Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Andrzej Kasperek – Opowieści muzeum żuławskiego

Andrzej Kasperek – Opowieści muzeum żuławskiego

Fot. Łukasz Gawroński

Autor książek: „Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie” (2013), „Koronczarka” (2013) i „Mój płaski kraj Żuławy” (2018). W ramach stypendium marszałka dla twórców kultury w 2019 r. pisał książkę „Żuławy w literaturze polskiej”. Obecnie zbiera materiały do drugiej części „Mojego płaskiego kraju”. W 2012 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

„Opowieści muzeum żuławskiego” napisane w ramach stypendium marszałka dla twórców kultury, trafiły do czytelników jako „Mój płaski kraj Żuławy”. To nie tylko zbiór faktów i ciekawostek o tej niezwykłej krainie geograficznej i jej mieszkańcach, ale także ciekawe opowiadania, wspomnienia osadników, opisy wydarzeń historycznych, charakterystycznej architektury (m.in. wiatraków, domów podcieniowych) oraz regionalnych potraw, zilustrowane pięknymi fotografiami i obrazami.

 

„Stronicie od prowincji, bojąc się że umrzecie z nudów? Staracie się zapomnieć o szarych podwórkach i błotnistych drogach peryferii, szukając piękna i ekscytacji w wielkim świecie? Nie wierzycie, że skrawek Polski z depresją i wiatrakami pompującymi wodę z wiślanego żułu może skrywać bogactwa równe siedmiu cudom świata? Weźcie za przewodnika Andrzeja Kasperka i wyruszcie z nim w podróż na Żuławy.”

(z recenzji Krzysztofa Czyżewskiego)