Aktualności

Pomorskie Sztormy. Ponad 4 tys. elektrycznych rowerów. Mevo, czyli rewolucja w transporcie

Rover MEVO
Rover MEVO. Fot.Aleksander Olszak

Grupę projektów związanych z transportem, nominowanych do Pomorskich Sztormów uzupełnia projekt Mevo. System Roweru Metropolitalnego obejmujący 14 gmin z Pomorza to zupełna nowość. Nigdzie w Europie nie ma drugiego takiego systemu.

 

Głosowanie w plebiscycie Pomorskie Sztormy trwa do 18 marca 2019 r. Ogłoszenie zwycięzców odbędzie się na uroczystej gali 27 marca 2019 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni.

 

Jedyny taki system

W Polsce i na świecie istnieje wiele systemów tzw. rowerów miejskich. System, który swoim zasięgiem obejmuje 14 pomorskich gmin jest jednak wyjątkowy. W jego skład wejdzie 4080 rowerów z napędem wspomaganym elektrycznie. Roverem można się poruszać w Trójmieście, Rumi, Redzie, Pucku, Władysławowie, Żukowie, Kartuzach, Stężycy, Sierakowicach, Somoninie, Tczewie i Pruszczu Gdańskim.

 

Rowery ze wspomaganiem

System Mevo jest budowany od podstaw. Wykonawcą projektu jest spółka NB Tricity. Wraz ze stacjami postojowymi dla rowerów powstało zaplecze technologiczne oraz specjalna aplikacja. Mevo jest rowerem czwartej generacji. Oznacza to, że roweru nie trzeba parkować w stacjach. Za niewielką opłatą można go pozostawić poza stacją. Położenie rowerów jest stale monitorowane przez GPS i GSM. Dzięki elektrycznemu wspomaganiu jazda rowerem jest łatwiejsza i nie wymaga większego wysiłku. Aplikacja na bieżąco podaje stan naładowania baterii.

 

 

Pomorskie Sztormy

Jest to wspólne przedsięwzięcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz „Gazety Wyborczej". Statuetkami nagradzane są najlepsze inwestycje w infrastrukturę ale i te związane z działaniami społecznymi. Wyróżniane są wiodące najlepsze pomorskie firmy, jak i te które dopiero rozpoczynają swoja działalność. Honorowani są też sportowcy. Specjalną kategorią są EUROinspiracje, czyli projekty współfinansowane ze środków unijnych. Sztormy przyznawane są również w dziedzinie kultury. Nominacje w tej kategorii otrzymały: festiwal Francuskojęzyczny Literacki Sopot, Gdańskie Targi Książki, film „Kamerdyner", fresk „Niebo Polskie", otwarcie sceny Stara Apteka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, widowisko Sopot'68Re_Make, spektakl Śmierć białej pończochy", spektakl „Trojanki", wystawa „Karol Śliwska Polskie projekty" oraz wystawa „W cieniu feminizmu".

view szablon artykułu

Aktualności