Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
Andrzej Kasperek – Żuławy w literaturze polskiej

Andrzej Kasperek – Żuławy w literaturze polskiej

Fot. Łukasz Gawroński

Autor książek: „Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie” (2013), „Koronczarka” (2013) i „Mój płaski kraj Żuławy” (2018). Obecnie zbiera materiały do drugiej części „Mojego płaskiego kraju”. W 2012 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Tom esejów „Żuławy w literaturze polskiej” jest owocem kilku lat przemyśleń, czytania książek, rozpraw naukowych, szperania w bibliotekach i antykwariatach.

Żuławy trafiły do literatury w renesansie za sprawą Jana Kochanowskiego i poematu „Flis” Sebastiana Klonowica. Później pisał o nich Wincenty Pol i polscy podróżnicy dziewiętnastowieczni. Po wojnie zajmowali się nimi Melchior Wańkowicz, Paweł Huelle, Stanisław Modrzewski i Marek Stokowski oraz wielu innych poetów i prozaików. Jest to całkiem długa lista. Pokazuje, że opisaną przez Miłosza „krainę płaską wziętą z wody i płomieni” dostrzegli polscy pisarze.

W swojej książce Andrzej Kasperek opisuje i analizuje motywy żuławskie w ich twórczości. Do tej pory nikt nie podejmował tego tematu.

 

Flisacy – wieczór nad Wisłą

Wilhelm August Stryowski „Flisacy – wieczór nad Wisłą” (1881)

 

Flisacy nad Wisłą

Wilhelm August Stryowski „Flisacy nad Wisłą” (1881)

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.