Aktualności

To już pewne – system Mevo startuje 26 marca. W 14. pomorskich gminach pojawi się ponad 1200 rowerów

Rower Mevo. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska
Rower Mevo. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) 14 marca 2019 r. poinformowało, że Mevo pozytywnie przeszło trwające prawie miesiąc testy. Ogłoszono datę startu tak długo wyczekiwanego Systemu Roweru Metropolitalnego na ostatni wtorek marca.

 

System Mevo będzie składał się wyłącznie z rowerów wspomaganych elektrycznie.

 

Największy taki system w Europie

System Roweru Metropolitalnego Mevo docelowo składać się będzie z 4080 rowerów z elektrycznym wspomaganiem. Na początku będziemy mogli korzystać tylko z 30 proc. floty, czyli z 1224 rowerów. Dostępne one będą na 660 stacjach w 14. pomorskich gminach (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew, Pruszcz Gdańsk, Rumia, Reda, Puck, Władysławowo, Żukowo, Kartuzy, Stężyca, Somonino, Sierakowice). OMGGS nie informuje jeszcze, kiedy do użytku zostaną oddane wszystkie rowery.

To będzie największy w Polsce i w Europie system w całości składający się z rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu wynosi 40 272 906,00 zł, a dofinansowanie ze środków unijnych 17 218 259 zł.

 

Drugie testy Mevo

System Mevo pierwotnie miał wystartować 19 listopada 2018 r. Pierwsze odbiory zostały jednak odrzucone. Testy wykazały sporo błędów. Aplikacja nie działała poprawnie, błędnie naliczała opłaty, a GPS nie był dokładny. Wykonawca, spółka NB Tricity, naprawiała usterki do 12 lutego 2019 r. Wtedy rozpoczęły się kolejne testy. Stowarzyszenie poinformowało, że zakończyły się one pozytywnie. Podczas ostatnich testów problemem wciąż był m.in. niedokładny odczyt GPS, czego doświadczyły redaktorki Pomorskie.eu, które również dołączyły do grona testerów.

– Cieszymy się, że udało się pozytywnie zakończyć rozruch testowy systemu MEVO – mówi Dominik Makurat ze stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. – Wykonawca poprawił błędy, które wcześniej zgłaszaliśmy m.in. rozliczanie płatności, działanie systemów do lokalizowania rowerów oraz przejazdów. Komisja rozruchowa stwierdziła, że system spełnia oczekiwania przedstawione w przetargu i w związku z tym Mevo przeszło pozytywny odbiór. Start systemu już 26 marca – dodaje.

Wystartowała już strona internetowa Mevo, gdzie można dokładnie zapoznać się z działaniem roweru metropolitalnego oraz już teraz zarejestrować się do systemu.

 

Mevo nominowane do nagrody

Mevo to projekt, który został nominowany do tegorocznej nagrody Pomorskie Sztormy w kategorii infrastruktura. Każdy może oddać głos na stronie internetowej Pomorskich Sztormów. Głosowanie trwa do 18 marca 2019 r. Gala wręczenie Sztormów odbędzie się 27 marca 2019 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni. Więcej o nominacji Mevo do Pomorskich Sztormów pisaliśmy na stronie Pomorskie.eu 

 

view szablon artykułu

Aktualności