Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Zrealizuj receptę w Starej Aptece. Zobacz dokument filmowców nominowanych do Oscara

Zrealizuj receptę w Starej Aptece. Zobacz dokument filmowców nominowanych do Oscara

Kadr z filmu „Sztuka znikania"

Przed nami nowy sezon projektu Recepta w Starej Aptece. W poniedziałek, 20 stycznia 2020 r. zostanie zaprezentowany film dokumentalny Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego „Sztuka znikania". Po projekcji odbędzie się rozmowa z producentem Grzegorzem Skorupskim. Wstęp – wolny.

 

W tym sezonie w ramach projektu Recepta w Starej Aptece zostaną zaprezentowane polskie filmy dokumentalne, realizowane przez twórców i twórczynie młodszego oraz średniego pokolenia. Spotkania będą się odbywały tradycyjnie w każdy trzeci poniedziałek miesiąca.

 

Haitański szaman w Polsce ludowej

Rok 1980. W komunistycznej Polsce panuje kryzys gospodarczy i polityczny, dominującym kolorem jest szarość, a mieszkający tu ludzie są pełni zahamowań i pruderii, narzuconych przez ustrój polityczny i religijne wychowanie. W tym czasie, na zaproszenie wielkiego reformatora teatralnego Jerzego Grotowskiego, przyjeżdża do Polski grupa Haitańczyków. Wśród nich jest młody kapłan vodou Amon Cazalen, w którego żyłach płynie polska krew. Jego przodkowie to polscy legioniści z czasów Napoleona, którzy na początku XIX w. osiedli na wyspach Nowego Świata.

W Amonie budzi się fascynacja krajem przodków, postanawia zostać tu dłużej, by pomóc swej nowej ojczyźnie i otworzyć serca, i umysły Polaków. Gdy 13 grudnia 1981 r. wybucha stan wojenny, Amon odprawia rytuały mające wypędzić z duszy generała Jaruzelskiego złe moce. Kapłan stwierdza, że sztywna postawa generała i jego przekrwione oczy są znakiem, że mieszka w nim baron Samedi, wyjątkowo zły demon…

 

Zabawne zderzenie dwóch kultur

„Sztuka znikania”, nominowanych do Oskara Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego, w zabawnej formie pokazuje zderzenie dwóch kultur. Gdy przybysz z Nowego Świata spogląda na Polskę roku 1980, widzi dużo więcej niż przeciętny Polak. Czy rzeczywiście Polacy byli jednym z najbardziej przygnębionych narodów na świecie? Skoro tak, to dlaczego ich serca były takie gorące w miłości i zdobywaniu wolności?

Dokument w przewrotny sposób stawia pytanie o duszę Polaków – ciągle pod obcym panowaniem, wykorzystywani przez inne mocarstwa, w kajdanach niewoli mentalnej i obyczajowej, którą sami sobie narzucają. Mimo to, jak podsumowuje polski kapłan vodou, Polacy to również naród, który potrafi zawsze zachować pogodę ducha, ma otwarte serce i, koniec końców, umie czerpać radość z życia.

 

„Sztuka znikania”
Reżyseria: Bartosz Konopka, Piotr Rosołowski
Scenariusz: Piotr Rosołowski, Bartosz Konopka
Zdjęcia: Piotr Rosołowski
Muzyka: Maciej Cieślak
Dźwięk: Franciszek Kozłowski, Michał Robaczewski, Grzegorz Kucharski
Montaż: Andrzej Dąbrowski
Produkcja: Grzegorz Skorupski, Instytut Adama Mickiewicza, Otter Films
Rok produkcji: 2013
Czas trwania: 52 minuty

 

Bartosz Konopka (ur. 1972) – reżyser, scenarzysta. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Następnie pracował jako reporter dla TVN i TVP, gdzie zrealizował kilkanaście reportaży i dokumentów. Studiował dziennikarstwo podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz kurs dokumentalny i fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Wspólnie z Piotrem Rosołowskim zrealizowali „Królika po berlińsku” (2009), który przyniósł im nominację do Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy filmu dokumentalny, a także wiele innych nagród. W 2011 r. ukończył debiut fabularny „Lęk wysokości”, który miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu, zdobył nagrody m.in w Mannheim, Bombaju, Lecce, Vincennces czy Gdyni. W polskich kinach obejrzało go ponad 60 tys. widzów. Był również rozpowszechniany we Francji, Hiszpanii oraz Iranie.

Jego dokument kreacyjny, również zrealizowany wspólnie z Piotrem Rosołowskim, „Sztuka znikania” (2013) otrzymał nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Montrealu oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Igławie. W 2013 r. zrealizował też 7 odcinków serialu „Bez tajemnic” (oryg. „In treatment”) dla HBO Europe. Kolejny projekt fabularny pt. „Niemy” zdobył nagrodę Scripteast na festiwalu w Cannes w 2013 r.

Otrzymał stypendium Nipkowa w Berlinie. Wykładał na Litwie, w Niemczech i Polsce. Uczy na WRiTV Szkoły Filmowej w Katowicach i Wyższej Szkole Filmowej w Warszawie. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej oraz Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Piotr Rosołowski (ur. 1977) – operator, scenarzysta i reżyser. Ukończył szkołę filmową w Katowicach, był stypendystą Akademii Sztuk Medialnych w Kolonii. Jest współautorem „Królika po berlińsku” – filmu nominowanego do Oscara oraz współautorem „Efektu domina”. Jako operator zrealizował wiele filmów, m.in. „On the line” w reżyserii Reto Caffiego, nominowany do Oscara w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego.

 

Recepta w Starej Aptece

  • 20 stycznia 2020 r., poniedziałek, godz. 18.00
  • Teatr Wybrzeże
  • scena Stara Apteka
  • ul. Teatralna 2
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Wydarzenie na Facebooku

 

 

 

 

 

 

 

Plakat do Recepty w Starej Aptece
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.