Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/5e21f958-1afd-4429-9e10-ed1597c9bb83.jpg Zwiedzanie Nieba Polskiego, mapping, parada, koncert… Morze atrakcji na stulecie odzyskania niepodległości

Zwiedzanie Nieba Polskiego, mapping, parada, koncert… Morze atrakcji na stulecie odzyskania niepodległości

Konferencja prasowa w Centrum Hewelianum. Fot. Michał Piotrowski

31 października 2018 r. w Wozowni Artyleryjskiej Centrum Hewelianum w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano gdański program obchodów uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W stolicy województwa od 10 do 11 listopada weźmiemy udział m.in. w Paradzie Niepodległości, obejrzymy mapping czy zwiedzimy fresk Niebo Polskie z przewodnikiem.

 

W konferencji prasowej wzięli udział: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, dyrektor Hewelianum Paweł Golak, prezes Stowarzyszenia SUM Lech Parell i dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.

 

Finał całorocznych wydarzeń

Na Pomorzu przez cały 2018 rok świętowano setną rocznicę niepodległości Polski. Samorząd województwa pomorskiego przygotował konkurs Pomorskie Drogi do Niepodległej. Wzięło w nim udział ponad 300 uczniów szkół średnich z całego województwa. Szukali oni bohaterów wydarzeń sprzed 100 lat, przygotowali ponad 110 prezentacji na ten temat. W dawnym Gimnazjum Polskim w Gdańsku odsłonięty został fresk Niebo Polskie. – Tak jak zapowiadaliśmy już przed rokiem, przyjęliśmy na siebie rolę koordynatora obchodów w całym naszym regionie – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Na specjalnej stronie niepodlegla.pomorskie.eu zamieściliśmy wiele cennych materiałów historycznych, m.in. biogramy pomorskich bohaterów sprzed stulecia, czy cykl słuchowisk opowiadających o powrocie Polski na Pomorze. Na stronie znajduje się też kalendarium imprez i wydarzeń związanych z obchodami, które odbyły się i wciąż się odbywają w całym województwie – dodał. Z inicjatywy samorządu województwa pomorskiego 10 listopada w „Dzienniku Bałtyckim” (w całym nakładzie gazety) ukaże się płyta i śpiewnik z pieśniami patriotycznymi. Natomiast 11 listopada zapraszamy na zwiedzanie fresku Niebo Polskie w auli dawnego Gimnazjum Polskiego (ul. Augustyńskiego 1). Zwiedzanie z przewodnikiem odbywać się będzie w godzinach 13.00, 14.00 i 15.00, a wśród gości rozlosowane zostaną nagrody – 100 zestawów puzzli z Niebem Polskim.

 

Co jeszcze nas czeka?

Obchody w Gdańsku rozpoczną się 10 listopada o godz. 10.30 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego u zbiegu alei Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego. Co roku wspólnie z gdańskim oddziałem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej odbywają się tam uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Podczas wydarzenia swoje ślubowanie złoży pierwszy rocznik Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus. Zgromadzeni w asyście wojska i orkiestry zaśpiewają okolicznościowe pieśni oraz złożą kwiaty u stóp pomnika. Po zakończeniu uroczystości zapraszamy na gorącą kawę i herbatę oraz żołnierską grochówkę.

 

Flagi na maszt!

Punktualnie w południe na terenie Hewelianum zostanie wciągnięta na czterdziestodwumetrowy maszt wielka flaga Polski. Jest to największy maszt na terenie Gdańska. Dla porównania cztery maszty przy Ergo Arenie, na które wciągnięto flagi 2 maja tego roku, liczą 18 metrów. –  Maszt ma 42 metry, plus 46 metrów wzniesienia Góry Gradowej. Mamy w sumie 88 metrów, więc zaryzykuję stwierdzenie, że jest to najwyżej położony maszt, a właściwie flaga w Polsce – mówił dyrektor Hewelianum Paweł Golak. Aby zapewnić sprawne wciągnięcie flagi, użyty zostanie napęd elektryczny oraz specjalne oświetlenie, dzięki któremu barwy narodowe będą widoczne z odległych zakątków miasta również nocą. Tak długi maszt wymaga flagi odpowiedniej długości – ta będzie liczyła 5 metrów długości i 8 szerokości. W południe odbędzie się pokaz musztry w wykonaniu Garnizonu Gdańsk, która odda też salwę honorową. Hymn Polski wraz z gośćmi wykona Cappella Gedanensis. Kolejne uroczyste oflagowanie masztów odbędzie się 11 listopada o godz. 13.00 przy Węźle Groddecka.

