Aktualności

Pomorscy samorządowcy popierają marszałka w dążeniu do „usamorządowienia” SKM. Podpisali list poparcia

Pociąg SKM
Pociąg SKM. Fot. Aleksander Olszak

Pod listem, który zostanie przekazany ministrowi infrastruktury i prezesowi PKP SA, podpisali się 9 lipca 2018 r.: zarząd Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot oraz przedstawiciele Gdańska, Sopotu, Tczewa, Rumi, Nowego Dworu Gdańskiego, Wejherowa, Lini, powiatu wejherowskiego oraz powiatu kartuskiego. Sygnatariusze dokumentu wierzą, że zmiana właściciela spółki PKP SKM poprawi jakość usług i wzmocni transport kolejowy na terenie województwa [TREŚĆ LISTU NA DOLE STRONY].

 

W liście poparcia czytamy: „w trosce o wzmocnienie pozycji, a przede wszystkim zapewnienia stabilnych podstaw rozwoju kolejowego ‘kręgosłupa' aglomeracji trójmiejskiej, jakim jest SKM, popieramy prowadzone od dawna zabiegi Samorządu Województwa Pomorskiego o uzyskanie większościowego udziału w kapitale zakładowym Spółki".

 

Stabilne perspektywy rozwoju dla samorządowego SKM

Samorząd województwa pomorskiego od lat zabiega o „usamorządowienie" PKP SKM, czyli o uzyskanie większościowego udziału w kapitale zakładowym spółki. Pozwoliłoby to na dostosowanie struktury właścicielskiej PKP SKM do roli i funkcji, którą pełni spółka w systemie transportowym województwa.

– Analizowaliśmy różne koncepcje usamorządowienia SKM, zaczynając od bezpłatnego przekazania udziałów spółki przez skarb państwa dla samorządu województwa, po umorzenie za wynagrodzeniem udziałów PKP SA w SKM. Dziś mamy nową propozycję, która wiąże się z zakwalifikowaniem projektu SKM dotyczącego zakupu 10 sztuk taboru do dofinansowania w ramach konkursu zorganizowanego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych – mówi marszałek Mieczysław Struk. – Zgodnie z podpisaną umową, SKM ma otrzymać dofinansowanie w wysokości 50 proc. kosztów (około 160 mln zł) na ten zakup. Pozostały koszt spółka zobowiązana jest zapewnić we własnym zakresie. Deklarujemy chęć zaangażowania finansowego poprzez dokapitalizowanie SKM. Efektem naszej propozycji powinno być zarówno zbudowanie montażu finansowego, niezbędnego dla realizacji projektu, jak i trwałe uzyskanie przez samorząd województwa, wraz z innymi trójmiejskimi samorządami, statusu głównego udziałowca SKM. Z naszych ekspertyz wynika, że taki montaż jest dopuszczalny i, co ważne, z taką usamorządowioną spółką mogłaby zostać zawarta wieloletnia umowa przewozowa, która stworzyłaby dla niej stabilne perspektywy rozwoju – dodał Struk.

 

Najwięcej pasażerów kolei w Pomorskiem

Statystycznie każdy Polak wsiada 8 razy w ciągu roku do pociągu. Jednak trzy razy częściej robi się to w województwie pomorskim. W 2017 r. przeciętny Pomorzanin 24 razy korzystał z kolei. W ubiegłym roku pociągi w regionie przewiozły 56 mln pasażerów. Główną przyczyną tak wysokiego poziomu „ukolejowienia" transportu na Pomorzu jest rozwinięta sieć połączeń aglomeracyjnych, w tym kolejowego „kręgosłupa" aglomeracji trójmiejskiej, czyli SKM.

Obecnie większościowe udziały w spółce PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście należą do PKP SA – 67,9 proc. Kolejni współwłaściciele to: miasto Gdańsk (12,8 proc.), Województwo Pomorskie (10,4 proc.), miasto Gdynia (5,4 proc.), miasto Sopot (2,1 proc.), miasto Pruszcz Gdański (1,2 proc.) i miasto Rumia (0,2 proc.).

Zobacz: List poparcia dla usamorządowienia PKP SKM w Trójmieście sp. zo.o.

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka