Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Hematologia w Redłowie rozbudowana za ponad 9,5 mln zł. Ma więcej łóżek, wkrótce zacznie też działać Bank Komórek

Hematologia w Redłowie rozbudowana za ponad 9,5 mln zł. Ma więcej łóżek, wkrótce zacznie też działać Bank Komórek

Otwarcie Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni

W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni rozbudowano Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku wraz z Bankiem Komórek. Na oddziale są 23 łóżka, w tym izolatki z podwyższonym reżimem czystości powietrza. Kupiono m.in.: aparaty USG i EKG, defibrylatory oraz analizator hematologiczny. Koszt remontu i wyposażenia to ponad 9,5 mln zł. Rocznie terapii hematologii onkologicznej będzie poddanych 450 pacjentów.

 

W otwarciu oddziału, które odbyło się 23 maja 2019 r., uczestniczyli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i członek Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

 

Jak wygląda oddział?

Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku jest jedynym w Szpitalach Pomorskich, natomiast trzecim znajdującym się w województwie pomorskim. Podobne oddziały istnieją już w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku oraz Wojewódzkim Szpitalu im. J. Korczaka w Słupsku. Do czasu remontu gdyński oddział miał cztery łóżka stacjonarne i dwa stanowiska oddziału dziennego. Po remoncie w sumie dysponuje 23 łóżkami i znajduje się na parterze budynku nr 2. – Z terapii hematologii onkologicznej korzystać będzie rocznie około 450 pacjentów – mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik spółki.

– Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku wraz z Bankiem Komórek jest kolejnym rozbudowanym oddziałem głównie dzięki funduszom europejskim i środkom z budżetu województwa – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Mam nadzieję, że dzięki nowemu oddziałowi skróci się oczekiwanie pacjentów na leczenie, a chorzy będą korzystali z nowoczesnych terapii – dodał Struk.

Prace budowlane przebiegały w dwóch etapach. W pierwszej fazie utworzono odcinek diagnostyczno-pielęgnacyjny z dziewięcioma łóżkami dla pacjentów (izolatka podciśnieniowa wraz ze śluzą, dwa pokoje dwułóżkowe, jeden pokój czteroosobowy). Są też cztery łazienki, w tym jedna przystosowana dla osób niepełnosprawnych oraz toaleta. Dodatkowo, izolatka posiada własny węzeł sanitarny. Pacjenci mają też do dyspozycji aneks kuchenny. Na oddziale znajdują się m.in.: gabinet diagnostyczno-zabiegowy, dyżurka pielęgniarska, pokój medyczny lekarza dyżurującego i brudownik z dezynfektorem. Korytarz oddziału i izolatka posiadają system monitoringu obiektowego.

W drugim etapie prac rozbudowano budynek nr 2 o nowe pomieszczenia szpitalne dla chorych. Powstało 14 dodatkowych łóżek, w tym sześć izolatek nadciśnieniowych dla pacjentów po transplantacji komórek krwi oraz cztery dwuosobowe pokoje. Wszystkie pokoje są z łazienkami. W części oddziału z izolatkami zamontowano filtry Hepa, co umożliwia podwyższony reżim czystości powietrza porównywalny z salami operacyjnymi.

 

Czym jest Bank Komórek?

Bank znajduje się na parterze (laboratorium) i w piwnicy. – Jest wyposażony i gotowy do działania w pełnym zakresie, w niedalekiej przyszłości planuje się jego uruchomienie – dodaje Pisarewicz. Powstały też pomieszczenia dla instalacji urządzeń dla Banku Komórek o powierzchni ok. 50 mkw. W banku jest m.in separator komórkowy. Zainstalowany został też zbiornik zewnętrzny na ciekły azot o pojemności 2500 l, który jest wykorzystywany przy zamrażaniu pobranych próbek krwi czy osocza. 

– Oddział Hematologii wraz z Bankiem Komórek będzie służył pacjentom z chorobami hematologicznymi, takimi jak w szczególności białaczka. Do tej pory były tylko 4, a teraz są aż 23 łóżka dla pacjentów. To znacząca poprawa warunków diagnostyki i leczenia pacjentów – mówi członek Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – W przyszłości planuje się też przeprowadzanie zabiegów przeszczepiania komórek macierzystych układu krwiotwórczego. Finansowe wsparcie tego projektu przez samorząd województwa pomorskiego jest kolejnym przykładem działania na rzecz rozwoju i rozszerzenia oferowanych usług medycznych w szpitalach marszałkowskich. Chorzy, między innymi z Gdyni czy Wejherowa i okolic nie będą już musieli jeździć na leczenie do innych ośrodków. A wykwalifikowany zespół gdyńskiego szpitala zapewni bezpieczne i bardziej komfortowe warunki terapii – wyjaśnia Kapała-Sokalska.

 

Koszt inwestycji

Całkowity koszt prac budowlanych oraz zakupów sprzętu medycznego i niemedycznego to ponad 9,5 mln zł. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pochodzi ponad 6,6 mln zł, z budżetu województwa pomorskiego przeznaczono prawie 1,9 mln zł, z budżetu państwa ponad 880 tys. zł, a pozostałą kwotę prawie 150 tys. zł dołożył szpital. Na potrzeby oddziału kupiono sprzęt medyczny i wyposażenie niemedyczne. Chodzi m.in. o łóżka, kardiomonitory, aparaty USG i EKG, defibrylatory, pompy infuzyjne i żywieniowe oraz wiele niezbędnego specjalistycznego sprzętu do Banku Komórek.
 

Fot. Maciej Laszkiewicz

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.