Ptasie radio w Centrum Hewelianum

Od niedawna w Centrum Hewelianum ze zdwojoną siłą rozbrzmiewają ćwierkania, pohukiwania, gwizdy oraz inne odgłosy wydawane przez skrzydlatych mieszkańców pofortecznego parku. Poznać tu można także ptasie menu, lecznicze właściwości roślin, tropy zwierząt i wiele innych, przyrodniczych ciekawostek. Wszystko to dzięki zakończonej właśnie realizacji kampanii edukacyjnej „Bioróżnorodność Pofortecznego Parku Edukacyjnego w Centrum Hewelianum".


Bezpłatne zabiegi dla kotów wolno żyjących

Wszyscy, którzy opiekują się tymi sympatycznymi zwierzętami i chcielibyście je bezpłatnie wysterylizować lub wykastrować, mogą zgłosić się do 18 grudnia 2015 r., do Wydziału Środowiska przy ul. 10 Lutego 24 w Gdyni, do pok. 515 po zlecenie na zabieg.


„Przedsiębiorca z klimatem”

Do udziału w ogólnopolskim konkursie dla przedsiębiorców, którzy wdrożyli najciekawsze niskonakładowe rozwiązania obniżające zużycie energii, działania zwiększające efektywność energetyczną lub wprowadzili nowy ekologiczny produkt lub usługi w swojej działalności zaprasza Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Zgłoszenia można przesyłać do 31 stycznia 2016 r.

III Pomorskie Forum Trzodziarskie

Pomorskie Forum Trzodziarskie wpisało się już na stałe w listopadowy kalendarz imprez organizowanych przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. Trzecia edycja Forum odbyła się na terenie PGE Areny w Gdańsku w dniu 9 listopada, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Akcja społeczna „Czadostop!”

Wraz z początkiem sezonu grzewczego rozpoczęła się społeczna akcja edukacyjno-informacyjna „Czadostop!". Celem inicjatywy jest propagowanie wiedzy na temat czadu oraz konsekwencji wynikających z niewłaściwej eksploatacji urządzeń, które mogą emitować tlenek węgla. Akcję patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Podpisano umowę na adaptację budynku PODR

We wtorek, 3 listopada marszałkowie Mieczysław Struk, Krzysztof Trawicki i Ryszard Świlski uczestniczyli w uroczystym podpisaniu umowy na adaptację budynku Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na cele biurowe. Umowę podpisali Aleksander Mach, dyrektor PODR i przedstawiciele wykonawcy – firmy Ecozet z Kalisk Kościerskich.

Największa elektrownia słoneczna

Grupa Energa uruchomiła w gminie Czernikowo koło Torunia największą w Polsce farmę fotowoltaiczną o mocy prawie 4 MW. Nowa instalacja zasili w energię elektryczną nawet 1,6 tys. gospodarstw domowych. Jej otwarcie to część innowacyjnego projektu Smart Toruń wdrażanego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przez Energę.

O nowoczesnej ochronie roślin

W Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Gdańsku w Oddziale w Starym Polu, 5 listopada 2015 r. odbędzie się konferencja „Nowoczesne techniki ochrony roślin. Aktualne zagadnienia integrowanej ochrony roślin. W programie spotkania m.in. wykłady i pokaz spryskiwaczy na torze przeszkód.

Brzeźno Wielkie – Najpiękniejsza Wieś Pomorska 2015

Wieś Brzeźno Wielkie oraz Magdalena i Jan Marchewicz z Koźmina to zdobywcy pierwszych miejsc w tegorocznej edycji konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2015". Zwycięzcom osobiście pogratulowali marszałkowie Mieczysław Struk oraz Krzysztof Trawicki podczas uroczystej gali, która odbyła się 30 października w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

Sympozjum Pszczelarskie w Lubaniu

W Pomorskim Centrum Pszczelarskim w Lubaniu 24 października odbyło się Sympozjum Pszczelarskie. Gospodarzem wydarzenia był Aleksandra Mach, dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, udział w spotkaniu wzięli także Krzysztof Trawicki, wicemarszałek województwa pomorskiego, Maciej Kazienko, zastępca prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Leszek Pękala, wiceprezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku.

Porozumienie o zrównoważonym rozwoju lasów

Marszałek Mieczysław Struk i Bożena Sikora, dyrektor Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Słupsku podpisali w obecności ministra środowiska Macieja Grabowskiego porozumienie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Nadleśnictwem Gdańsk dotyczące współpracy w zakresie działań mających na celu zrównoważony rozwój lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Możliwości rozwoju produkcji rolniczej

W Oddziale Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu, 29 października 2015 r. (czwartek) odbędą się warsztaty naukowe „Możliwości rozwoju różnych kierunków i systemów produkcji rolniczej w województwie pomorskim oraz ich wpływ na środowisko przyrodnicze". Spotkanie poprowadzą przedstawiciele IUNG w Puławach.

Gala konkursu na najpiękniejszą wieś

Zakończyła się 22. edycja konkursu Piękna Wieś Pomorska 2015. Zmagania odbyły się w dwóch kategoriach – Wieś i Zagroda. Eliminacje przebiegły w trzech etapach – gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Uroczyste podsumowanie etapu wojewódzkiego oraz wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 30 października 2015 r. w Gdańsku.

Podwodne sprzątanie

Oczyszczenie z zalegających śmieci podwodnej części gdyńskich plaż, basenu jachtowego oraz bulwaru Nadmorskiego stawiają sobie za cel uczestnicy 7. edycji imprezy pod hasłem Eko-Nurkowy Dzień w Gdyni. Płetwonurkowie spotkają się w sobotę, 10 października 2015 r.

