Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/5c8142c1-868a-47c3-ac51-1ad38e7ccdeb.jpg Życie różnych ludzi oczami Sofii Ahadowej. Wystawa prac w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Życie różnych ludzi oczami Sofii Ahadowej. Wystawa prac w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Ludzie w rożnych miejscach

Co nas łączy? Kiedy wyczuwamy różnice? Czym była ludzkość na samym początku jej istnienia? Odpowiedzi na te pytania starała się znaleźć Sofiya Ahadowa.Wernisaż jej prac odbędzie się w czwartek, 21 marca, a ekspozycję będzie można oglądać do 29 marca 2019 r.

 

Wystawa odbywa się w ramach rezydencji artystycznej.  

 

W głębi duszy

– Pytania te, stawiane w kontekście psychologii, kultury i przynależności obywatelskiej, stanowią punkt wyjścia w procesie tworzenia moich prac – mówi Sofiya Ahadowa. – Rasa, religia, kultura itd. to czynniki wpływające na poczucie odrębności, choć w rzeczywistości każdy człowiek musi samodzielnie przeżywać własne życie. Czynniki te powodują, że dostrzegamy „innego”. Zaczynamy wyczuwać relacje pomiędzy „ja” a „inny”. Analiza różnic i podobieństw może wpłynąć na zmianę postrzegania. Poprzez proces twórczy pragnę odnaleźć ogniwo, które od zarania spaja społeczność ludzką. Oprócz wskazania różnych czynników i wpływów społecznych, moje prace stanowią wezwanie do wejścia w głąb własnej duszy, by w ten sposób odnaleźć tożsamość, którą próbujemy zmienić w różnicę. Zebrałam różne miejsca w jednym pomieszczeniu, by ukazać życie innych ludzi przeżywane w tym samym momencie, a przez to skłonić ludzi do myślenia o innych kulturach, życiu, itd. – tłumaczy Ahadova.

 

O artystce

Sofiya Ahadowa urodziła się w Neftcala w Azerbejdżanie w 1993 r. Sztuką interesowała się od dzieciństwa. W 2009 r. rozpoczęła naukę w liceum artystycznym ADRN w Baku (Azerbejdżan), którego program opiera się na tradycyjnym, akademickim ujęciu sztuk pięknych. Od czasu studiów licencjackich w 2013 r. na Uniwersytecie w Sakarya w Turcji zaczyna interesować się sztuką współczesną. W 2015 r. uzyskała roczne stypendium programu Erasmus, które umożliwiło jej kontynuację kształcenia w Accademia di Belle Arti die Brera w Mediolanie, gdzie zaczęła zgłębiać istotę sztuki konceptualnej.

Prace Sofii wystawiane były pokazywane zarówno w Azerbejdżanie, jak i zagranicą, np. w Centrum Kongresu i Kultury na Uniwersytecie w Sakarya (wystawa zbiorowa), „15″ Ekim Gecidi Arka Plan / Art Gallery (wystawa zbiorowa), Newspaper Blackout Arka Plan / Art Gallery, „17 „Ekim Gecidi. Mekan Çizgi / Galeria sztuki (wystawa zbiorowa). Jej pierwsza wystawa indywidualna została zrealizowana w 2016 roku w „PnP” Arka Plan Art Gallery.

Artystka uczestniczyła również w projekcie Artim Lab Art Project, w ramach którego zorganizowano wystawy zbiorowe pt.: „Appearances” oraz „Mapping the Intangible” w przestrzeni wystawienniczej Galerii ARTIM w Baku.

 

Różne miejsca pod jednym dachem – wystawa prac Sofii Ahadovej

  • 21 marca 2019  r. czwartek, godz. 17.00 – wernisaż
  • wystawa potrwa do 29 marca 2019 r.
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1 a
  • Ustka 

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.