Aktualności

Czy uczestnikom zajęć Światłem pisane udało się uchwycić magię miejsc? Przekonasz się podczas wystawy podsumowującej projekt

Kobieta i mężczyzna wywołujący zdjęcia
Fot. materiał prasowy organizatora

W Baszcie Czarownic w Słupsku oraz w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce do 31 grudnia 2019 r. będzie można zapoznać się z efektami prac uczestników projektu Światłem pisane, którzy mieli możliwość integracji, edukacji, eksperymentowania, ale przede wszystkim opisania niewerbalnie, a światłem trzech niezwykłych miejsc. Czy im się udało? Wernisaż we wtorek, 17 grudnia w Baszcie Czarownic. Wstęp jest wolny.

 

Kuratorem wystawy jest Krzysztof Tomasik.

 

Warsztatowo-fotograficzny projekt

Światłem pisane to projekt realizowany przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej w Słupsku. Odwołuje się do historii fotografii oraz zabytków regionu – wyjątkowych obiektów, czyli Baszty Czarownic, Żydowskiego Domu Przedpogrzebowego i Latarni Morskiej. Był realizowany przez pół roku, a więc niespiesznie, ale z atencją zarówno do samych miejsc, jak i narzędzi, których użyto do opisywania wyjątkowych obiektów.

Projekt nawiązywał do tożsamości kulturowej miejsca i mieszkańców. Jego celem było zagłębienie się w historię, a jednocześnie umożliwienie poznania tradycyjnych technik tworzenia obrazów – rayogramów czy camery obscury. Wybrane budynki stały się jednocześnie miejscami, jak i narzędziami realizacji projektu. Magię i wyjątkowość miejsc tworzy ich historia, otoczenie i ludzie, którzy stykają się z nimi. Sposób, w jaki opisują te miejsca, jest jednak kluczowy. Opowiedzieć o magii miejsca nie jest jednak prosta. Słowa? Czy oddadzą to, co ulotne?

Chodziło też o integrację społeczności lokalnej, jej edukację, nadanie nowego znaczenia historycznym miejscom, umożliwienie dostępu do kultury. Przez kilka miesięcy, dzięki wyjątkowym artystom zaproszonym do współpracy oraz uczestnikom warsztatów, w trzech obiektach odbywały się cykliczne warsztaty i wykłady.
Z wykorzystaniem konstrukcji budynków powstały instalacje camera obscura na wzór tych, które tworzono niegdyś w wieżach i basztach, by rejestrować obrazy widziane z ich szczytów. Uczestnicy i artyści weszli do miejsc na co dzień w większości niedostępnych dla zwiedzających. Mieli możliwość nie tylko zobaczenia i poznania ich, ale przede wszystkim wykorzystania przestrzeni we wnętrzach do działań artystycznych, podczas których światło zapisywało niecodzienne obrazy. Uczestnicy poznali unikalne techniki fotografii nieoczywistej i niejednoznacznej.

 

Światłem pisane – wystawa uczestników projektu

  • 17 grudnia 2019 r., wtorek, godz. 17.00 – wernisaż w Baszcie Czarownic
  • Baszta Czarownic – al. F. Nullo 8 w Słupsku, wt.-niedz. godz.10.00-18.00
  • Baszta Czarownic – al. F. Nullo 8 w Słupsku
  • Centrum Aktywności Twórczej w Ustce – ul. Zaruskiego 1a – codziennie, godz. 10.00-18.00
  • wstęp – wolny

 

view szablon artykułu