Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7e049cae-54cb-4ac7-b44e-ce41b1e802e5.jpg Żywiołowa kolorystyka i subtelne poczucie humoru. Wystawa prac Hildegard Skowasch w Pałacu Opatów

Żywiołowa kolorystyka i subtelne poczucie humoru. Wystawa prac Hildegard Skowasch w Pałacu Opatów

Figury (2008-2012)

Papierowe i ceramiczne rzeźby, kolaże i akwarele. Twórczość Hildegard Skowasch będzie można poznać zwiedzając Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wernisaż wystawy berlińskiej artystki odbędzie się w piątek, 12 lipca 2019 r.

 

Hildegard Skowasch, posługując się technikami autorskimi, tworzy niezwykłe obiekty i instalacje rzeźbiarskie. Przede wszystkim używa papieru, ale chętnie stosuje też inne materiały, np. glinę, drut, tworzywa sztuczne czy przedmioty codziennego użytku.

Tematyka prac artystki jest związana z człowiekiem i jego problemami, takimi jak codzienne zmagania z życiem, troski i radości. Podstawową jej inspiracją są osobiste doświadczenia. W sztuce Skowasch przedstawione są zarówno dylematy moralne, jak i elementy subtelnego poczucia humoru. Uwagę widza przyciąga również żywiołowa kolorystyka jej prac.

Dla Hildegard Skowasch bardzo ważne jest tworzenie zestawów z dzieł, wystawianie ich w określonym porządku i układach, w których zyskują symboliczne znaczenie. W Gdańsku chciałaby poszerzyć przestrzeń ekspozycyjną Pałacu Opatów, umieszczając swoje instalacje w przestrzeni parku oliwskiego.

 

Premierowa wystawa

Będzie to premierowa wystawa indywidualna berlińskiej artystki w Polsce. Jej tytuł jest symboliczny – „close your eyes” („zamknij oczy”). To nieco przewrotne zaproszenie, które artystka kieruje do widza. Chce bowiem, by zajrzał w głąb siebie, odkrył własne myśli, a co za tym idzie wyciągnął osobiste wnioski i refleksje.

Dodatkowo, wystawie prac Hildegard Skowasch będzie towarzyszył program edukacyjny, oparty przede wszystkim na różnego rodzaju warsztatach plastycznych. Planowane są też działania teatralne.

 

Hildegard Skowasch. „close your eyes”

  • wernisaż: 12 lipca 2019 r., piątek, godz. 18.00
  • wystawa czynna: 13 lipca – 8 września 2019 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
  • ul. Cystersów 18
  • Gdańsk-Oliwa

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Hildegard Skowasch urodziła się w 1958 r. w Essen. W latach 1978-1987 ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Münster oraz romanistykę na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w tym samym mieście. Następnie studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Tourcoing we Francji (1982-1983). Od 1998 r. mieszka i pracuje w Berlinie. Współpracuje z wieloma twórcami, bierze udział w akcjach i projektach, aktywnie działa w stowarzyszeniu Atelier Mengerzeile – grupie skupiającej ponad 30 berlińskich artystów.

Rodzina jej ojca pochodzi z Prus Wschodnich i mieszkała na Mazurach. Stąd m.in. zainteresowanie artystki Polską i jej kulturą – Hildegard Skowasch uczestniczyła w kilku projektach w naszym kraju, w tym dwukrotnie gościła w Gdańsku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.