Wnikliwa obserwatorka ludzkich dusz, która swoje spostrzeżenia i emocje wyraża przez rzeźbę. Zdaniem artystki rzeźba jest teatrem, a każde dzieło opowiada pewną historię. Tworzy więc rzeźby, które łączy w instalacje, spektakle, dodaje o nich wiersz, opowieść, piosenkę.

https://www.facebook.com/irenabrzeskateatr/

Spektakl rzeźby „Kania drewniany ptak” inspirowany jest kaszubskim zwyczajem ścinania kani (ptaka ofiarnego) w noc świętojańską. Sztuka nie jest wiernym odtworzeniem zwyczaju, ale odrębną historią. Opowiada o tym, jak w małej społeczności na skutek plotek i intryg rodzi się nienawiść. W spektaklu „aktorami” są maski, marionetki, kukiełki, instalacje rzeźbiarskie i zabawki drewniane – całość autorstwa Ireny Brzeskiej. Artystka wykonała także rzeźbioną i malowaną scenografię, dzięki czemu spektakl jest wizualnie niezwykły. Bohaterowie ożywają za pomocą sznurków, ruchów rąk artystki, niektórych prezentuje poprzez maski. Odgrywając poszczególne role Irena Brzeska wczuwa się w każdą z postaci. Pokazuje przy tym prawdziwe emocje i uczucia. Dodatkowo niektóre sceny przeplata klimatycznym śpiewem.

Premiera spektaklu miała miejsce w 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie, podczas  finału konkursu Rodno Mowa. Spektakl towarzyszył także wernisażowi i wystawie ,,Świat Prywatny” w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Za tę wystawę oraz cykl przedstawień teatralnych Irena Brzeska oraz Muzeum Kaszubskie w Kartuzach otrzymali wyróżnienie w konkursie Pomorska Nagroda Muzealna.