Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/480fb587-32a6-4076-bc50-52f974b18f47.jpg Zobacz świadectwa pobożności mieszkańców Kaszub. Najstarsze modlitewniki mają już ponad 300 lat

Zobacz świadectwa pobożności mieszkańców Kaszub. Najstarsze modlitewniki mają już ponad 300 lat

Druki sakralne z kolekcji prof. Józefa Borzyszkowskiego

Dawne śpiewniki, katechizmy i księgi liturgiczne z kolekcji prof. Józefa Borzyszkowskiego będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jej wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 1 października 2018 r.

 

Kolekcja druków sakralnych prof. Józefa Borzyszkowskiego zawiera m.in. śpiewniki, katechizmy i księgi liturgiczne. Najstarsze egzemplarze pochodzą z połowy XVII w. Część z nich wydano na Pomorzu, np. w Gdańsku, Pelplinie, Grudziądzu czy Chełmnie, ale ważną częścią kolekcji są również modlitewniki wydane w różnych miejscach Polski i Europy, które służyły przez wieki mieszkańcom Kaszub i innych części Pomorza. Są one świadectwem pobożności tego regionu (zarówno katolików, jak i protestantów), zwłaszcza za sprawą licznych odręcznych dopisków. Szczególnie cenne są druki sakralne, które należały do znanych działaczy i literatów kaszubskich, jak Anna Łajming, Józef Ceynowa czy Stanisław Pestka.

 

„Më trzimómë z Bògã!”
Druki sakralne z kolekcji prof. Józefa Borzyszkowskiego

  • wernisaż: 1 października 2018 r., poniedziałek, godz. 18.00
  • wystawa czynna: do 31 października 2018 r.
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
  • ul. Zamkowej 2a
  • Wejherowo
  • wstęp – bezpłatny

 

W programie wernisażu m.in. występ Chóru Kameralnego Discantus.

 

Chór kameralny Discantus – powstał w 2006 r. przy Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Gowidlinie (powiat kartuski). Ze skromnej inicjatywy zrodziła się ogromna pasja muzykowania, która w krótkim czasie skupiać zaczęła coraz szerszą rzeszę entuzjastów chóralnego śpiewu.

Od początków swego istnienia chór za sprawą organizowanych przez siebie koncertów stał się animatorem życia muzycznego wśród lokalnej społeczności. Obecnie stale koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą: Belgia (2010, 2012, 2017), Francja (2010), Włochy (2011), Holandia (2012), Ukraina (2012), Czechy (2013), Portugalia (2014) oraz Litwa (2015). Występował m.in. w Biurze Regionalnym Województwa Pomorskiego w Brukseli, Ambasadzie RP w Hadze, kościele św. Stanisława Kostki w Rzymie, katedrze lwowskiej czy kościele św. Ducha w Wilnie.

Założycielem i dyrygentem chóru jest dr Sławomir Bronk

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.