Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Związek Gmin Pomorskich – najstarsza organizacja samorządowa na Pomorzu obchodzi 25-lecie

Związek Gmin Pomorskich – najstarsza organizacja samorządowa na Pomorzu obchodzi 25-lecie

Związek Gmin Pomorskich. Zdjęcie grupowe

87 gmin obejmujących ponad 750 tys. mieszkańców należy do Związku Gmin Pomorskich, który działa już od ćwierć wieku. To najstarsza i największa organizacja zrzeszająca jednostki samorządu terytorialnego działająca na Pomorzu.

 

Gminy i mieszkańcy zrzeszeni w Związku mogą liczyć na pomoc prawną, współpracę między regionami oraz… zniżki na czesne w niektórych pomorskich uczelniach wyższych.

 

Działalność Związku Gmin Pomorskich

Związek Gmin Pomorskich powstał w 1992 r. jako Pomorskie Stowarzyszenie Gmin Wiejskich, a pierwszą jego siedzibą była Bruksela. Celem powołania organizacji było, i nadal pozostaje, reprezentowanie i obrona wspólnych interesów zrzeszonych jednostek samorządowych oraz wspieranie idei samorządu terytorialnego.

Działania Związku skupiają się na prowadzeniu mediacji w sprawach spornych pomiędzy gminami a władzą rządową i samorządową, proponowaniu projektów ustaw oraz aktów prawnych, które mają wpływ na życie mieszkańców regionu. Propozycje te dotyczą m.in. dodatków do wynagrodzeń dla nauczycieli, zezwoleń na usuwanie drzew czy chociażby możliwości wytwarzania odnawialnej energii przez gminy. Poprzez wspieranie procesów integracyjnych, edukację i rozwój dialogu społecznego, Związek poprawia jakość życia Pomorzan.

 – Proponujemy konkretne zmiany legislacyjne w ustawach. W tej kadencji samorządu jest to już 30 projektów zmian ustawowych, spora część weszła w życie – podkreśla Błażej Konkol, prezes Zarządu Związku Gmin Pomorskich, wójt gminy Trąbki Wielkie. – Ponadto, współpracujemy z uczelniami, część uczelni, z którymi podpisaliśmy porozumienie, udziela bonifikaty w opłacie czesnego dla mieszkańców gmin stowarzyszonych (10-15 proc.) – dodaje.

 

Plany na przyszłość

Jubileusz 25-lecia działalności to czas na podsumowanie osiągnięć, ale też dobra okazja do zastanowienia się nad tym, co dalej. – Chcemy utrzymać pozycję lidera jako stowarzyszenie, żeby nadal była to instytucja, która ma znaczący głos w regionie – mówi Konkol. – Organizacji samorządowych jest więcej, ale one dotyczą części gmin, nie obejmują wszystkich. My staramy się stworzyć organizację, która będzie łączyć gminy miejskie i wiejskie, bogatsze i biedniejsze, aby budować zrównoważany rozwój dla wszystkich ­– zaznacza Konkol.

Uroczystości obchodów 25-lecia Związku odbędą się w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Głos zabierze nie tylko prezes Błażej Konkol, ale także prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt oraz Maciej Kiełbus, specjalista w sprawach prawa administracyjnego, który opowie o Konstytucji RP pod kątem samorządności.

 

Zobacz: Związek Gmin Pomorskich

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.