Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/ab959c88-445e-46b7-873c-458d9ad8bd36.jpg Agnieszka Wielewska – Pejzaże Żuławskie

Agnieszka Wielewska – Pejzaże Żuławskie

Artystka wizualna stale poszukująca nowych środków wyrazu. Wszechstronnie uzdolniona – poza malarstwem zajmuje się plakatem, ilustracją, animacją filmową i scenografią teatralną.

Absolwentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie ( 2017). Laureatka między innymi Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium im. Henry’ego J.T. Dorena, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk oraz Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego. Nagrodzona za dyplom malarski przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i wyróżniona przez Galerię Zofii Weiss w Krakowie.

Jej obrazy prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą między innymi w Zurichu (Artbox. Project), Debreczynie na Węgrzech (Galeria Modem), Krakowie (Pałac Sztuki), Sopocie (Państwowa Galeria Sztuki), Bielsku-Białej (Galeria Wzgórze), Częstochowie (Miejska Galeria Sztuki), Warszawie (Galeria Stalowa) oraz Gdańsku (Galeria Klubu Żak).

W 2018 roku za scenografię teatralną do spektaklu „Nie wierzę w śmierć” otrzymała Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska; została także wyróżniona w ramach konkursu o Nagrodę Scenograficzną Jerzego Moskala (2018 rok).

https://wielewska.pl/

„Martwe natury z Żuław” to cykl malarski, który przewartościowuje pejzaż Żuław Wiślanych. Oddala się od stereotypowego wizerunku szarych, zasnutych mgłą, depresyjnych Żuław i chce widzieć krajobraz przepełniony intensywnością ciepłych tonów.

W kompozycjach motywem przewodnim stają się metalowe wanienki. Zestawianie ich zdefiniowanych, geometrycznych kształtów na tle organicznej trawy staje się pretekstem do studium światła: martwej natury na tle natury. Wanienki, ciągle obecne w ogrodzie, spełniające podrzędną i czysto praktyczną funkcję przedmiotu-kompostu lub przedmiotu-wodopoju, intrygują z powodu wizerunku nieba odbijającego się w tafli wody.

Pejzaże nie rzadko zaobserwowane są w porze późnego popołudnia: między zachodem a zmierzchem, kiedy słońce rysuje długie cienie, a bliki światła na metalu stają się tajemniczym blaskiem i krawędzie przedmiotów prześwitują widokiem, tego co „za”.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.