Aktualności

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku ma własny oddział transplantacji szpiku kostnego [AKTUALIZACJA]

Otwarcie oddziału transplantacji szpiku kostnego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku
Otwarcie oddziału transplantacji szpiku kostnego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Fot. UMWP

To drugi tego typu ośrodek na Pomorzu. Koszt inwestycji wyniósł ponad 1,7 mln zł. Pierwsi pacjenci leczeni z powodu ostrych białaczek i przygotowani do przeszczepu będą przyjmowani w Słupsku od 15 lipca 2018 r.

 

Aktualizacja z 15 października 2018 r.

Podczas L sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, 15 października 2018 r. radni podjęli uchwałę o przekazaniu na rzecz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku 900 tys. zł z budżetu województwa. Pieniądze te zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie Banku Komórek i Tkanek dla Oddziału transplantacji szpiku kostnego. Ośrodek zajmuje się leczeniem pacjentów z Pomorza Środkowego, a także z części województwa zachodniopomorskiego.

 

Wcześniej pisaliśmy

 

W uroczystym otwarciu oddziału transplantacji szpiku kostnego 11 lipca 2018 r. wziął udział marszałek Mieczysław Struk.

–  Cieszę się, że sejmik podjął decyzję o dofinansowaniu z budżetu województwa kwotą 500 tys. zł utworzenia oddziału transplantacji szpiku. To prawie 30 procent kosztu całej inwestycji – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Oddział powstał w wyniku przebudowy części pomieszczeń zajmowanych przez hematologię. Pracuje na nim wykwalifikowana kadra medyczna m.in. transplantolodzy, hematolodzy i pielęgniarki onkologiczne. Jestem przekonany, że pacjenci z nowotworami krwi, którzy już wkrótce będą przyjmowani do szpitala docenią warunki, w jakich będą leczeni oraz dogodną lokalizację placówki – dodał marszałek Struk.

 

Nowoczesny oddział na sześć łóżek 

Oddział transplantacji szpiku o powierzchni 240 mkw. znajduje się na II piętrze budynku D w części oddziału hematologicznego. Składa się z pięciu izolatek z łazienkami, w tym czterech sal jednoosobowych i jednej dwuosobowej. W sumie jest sześć łóżek zapewniających wysoki standard czystości powietrza. Na oddziale są też: gabinet zabiegowy, gabinet lekarski, punkt pielęgniarski, brudownik oraz niezbędne dla utrzymania wysokich wymogów sanitarnych śluzy dla pacjenta oraz personelu.

– Na oddziale, w bardzo dobrych warunkach będą leczeni chorzy, którzy kwalifikują się do transplantacji szpiku – mówi dr n. med. Wojciech Homenda, ordynator oddziału hematologii, wewnętrznego i otwieranego transplantacji szpiku kostnego oraz wojewódzki konsultant do spraw hematologii. – Będziemy oceniać ich status choroby, wykonywać badania, w tym kardiologiczne i stomatologiczne. Potwierdzać więc remisję choroby – dodaje ordynator. 

W ramach robót budowlanych zmieniono układ pomieszczeń. Wymieniono drzwi i okna na witryny, instalacje wodne i kanalizacyjne oraz zamontowano centralę klimatyzacyjną zapewniającą 10-krotną ilość wymian powietrza. Zmodernizowano instalacje elektryczne oraz teletechniczne systemu sygnalizacji pożaru i kontroli dostępu. Wykonano nowe instalacje teletechniczne: monitoring wizyjny, instalacje TV i system przyzywowy. Do sal chorych doprowadzono instalacje gazów medycznych wraz z naściennymi panelami.

Oddział doposażono m.in. w łóżka elektryczne z wagą oraz materacami przeciwodleżynowymi, szafki przyłóżkowe, pompy infuzyjne, centralę do podłączenia kardiomonitorów. Kupiono stoliki zabiegowe, stojaki do pomp infuzyjnych i kroplówek oraz meble m.in. do gabinetu zabiegowego, punktu pielęgniarskiego, śluz szatniowych.        

                                    

Drugi ośrodek na Pomorzu wykonujący przeszczepy komórek macierzystych

Pierwszy ośrodek transplantacji istnieje w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Ośrodek Autoprzeszczepów Szpiku Kostnego powstaje z myślą o mieszkańcach Słupska i okolic. – Chodzi o to, aby chorzy nie musieli jeździć na transplantacje szpiku najczęściej do Gdańska, czasem Warszawy czy nawet Gliwic. Nasi pacjenci często cierpią na wiele chorób, niektórzy z nich mają dysfunkcje narządów ruchu – wyjaśnia dr Wojciech Homenda.

