Aktualności

Samorządowe wsparcie dla ochotniczych straży pożarnych. Środki trafią do kolejnych 11 gmin

Fot. Wojciech Drewka / Express Kaszubski
Fot. Wojciech Drewka / Express Kaszubski

Dzięki pieniądzom ochotnicze straże pożarne kupią nowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy, agregaty prądotwórcze, hełmy i specjalistyczne ubrania. We wtorek 20 sierpnia w siedzibie OSP w Goręczynie marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz burmistrzowie i wójtowie 11 gmin podpisali umowy na dofinansowanie.

 

To już kolejna umowa na wsparcie dla ochotniczych straży pożarnych z Pomorskiego. Łącznie samorząd przeznaczy na ten cel 500 tys. zł. W środę, 21 sierpnia następne umowy zostaną podpisane w Żelistrzewie.

 

Potrzebny sprzęt do ratowania

Marszałek województwa pomorskiego popisał umowy z włodarzami gmin: Chmielno, Kartuzy, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Żukowo, Karsin, Kościerzyna, Nowa Karczma oraz Stara Kiszewa. Dzięki wsparciu strażacy zakupią nowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy, w tym m.in. hełmy, specjalistyczne ubrania, piły elektryczne i agregaty.

– Od 2009 roku konsekwentnie wspieramy pomorskie ochotnicze straże pożarne – mówi Mieczysław Struk. – Jednostki OSP z powiatów kościerskiego i kartuskiego należą do bardzo sprawnych i dyspozycyjnych. Często uczestniczą w lokalnych interwencjach na wypadek zagrożenia życia społeczeństwa, ale biorą też udział w działaniach o charakterze ponadlokalnym. Zazwyczaj to OSP są pierwsze na miejscu zdarzenia – podkreśla Struk.

Podpisane porozumienie jest związane z podjętą przez Sejmik Województwa Pomorskiego uchwałą przekazującą 500 tys. zł. ochotniczym strażom pożarnym z całego województwa. Łącznie wsparcie otrzymają 173 jednostki z 78 gmin. Uchwała została podjęta 27 maja 2019 r. Kolejna umowa zostanie zawarta 21 sierpnia 2019 r. w Żelistrzewie.

Zob. Nowy sprzęt dla strażaków ochotników.

view szablon artykułu