolia 2018

Podczas konferencji rozpoczynającej 20 września 2018 r. wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski zaprezentował wyjątkowe uchwyty dla pasażerów komunikacji miejskiej. Będą one jednocześnie informatorami o rozkładach jazdy, pojazdach i przystankach. To element pilotażu tzw. wspólnego biletu. Integracja komunikacji w Pomorskim to jeden z priorytetów samorządu województwa.

 

Kongres Smart Metropolia odbywa się 20 i 21 września 2018 r. w AmberExpo w Gdańsku. Samorządowcy, politycy i eksperci rozmawiają o metropoliach, współpracy między miastami i nowoczesnych technologiach. Wstęp jest wolny – nadal można się rejestrować.

 

Ze smartfonem w Pomorskie

Jesienią ma ruszyć pilotaż systemu biletu wspólnego dla województwa pomorskiego. – Pierwszym widocznym efektem będą specjalne identyfikatory z uchwytem dla pasażera, które pojawią się w pojazdach komunikacji publicznej – mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Każdy taki uchwyt zawierać będzie kod QR oraz etykietę NFC. Zakodowane w nich zostaną informacje o pojeździe oraz stacji. Pasażer będzie musiał jedynie zeskanować kod za pomocą specjalnej aplikacji w smartfonie – tłumaczy Świlski. Na pilotażowe trasy w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku i Starogardzie Gdańskim do pojazdów komunikacji miejskiej i regionalnej wsiądą testerzy. Sprawdzą, czy system jest intuicyjny dla pasażera i nie sprawia nikomu kłopotów.

Więcej informacji o integracji komunikacji w województwie pomorskim.

 

Miasta odpowiedzialne i przyjazne

Podczas kongresu będą panele dyskusyjne, warsztaty, wykłady i sesje kreatywne. Tegoroczny Kongres Smart Metropolia ma wskazać aktualne i perspektywiczne działania na rzecz umożliwienia wszystkim mieszkańcom życia w różnorodnej i skomunikowanej metropolii. Przedstawiane będą wiodące trendy społeczne, ekonomiczne, technologiczne i komunikacyjne oraz te, wyznaczające kierunki rozwoju metropolii na kolejne lata. Stanowić będą one punkty odniesienia dla tematów spotkań realizowanych w ramach linii programowych: idee (wybory dla przyszłości), dobro wspólne (wybory dla dobra wspólnego), innowacja i biznes (wybory dla rozwoju).

Mowa będzie też o tym, jak wygląda współpraca między miastami i gminami oraz czy są zagrożeniem dla mniejszych miejscowości. W kolejnych panelach dyskusyjnych specjaliści zastanowią się nad modelami budżetów obywatelskich i funduszy sołeckich, a także nad tym, jak być smart mieszkańcem oraz jaki wpływ na samorządy lokalne ma polityka krajowa.

Podczas kongresu zostaną wręczone także dwie nagrody: dla Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Pomorskiego 2018 oraz za najlepsze Działanie Niskoemisyjne Województwa Pomorskiego 2018.

Pełen program i rejestracja na stronie kongresu Smart Metropolia.

 

Kongres Smart Metropolia 2018 

  • 20-21 września 2018 r.; czwartek, godz. 9.30-15.00; piątek, godz. 9.00-15.30
  • AmberExpo
  • ul. Żaglowa 11
  • Gdańsk
  • wstęp wolny
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.