Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/2be9d0f4-12d9-40f6-9d8c-98afad921dab.jpg Leszek Sarnowski – Ocalona pamięć: Żydzi na ziemi sztumskiej

Leszek Sarnowski – Ocalona pamięć: Żydzi na ziemi sztumskiej

Fot. archiwum kwartalnika „Prowincja"

Historyk, dziennikarz, samorządowiec, twórca i redaktor naczelny kwartalnika społeczno-kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja". Członek Pomorskiej Rady Kultury.

Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Uczył historii w Szkole Podstawowej w Sztumie. Był inicjatorem i wydawcą lokalnej prasy, w tym „Solidarności Sztumskiej” i „Gazety Sztumskiej”. Jako dziennikarz współpracował z „Dziennikiem Bałtyckim”, „Gazetą Wyborczą”, Radiem Gdańsk i Radiem Plus. Przez ponad dekadę pracował w gdańskim oddziale TVP jako reporter, następnie jako kierownik Regionalnej Agencji Producenckiej i sekretarz programowy. Pracował w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu i zajmował się promocją Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Był także dyrektorem Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz prezesem zarządu Regionalnego Towarzystwa Inwestycyjnego w Dzierzgoniu. Jest jednym z pomysłodawców powstania Sztumskiego Towarzystwa Oświatowego i reaktywowania Towarzystwa Miłośników Ziemi Sztumskiej. Inicjator Elbląskiego Kongresu Kultury, Festiwalu Literatury „Wielorzecze” i Festiwalu Jazzowego „Jazzbląg”. Odznaczony medalem Zasłużony dla Ziemi Sztumskiej.

„Ocalona pamięć: Żydzi na ziemi sztumskiej” to VII tom Biblioteki Kwartalnika „Prowincja”. Celem publikacji było utrwalenie pamięci o społeczności żydowskiej ziemi sztumskiej. W opracowaniu książki autorowi pomagali potomkowie sztumskich Żydów mieszkający obecnie w Izraelu, Szwecji, USA i Australii. Książka pokazuje zwykłych ludzi z ich codziennymi radościami i troskami oraz dramat ich powolnego znikania i pustkę. Opisuje świat, którego już nie ma.

Ocalona pamięć - okładka

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.