Aktualności

O wspólnym bilecie i specjalnych uchwytach dla pasażerów. Zaczął się Kongres Smart Metropolia [AKTUALIZACJA]

Smart Metropolia 2018
Wicemarszałek Ryszard Świlski prezentuje specjalne uchwyty dla pasażerów komunikacji miejskiej na kongresie Smart Metropolia 2018. Fot. Aleksandra Chalińska

Podczas konferencji rozpoczynającej 20 września 2018 r. wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski zaprezentował wyjątkowe uchwyty dla pasażerów komunikacji miejskiej. Będą one jednocześnie informatorami o rozkładach jazdy, pojazdach i przystankach. To element pilotażu tzw. wspólnego biletu. Integracja komunikacji w Pomorskim to jeden z priorytetów samorządu województwa.

 

Kongres Smart Metropolia odbywa się 20 i 21 września 2018 r. w AmberExpo w Gdańsku. Samorządowcy, politycy i eksperci rozmawiają o metropoliach, współpracy między miastami i nowoczesnych technologiach. Wstęp jest wolny – nadal można się rejestrować.

 

Ze smartfonem w Pomorskie

Jesienią ma ruszyć pilotaż systemu biletu wspólnego dla województwa pomorskiego. – Pierwszym widocznym efektem będą specjalne identyfikatory z uchwytem dla pasażera, które pojawią się w pojazdach komunikacji publicznej – mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Każdy taki uchwyt zawierać będzie kod QR oraz etykietę NFC. Zakodowane w nich zostaną informacje o pojeździe oraz stacji. Pasażer będzie musiał jedynie zeskanować kod za pomocą specjalnej aplikacji w smartfonie – tłumaczy Świlski. Na pilotażowe trasy w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku i Starogardzie Gdańskim do pojazdów komunikacji miejskiej i regionalnej wsiądą testerzy. Sprawdzą, czy system jest intuicyjny dla pasażera i nie sprawia nikomu kłopotów.

Więcej informacji o integracji komunikacji w województwie pomorskim.

 

Miasta odpowiedzialne i przyjazne

Podczas kongresu będą panele dyskusyjne, warsztaty, wykłady i sesje kreatywne. Tegoroczny Kongres Smart Metropolia ma wskazać aktualne i perspektywiczne działania na rzecz umożliwienia wszystkim mieszkańcom życia w różnorodnej i skomunikowanej metropolii. Przedstawiane będą wiodące trendy społeczne, ekonomiczne, technologiczne i komunikacyjne oraz te, wyznaczające kierunki rozwoju metropolii na kolejne lata. Stanowić będą one punkty odniesienia dla tematów spotkań realizowanych w ramach linii programowych: idee (wybory dla przyszłości), dobro wspólne (wybory dla dobra wspólnego), innowacja i biznes (wybory dla rozwoju).

Mowa będzie też o tym, jak wygląda współpraca między miastami i gminami oraz czy są zagrożeniem dla mniejszych miejscowości. W kolejnych panelach dyskusyjnych specjaliści zastanowią się nad modelami budżetów obywatelskich i funduszy sołeckich, a także nad tym, jak być smart mieszkańcem oraz jaki wpływ na samorządy lokalne ma polityka krajowa.

Podczas kongresu zostaną wręczone także dwie nagrody: dla Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Pomorskiego 2018 oraz za najlepsze Działanie Niskoemisyjne Województwa Pomorskiego 2018.

Pełen program i rejestracja na stronie kongresu Smart Metropolia.

 

Kongres Smart Metropolia 2018 

  • 20-21 września 2018 r.; czwartek, godz. 9.30-15.00; piątek, godz. 9.00-15.30
  • AmberExpo
  • ul. Żaglowa 11
  • Gdańsk
  • wstęp wolny
view szablon artykułu