Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/0f8fc371-fe0e-4e47-aa52-c62fc230636f.jpg Sławomir Jaskułke – Komeda Recomposed

Sławomir Jaskułke – Komeda Recomposed

Fot. Karol Kacperski

Pianista jazzowy, improwizator, kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Artysta eksplorujący obszary muzyki ilustracyjnej, kontemplacyjnej i programowej. Laureat wielu prestiżowych nagród muzycznych.

Doktor sztuk muzycznych, wykładowca Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Ma za sobą występy na największych scenach muzycznych i festiwalach jazzowych: Piano Era Tokyo Japan, Symphony Hall Chicago, Carnegie Hall New York oraz International Performing Arts Center Moscow. Reprezentował Polskę na festiwalu Music Beyond Borders w Hongkongu. Twórca projektu „Chopin na pięć fortepianów” prezentowanego premierowo na Światowej Wystawie EXPO 2010 w Szanghaju oraz na scenie Nanyang Academy of Fine Arts w Singapurze i Forbidden City Concert Hall w Pekinie. Od 2014 roku płyty artysty, nakładem wydawnictwa Core Port Japan, wydawane są na rynek japoński, zyskując lawinę pozytywnych recenzji i entuzjastyczny odbiór publiczności.

Projekt „Komeda Recomposed” powstał w 2016 roku z inicjatywy Festiwalu Letnia Akademia Jazzu w Łodzi. W 50. rocznicę wydania płyty „Astigmatic” Krzysztofa Komedy, Sławek Jaskułke został poproszony o skomponowanie muzyki, dla której punktem wyjścia była twórczość Komedy.

Komponując swój Sextet artysta myślał nie tylko o zawartości merytorycznej i estetyce płyty „Astigmatic”, ale także o okolicznościach, w jakich ona powstała. Dlatego też album „Komeda Recomposed” został zarejestrowany w Studiu Koncertowym S1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie – jednym z najlepszych studiów koncertowych w Europie. Założeniem było nagrywanie w warunkach sali koncertowej, a nie studia nagraniowego, co miało przybliżyć sposób nagrania do sposobu, w jaki zarejestrowano płytę „Astigmatic”. Komeda do nagrania tego przełomowego dla polskiego jazzu albumu zaprosił między innymi młodziutkich Zbyszka Namysłowskiego i Tomka Stańkę. Idąc tym tropem, Sławek Jaskułke postawił na nową, młodą falę polskiego jazzu: Piotra Chęckiego i Michała Ciesielskiego na saksofonach, Emila Miszka na trąbce oraz Romana Ślefarskiego i Piotra Kułakowskiego na perkusji i kontrabasie.

Album „Komeda Recomposed” ukazał się w 2018 roku w Polsce i Japonii. Opiniotwórczy dziennikarz muzyczny i dyrektor artystyczny festiwalu Era Jazzu napisał o płycie: Album „Komeda Recomposed” jest pięknym, kompozytorskim zachwytem nad muzyką Krzysztofa Komedy. Kunszt wykonawczy, zamysł kompozytorski i artystyczny Sławka Jaskułke sprawiają, iż mamy do czynienia z ważnym i przełomowym wydarzeniem artystycznym.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.