Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Hematologia w Redłowie rozbudowana za ponad 9,5 mln zł. Ma więcej łóżek, wkrótce zacznie też działać Bank Komórek

Hematologia w Redłowie rozbudowana za ponad 9,5 mln zł. Ma więcej łóżek, wkrótce zacznie też działać Bank Komórek

Otwarcie Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni

W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni rozbudowano Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku wraz z Bankiem Komórek. Na oddziale są 23 łóżka, w tym izolatki z podwyższonym reżimem czystości powietrza. Kupiono m.in.: aparaty USG i EKG, defibrylatory oraz analizator hematologiczny. Koszt remontu i wyposażenia to ponad 9,5 mln zł. Rocznie terapii hematologii onkologicznej będzie poddanych 450 pacjentów.

 

W otwarciu oddziału, które odbyło się 23 maja 2019 r., uczestniczyli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i członek Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

 

Jak wygląda oddział?

Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku jest jedynym w Szpitalach Pomorskich, natomiast trzecim znajdującym się w województwie pomorskim. Podobne oddziały istnieją już w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku oraz Wojewódzkim Szpitalu im. J. Korczaka w Słupsku. Do czasu remontu gdyński oddział miał cztery łóżka stacjonarne i dwa stanowiska oddziału dziennego. Po remoncie w sumie dysponuje 23 łóżkami i znajduje się na parterze budynku nr 2. – Z terapii hematologii onkologicznej korzystać będzie rocznie około 450 pacjentów – mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik spółki.

– Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku wraz z Bankiem Komórek jest kolejnym rozbudowanym oddziałem głównie dzięki funduszom europejskim i środkom z budżetu województwa – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Mam nadzieję, że dzięki nowemu oddziałowi skróci się oczekiwanie pacjentów na leczenie, a chorzy będą korzystali z nowoczesnych terapii – dodał Struk.

Prace budowlane przebiegały w dwóch etapach. W pierwszej fazie utworzono odcinek diagnostyczno-pielęgnacyjny z dziewięcioma łóżkami dla pacjentów (izolatka podciśnieniowa wraz ze śluzą, dwa pokoje dwułóżkowe, jeden pokój czteroosobowy). Są też cztery łazienki, w tym jedna przystosowana dla osób niepełnosprawnych oraz toaleta. Dodatkowo, izolatka posiada własny węzeł sanitarny. Pacjenci mają też do dyspozycji aneks kuchenny. Na oddziale znajdują się m.in.: gabinet diagnostyczno-zabiegowy, dyżurka pielęgniarska, pokój medyczny lekarza dyżurującego i brudownik z dezynfektorem. Korytarz oddziału i izolatka posiadają system monitoringu obiektowego.

W drugim etapie prac rozbudowano budynek nr 2 o nowe pomieszczenia szpitalne dla chorych. Powstało 14 dodatkowych łóżek, w tym sześć izolatek nadciśnieniowych dla pacjentów po transplantacji komórek krwi oraz cztery dwuosobowe pokoje. Wszystkie pokoje są z łazienkami. W części oddziału z izolatkami zamontowano filtry Hepa, co umożliwia podwyższony reżim czystości powietrza porównywalny z salami operacyjnymi.

 

Czym jest Bank Komórek?

Bank znajduje się na parterze (laboratorium) i w piwnicy. – Jest wyposażony i gotowy do działania w pełnym zakresie, w niedalekiej przyszłości planuje się jego uruchomienie – dodaje Pisarewicz. Powstały też pomieszczenia dla instalacji urządzeń dla Banku Komórek o powierzchni ok. 50 mkw. W banku jest m.in separator komórkowy. Zainstalowany został też zbiornik zewnętrzny na ciekły azot o pojemności 2500 l, który jest wykorzystywany przy zamrażaniu pobranych próbek krwi czy osocza. 

– Oddział Hematologii wraz z Bankiem Komórek będzie służył pacjentom z chorobami hematologicznymi, takimi jak w szczególności białaczka. Do tej pory były tylko 4, a teraz są aż 23 łóżka dla pacjentów. To znacząca poprawa warunków diagnostyki i leczenia pacjentów – mówi członek Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – W przyszłości planuje się też przeprowadzanie zabiegów przeszczepiania komórek macierzystych układu krwiotwórczego. Finansowe wsparcie tego projektu przez samorząd województwa pomorskiego jest kolejnym przykładem działania na rzecz rozwoju i rozszerzenia oferowanych usług medycznych w szpitalach marszałkowskich. Chorzy, między innymi z Gdyni czy Wejherowa i okolic nie będą już musieli jeździć na leczenie do innych ośrodków. A wykwalifikowany zespół gdyńskiego szpitala zapewni bezpieczne i bardziej komfortowe warunki terapii – wyjaśnia Kapała-Sokalska.

 

Koszt inwestycji

Całkowity koszt prac budowlanych oraz zakupów sprzętu medycznego i niemedycznego to ponad 9,5 mln zł. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pochodzi ponad 6,6 mln zł, z budżetu województwa pomorskiego przeznaczono prawie 1,9 mln zł, z budżetu państwa ponad 880 tys. zł, a pozostałą kwotę prawie 150 tys. zł dołożył szpital. Na potrzeby oddziału kupiono sprzęt medyczny i wyposażenie niemedyczne. Chodzi m.in. o łóżka, kardiomonitory, aparaty USG i EKG, defibrylatory, pompy infuzyjne i żywieniowe oraz wiele niezbędnego specjalistycznego sprzętu do Banku Komórek.
 

Fot. Maciej Laszkiewicz

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.