Gospodarka odpadami – będą potrzebne nowe decyzje

Ministerstwo Środowiska informuje, że 23 stycznia 2016 r. tracą ważność decyzje z zakresu gospodarki odpadami wydane przed dniem wejścia w życie ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

O rozwoju gospodarstw rolnych

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Oddział w Starym Polu, zaprasza na konferencję, która odbędzie się 8 października 2015 r. w Oddziale Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu. Podczas spotkania zostaną poruszone ważkie tematy dotyczące m.in. nowych zasad obrotu gruntami rolnymi, informacje dotyczące płatności bezpośrednich czy modernizacji gospodarstw rolnych.

Nie wyrzucaj baterii do kosza!

W październiku 2015 r. odbędzie się kolejna edycja objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych w Gdańsku. Również Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki przypomina o prawidłowym postępowaniu z takimi odpadami.

Pomorze zaprezentowało się imponująco!

Po raz kolejny województwo pomorskie uczestniczyło w Targach Smaki Regionów, które odbywały się równolegle z ekspozycją POLAGRA FOOD. W dniach 19-22 września do Poznania przyjechali wytwórcy lokalnej, tradycyjnej i regionalnej żywności z trzynastu polskich regionów. W tym roku prezentacja naszego stoiska zachwycała nie tylko gości odwiedzających targi, ale również pozostałe, obecne na targach regiony.

Dni otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Zapraszamy na Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, które obchodzone będą 25 i 26 września br. Pierwszego dnia będzie można odwiedzić siedzibę TPK w Gdańsku-Oliwie oraz zaczerpnąć informacji dotyczących działalności parku i zaprzyjaźnionych instytucji. Drugiego dnia odbędą się otwarte wycieczki przyrodnicze po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

Targi Ogrodnicze Jesień w Słupsku

W Słupsku, 26 i 27 września 2015 r. odbędą się Targi Ogrodnicze Jesień. To szeroka oferta warzyw, owoców, a także drzew owocowych i ozdobnych oraz akcesoriów dla ogrodników i majsterkowiczów. Targi dają szansę na zaopatrzenie i uzupełnienie zapasów w spiżarniach i piwnicach domowych.

Kartuski Targ Produktów Ekologicznych

Chcesz, by produkty spożywcze, które kupujesz były najwyższej jakości i nie zawierały środków konserwujących, pozostałości pestycydów, GMO oraz były produkowane metodami nienaruszającymi równowagi środowiska przyrodniczego? Przyjdź i kup ekologiczną żywność, 26 września 2015 r. w Kartuzach.

Piknik ekologiczny w Gdańsku

Miasto bliżej wody to hasło przyświeca tegorocznemu piknikowi, który odbędzie się na przystani Żabi Kruk w Gdańsku w niedzielę, 20 września 2015 r. W programie znajdą się m.in.: warsztaty, prezentacje teatralne i muzyczne, działania artystyczne, konkursy oraz pokazy smoczych łodzi. Wstęp – wolny.

Wojewódzkie dożynki w Swołowie

Po raz pierwszy w powiecie słupskim, na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, 13 września br. odbyły się Dożynki Województwa Pomorskiego. Swołowo – stolica „Krainy w Kratę" – gościła rolników, plantatorów i pszczelarzy z całego województwa. Przybyłych gości przywitał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Jesień rolnicza i dożynki w Lubaniu

W Lubaniu, 19 i 20 września 2015 r. będzie miała miejsce Kaszubska Jesień Rolnicza i Dożynki Diecezji Pelplińskiej. To czas szczególny, czas podsumowań i podziękowań rolnikom za trud ich mozolnej pracy. Po raz kolejny odbędą się też Wojewódzka Wystawa Królików i Zawody Konne w Powożeniu Zaprzęgami o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego – człowieka, który całą swoją karierę zawodową poświęcił rozwojowi hodowli koni na Pomorzu. Nie zabraknie też koncertów muzycznych – gwiazdą będzie zespół Vox.

Zbierzcie kłosy na wieniec

Rozpoczęły się uroczystości dożynkowe w całym kraju. To wyjątkowy czas dziękczynienia rolników za plony oraz kultywowania naszej polskiej tradycji wśród kół gospodyń wiejskich. By docenić starania włożone w przygotowanie wieńców dożynkowych, portal mojeKGW.pl ogłosił ogólnopolski konkurs na najpiękniejszy wieniec. Zgłoszenia można przesyłać do 20 września 2015 r.

Ekoinwestycja Pomorza – trwa głosowanie

Za nami pierwszy tydzień głosowania na 63 pomorskie zrealizowane projekty ekologiczne w I edycji plebiscytu Ekoinwestycja Pomorza 2015. Głosowanie trwa do 20 września.

Modernizacja gospodarstw rolnych w PROW 2014-2020

Szkolenie na temat zasad ubiegania się o wsparcie w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych" objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, które odbędzie się 7 września 2015 r. (poniedziałek) w Starym Polu. Szkolenie poprowadzą przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Regionalny w Gdyni.

Plon niesiemy, plon…

Tegoroczne Dożynki Województwa Pomorskiego odbędą się 13 września 2015 r. w Swołowie w powiecie słupskim, na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Współorganizatorami regionalnego święta plonów są: marszałek województwa pomorskiego, powiat słupski, gmina Słupsk oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Dożynki Powiatowo-Gminne w Pelplinie

Starosta tczewski oraz burmistrz miasta i gminy Pelplin zapraszają na Dożynki Powiatowo-Gminne, które odbędą się w Pelplinie, w niedzielę, 6 września 2015. r

Ekologiczne projektowanie – konkurs

Minister środowiska zaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu Eco Design 2015, skierowanej do producentów, dystrybutorów i usługodawców, których produkty lub usługi wpisują się w nurt ekologicznego projektowania. Zgłoszenia można przesyłać do 18 września 2015 r.