Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/11d8653a-d9cb-4100-9b70-5377ba6b2142-1.jpg Andrzej Kasperek – Żuławy w literaturze polskiej

Andrzej Kasperek – Żuławy w literaturze polskiej

Fot. Łukasz Gawroński

Nauczyciel, pisarz, badacz literatury, doktor nauk humanistycznych. Nominowany do finału Nagrody Literackiej Gdynia 2011 za książkę „Back in the DDR i inne opowiadania" (2010).

Autor książek: „Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie” (2013), „Koronczarka” (2013) i „Mój płaski kraj Żuławy” (2018). Obecnie zbiera materiały do drugiej części „Mojego płaskiego kraju”. W 2012 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tom esejów „Żuławy w literaturze polskiej” jest owocem kilku lat przemyśleń, czytania książek, rozpraw naukowych, szperania w bibliotekach i antykwariatach.

Żuławy trafiły do literatury w renesansie za sprawą Jana Kochanowskiego i poematu „Flis” Sebastiana Klonowica. Później pisał o nich Wincenty Pol i polscy podróżnicy dziewiętnastowieczni. Po wojnie zajmowali się nimi Melchior Wańkowicz, Paweł Huelle, Stanisław Modrzewski i Marek Stokowski oraz wielu innych poetów i prozaików. Jest to całkiem długa lista. Pokazuje, że opisaną przez Miłosza „krainę płaską wziętą z wody i płomieni” dostrzegli polscy pisarze.

W swojej książce Andrzej Kasperek opisuje i analizuje motywy żuławskie w ich twórczości. Do tej pory nikt nie podejmował tego tematu.

Flisacy – wieczór nad Wisłą

Wilhelm August Stryowski „Flisacy – wieczór nad Wisłą” (1881)

Flisacy nad Wisłą

Wilhelm August Stryowski „Flisacy nad Wisłą” (1881)

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.