Aktualności

Gdynia Główna czy Kartuzy? Dwa pomorskie dworce kolejowe walczą o tytuł polskiego Dworca Roku 2018

Dworzec Gdynia Główna
Dworzec Gdynia Główna. Fot. mat. prasowe / gdynia.pl

Do konkursu PKP Dworzec Roku zgłoszone zostały 32 stacje z całego kraju. Do finału przeszło dziesięć z nich, w tym Gdynia Główna oraz stacja w Kartuzach. Na najlepszy dworzec w Polsce może głosować każdy – przez stronę internetową do końca listopada 2018 r.

 

Poza pomorskimi dworcami w finałowej dziesiątce są też stacje kolejowe: Bielsko Biała Główna, Bydgoszcz Główna, Katowice, Tarnów, Toruń Główny, Warszawa Centralna, Wągrowiec oraz Wrocław Główny. To pierwsza edycja konkursu Dworzec Roku.

 

Najlepszy dworzec, czyli jaki?

Specjalne jury wybrało 10 najlepszych dworców spośród ponad 30 zgłoszonych przez podróżnych, organizacje pozarządowe, turystyczne, samorządowców oraz sympatyków kolei. Budynki walczą o Nagrodę Publiczności, a ostateczną decyzję ma podjąć specjalna komisja.

Audytorzy oceniają przede wszystkim wygodę dla podróżnych, przyjazność i poziom obsługi w kasach biletowych. Przyglądali się też jakości przestrzeni publicznej, funkcjonalności, przejrzystości i logice rozplanowania poszczególnych stref oraz udogodnieniom dla osób niepełnosprawnych. Ważne są też walory architektoniczne, innowacje i wykorzystanie technologii przyjaznych środowisku. Jury bierze pod uwagę również czystość dworców i toalet, dojść na perony i samych peronów, oświetlenie, ogrzewanie, zgodność peronów i taboru, integrację z miastem i innymi środkami transportu, a także ilość miejsc siedzących. Oceniane są ponadto kanały dystrybucji biletów, długość kolejek przy kasach i dostępność biletów, wygoda ciągów komunikacyjnych oraz usługi dodatkowe na dworcu.

Głosować można przez stronę Dworzec Roku. Wynik konkursu poznamy w grudniu 2018 r.

 

Dworzec w Kartuzach. Fot. Michał Piotrowski

 

Dworce jak nowe

Zarówno dworzec w Gdyni, jak i ten w Kartuzach przeszły w ostatnich latach ogromne zmiany. Modernizacja Gdyni Głównej zakończyła się w 2012 r. Poza zmianami funkcjonalnymi i technologicznymi, stacja Gdynia Główna zyskała nowy, modernistyczny blask. Podczas przebudowy architektura obiektu pozostała nienaruszona, przy jednoczesnym wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań technicznych. Odrestaurowano m.in. zdobiące wnętrza dworca malowidła ścienne i mozaiki.

Z kolei nowy dworzec w Kartuzach został otwarty w czerwcu 2018 r. Powstały nowe kasy biletowe, poczekalnia oraz biblioteka. Wraz z budynkiem uporządkowany został okoliczny teren. Powstały estetyczne chodniki i drogi rowerowe. Wyeksponowany został pomnik kartuskich kolejarzy. Powstały też parkingi dla samochodów. Cały teren został oświetlony oraz objęty monitoringiem wizyjnym.

[O zmianach na dworcu w Kartuzach czyt. więcej: Kolejowa brama do Kartuz otwarta].

 

Inicjatywa Dworzec Roku, organizowana przez Fundację ProKolej i Fundację Grupy PKP, ma pokazać, że polska kolej nie zamyka się na opinie pasażerów i chce dokładnie poznać ich zdanie. Otwarta formuła konkursu na najlepszy dworzec polegała na możliwości zgłaszania wyróżniających się dworców przez wszystkich – nie tylko podróżnych, ale również: władze samorządowe, organizacje pozarządowe oraz turystyczne, pracowników i sympatyków kolei.

view szablon artykułu