Aktualności

Pomorskie wśród 20 najszybciej rozwijających się regionów UE. „Mamy same zielone wskaźniki”

VI Pomorskie Forum Terytorialne
VI Pomorskie Forum Terytorialne. Fot. Sławomir Lewandowski

Pomorskie Forum Terytorialne o sytuacji w regionie. Tak mało bezrobotnych w województwie pomorskim jeszcze nie było. Podwoiły się wydatki na badania i rozwój. Wzrosła liczba pasażerów podróżujących koleją. Połowa wyprodukowanej energii w naszym regionie pochodzi z OZE. Co trzeci Polak jako miejsce wypoczynku wybrał Pomorze.

 

VI Pomorskie Forum Terytorialne w całości poświęcone zostało ocenie realizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020. Uczestniczyli w nim samorządowcy, biznesmeni, naukowcy i działacze społeczni z całego regionu. Spotkanie odbyło się 3 lipca 2017 r. w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, a jego gospodarzem był marszałek Mieczysław Struk.

 

Osiągnięcia ostatnich lat

– Jesteśmy w pierwszej 20 najszybciej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej – podkreślił Radomir Matczak, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – W sferze gospodarczej mamy same zielone wskaźniki. Podwoiły się wydatki na badania i rozwój. Wartość inwestycji zagranicznych zwiększyła się o 11,6 proc. Zanotowaliśmy także 40 proc. wzrost przeładunków w portach. Jeśli chodzi o eksport, to mamy pierwsze miejsce w Polsce. Żaden inny region nie eksportuje więcej niż Pomorskie.

Dyrektor Matczak zaznaczył, że w ciągu ostatnich lat w naszym województwie powstało 230 tysięcy miejsc pracy. – Tak mało osób bezrobotnych w naszym województwie jeszcze nie było. W tej chwili jest ich mniej niż 60 tysięcy – dodaje.

Umacnia się również pozycja Pomorza jako destynacji turystycznej dla gości z Polski i zagranicy (zobacz: raport PROT). Natomiast pod względem transportu, jako jeden z trzech regionów w kraju, mamy przyrost liczby pasażerów podróżujących koleją.

 

Prezentacja z posiedzenia VI Pomorskiego Forum Terytorialnego:

Ocena Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020

 

Pomorskie Forum Terytorialne jest niezależnym organem opiniodawczo-konsultacyjnym zarządu województwa w kwestiach dotyczących realizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020. W jego skład wchodzą reprezentanci największych miast regionu, przedstawiciele sfery gospodarczej, organizacji pozarządowych oraz pomorskich uczelni wyższych.
view szablon artykułu