 

Z salwą i spacerem

Wciągnięcie flagi to nie jedyne przygotowane przez Hewelianum wydarzenie. Po zakończeniu uroczystości przy maszcie organizatorzy zapraszają gości do budynku Wozowni Artyleryjskiej. Podczas spotkania będzie można zaśpiewać pieśni patriotyczne wspólnie z Cappellą Gedanensis, zobaczyć pokaz mody z epoki i uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych Nauka po polsku, podczas których poznamy sylwetki wybitnych polskich uczonych. Uroczystości towarzyszyć będzie wręczenie nagród w konkursie Kolory Niepodległości organizowanym przez Pałac Młodzieży, którego parterem jest Hewelianum. Tego dnia odbędą się również trzy Spacery z duchami Góry Gradowej. O godzinie 14.15, 15.15 i 16.15. Wszystkie atrakcje są bezpłatne, jedynie na spacery będzie ograniczona ilość miejsc. Wejściówki do zarezerwowania telefonicznie lub do odbioru w dniu spaceru w recepcji.

 

Mapping i wieczór Niepodległości

Od wieczora 10 listopada trwać będzie kolejny Wieczór Niepodległości, czyli noc gdańskich restauracji, które zaserwują menu inspirowane barwami narodowymi. Żeby odnaleźć restauracje biorące udział w Wieczorze, należy szukać biało-czerwonej flagi. A jeśli będziemy w centrum Gdańska, możemy od 19.00 do 21.00 obejrzeć mapping na Zielonej Bramie od strony Zielonego Mostu. Siedmiominutowy spektakl multimedialny będzie wyświetlany co kwadrans.

 

11 listopada – na paradę raz!

Tradycyjnym elementem Święta Niepodległości jest organizowana właśnie 11 listopada Parada Niepodległości. Tegoroczna, XVI Parada Niepodległości zacznie się pół godziny wcześniej niż w poprzednich latach, o godz. 8.30 na ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 9.30 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny –Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam odśpiewany zostanie hymn narodowy , a następnie uczestnicy przejdą się na Długi Targ, gdzie punktualnie o 11.30 wykonane zostanie Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w Stulecie Niepodległości. Każda osoba uwieczniona na tej fotografii będzie się mogła rozpoznać.

 

Sylwetki kobiet

Święto Niepodległości to nie tylko czas, w którym cieszymy się z odzyskania suwerenności po 123 latach zaborów, ale to również setna rocznica przyznania kobietom w Polsce praw wyborczych. – Wystawa zatytułowana Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta. Chcemy pokazać trochę zapomniane, a jednak bardzo ważne postaci kobiet, które swoim intelektem, swoim piórem przeciwstawiały się tendencją faszystowskim przebiegających w latach 30. – mówi Waldemar Ossowki, dyrektor Muzeum Gdańska. Początek o godz. 12.15. Na planszach plenerowej narracji zaprezentowano sylwetki i życiorysy 10 bohaterek, które szczególnie zapisały się w życiu społeczności polskiej Wolnego Miasta Gdańska, m.in. Balbiny Bellwon, Leonii Papée i Edyty Czoskówny. Wystawę będzie można obejrzeć do 2 grudnia. Dyrektor Ossowski zapowiedział również, że tego dnia odsłonięta zostanie zmodernizowana tablica pamiątkowa poświęcona Obrońcom Poczty Polskiej. Poprzednie tablice zostały wykonane w 1979 roku.

 

100 na 100

Natomiast wieczorem, o 22.00 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się koncert 100 na 100. Muzyczne dekady wolności, czyli prezentacja wybranych dzieł muzyki polskiej czasu niepodległości. W sumie 11 listopada na 11. estradach na świecie i 11. salach koncertowych w Polsce (w tym w Europejskim Centrum Solidarności), zabrzmi w 100 utworów. Na scenie wystąpią wyłącznie gdańscy artyści, prezentujący dorobek najważniejszych kompozytorów, których historia łączy się z Gdańskiem (Krzysztof Penderecki, Krzysztof Knittel czy Elżbieta Sikora). Koncert będzie transmitowany w Polskim Radiu, wstęp jest nieodpłatny, ale obowiązuje rejestracja możliwa od 5 listopada. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.