– Na razie otwieramy tzw. część łóżkową, czyli oddział transplantacji szpiku. Rozpoczynamy równocześnie tworzenie banku komórek i tkanek. Po zakończeniu tej inwestycji musimy otrzymać odpowiednie akredytacje i dopiero będziemy mogli rozpocząć transplantacje. Ośrodek autoprzeszczepów szpiku kostnego w naszym szpitalu będzie składać się z oddziału oraz banku komórek i tkanek. Bank to jednostka posiadająca zbiornik do bankowania komórek i tkanek (przechowywania z temperaturze – 196 stopni Celsjusza) oraz laboratorium, w którym przygotowywany, badany (np. badania mikrobiologiczne, wirusologiczne) i pakowany jest pobrany materiał. Mamy nadzieję, że już na początku przyszłego roku uda się nam przeprowadzić pierwsze przeszczepy szpiku w Słupsku. Szacujemy, że będziemy wykonywać około 30-40 transplantacji na rok. Do tego momentu nasi pacjenci będą jeździli na zabiegi do innych szpitali, najczęściej do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku – tłumaczy dr Homenda.

W ciągu roku w Słupsku leczonych jest prawie 3 tys. pacjentów. Na istniejącym od 1998 r. oddziale hematologii nie wykonuje się autoprzeszczepów szpiku, które czasem są jedynym ratunkiem dla chorych. – Leczymy chorych z ostrymi białaczkami, kwalifikujemy i przygotowujemy chorych do przeszczepu komórek macierzystych szpiku, który do końca roku będzie wykonywany w UCK. Prowadzimy pełną diagnostykę i leczenie chorób hematologicznych – informuje dr Homenda.

Na oddziale pracuje dwóch transplantologów klinicznych, którzy jednocześnie są hematologami oraz czterech hematologów, z których jeden jest w trakcie specjalizacji z transplantologii. Zatrudnionych jest też dwóch lekarzy w trakcie specjalizacji z hematologii. Pracują też specjalistki pielęgniarstwa onkologicznego z ponad 15-letnim doświadczeniem w leczeniu nowotworów krwi.

– Otwarcie oddziału transplantacji to pierwszy etap prac służących przeszczepom szpiku w słupskim szpitalu. Następnym etapem będzie utworzenie banku tkanek i komórek. Wtedy pacjenci chorzy na białaczkę nie będą musieli jeździć do innych miast, aby poddać się przeszczepowi, a szczególnie autoprzeszczepowi – mówi członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski. –  Finansowe wsparcie tego projektu przez samorząd województwa pomorskiego jest kolejnym przykładem działania na rzecz rozwoju i  rozszerzenia oferowanych usług medycznych w szpitalach marszałkowskich. To też wyraz troski o zdrowie pacjentów naszych szpitali znajdujących się nie tylko w Trójmieście. Wykwalifikowany zespół szpitala w Słupsku zapewni bezpieczne i bardziej komfortowe leczenie bezpośrednio na miejscu. Kolejny ośrodek na Pomorzu odciąży też Uniwersyteckie Centrum Kliniczne będące jedynym do tej pory ośrodkiem na Pomorzu specjalizującym się w przeszczepach szpiku – wyjaśnia Orłowski.

 

 

Homenda: „Transplantacja to utrzymanie dobrostanu"

Jak zapewnia dr Homenda nie należy obawiać się być dawcą: „Ponad 80 proc. materiału do transplantacji pobieranych jest z krwi obwodowej, z której separuje się komórki macierzyste, z których powstaje szpik. Taki dawca wymaga jedynie krótkiego pobytu w szpitalu na czas poboru komórek macierzystych. Natomiast coraz mniej przeszczepów polega na nakłuciu kości i pobraniu szpiku z talerza biodrowego. Taki zabieg wymaga narkozy i związanego z nią dłuższego pobytu". – A sama autotransplantacja to nic innego jak utrzymanie dobrostanu pacjenta, wydłużenie remisji po skutecznej chemioterapii.  Można ją przeprowadzać do 70 roku życia  – zaznacza Homenda.

 

Koszt inwestycji

Utworzenie oddziału m. in. opracowanie dokumentacji, roboty oraz wyposażenie kosztowało ponad 1,7 mln zł. Środki na ten cel przekazały: samorząd województwa pomorskiego (500 tys. zł), miasto Słupsk (800 tys. zł), gmina Słupsk (100 tys. zł),  Kobylnica i Ustka (obie gminy po 50 tys. zł), Potęgowo i Główczyce (obie gminy po 20 tys. zł), Smołdzino i Kępice (obie gminy po 10 tys. zł) oraz powiat słupski (50 tys. zł), a pozostałą kwotę dołożył szpital (ponad 94 tys. tys., zł).

Kolejny etap to przebudowa pomieszczeń na potrzeby utworzenia banku komórek i tkanek wraz z wyposażeniem w niezbędny sprzęt. Szpital wykonał już dokumentację projektowo-kosztorysową oraz uzyskał pozwolenie na budowę. Wyłania wykonawcę robót budowlanych. Szacowany koszt tego etapu inwestycji to 1,5 mln zł.

 

Fot. Maciej Laszkiewicz, Michał Piotrowski

 

view szablon artykułu