Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Zobacz skarby ze średniowiecznego Wrocławia. Nowa wystawa archeologiczna w Domu Przyrodników

Zobacz skarby ze średniowiecznego Wrocławia. Nowa wystawa archeologiczna w Domu Przyrodników

Zabytki archeologiczne z Wrocławia

Złota i srebrna biżuteria, ceramiczne naczynia, narzędzia rzemieślników, a nawet… psia obroża. Ponad 600 zabytków wydobytych z ziemi podczas wykopalisk prowadzonych na Nowym Targu we Wrocławiu będzie można zobaczyć nad Motławą. Wystawa w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku zostanie otwarta w sobotę, 6 lipca 2019 r.

 

Eksponaty, które będą prezentowane na wystawie, pochodzą z wrocławskich wykopalisk, a odnaleziono je podczas prowadzenia badań archeologicznych na Nowym Targu w latach 2010-2012.

Nowy Targ we Wrocławiu funkcjonował na skrzyżowaniu szlaków handlowych, początkowo (w XI i XII w.) – jako osada rzemieślnicza związana z grodem na Ostrowie Tumskim, później (od drugiej połowy XIII w.) – jako plac handlowy. Archeolodzy przypuszczają, że wiele z przedmiotów tworzących dzisiejszą wystawę w średniowieczu było po prostu towarami wystawionymi tam na sprzedaż.

 

Archeologiczne skarby

Unikatowa kolekcja składa się z aż 687 zabytków. Największe wrażenie robią zabytki z czasów książąt piastowskich i późniejszego panowania czeskiego, w tym złote pierścionki z XII i XIII w. oraz srebrne zawieszki z XI w. Elementem wystawy będzie także plakieta pielgrzymia z sanktuarium w Trzebnicy, datowana na przełom XIV/XV w., przedstawiająca świętych Jadwigę i Bartłomieja.

Co ciekawe, do naszych czasów zachowały się fragmenty materiałów bawełnianych i jedwabnych sprzed 800 lat. A stało się tak dzięki śmieciom i odpadom organicznym pochodzącym z targu i miejscowych kloak. Zgromadzone pod ziemią odchody zadziałały niczym konserwanty, zabezpieczając tkaniny przed rozpadem.

Wśród archeologicznych skarbów znajdują się również średniowieczne plombownice – narzędzia służące do zaciskania ołowianych plomb na miękkich materiałach, takich jak sukno. Służyły one rzemieślnikom do znakowania towarów, na podobnej zasadzie jak współczesne znaki jakości i certyfikaty.

Pomniejszych (ale wciąż bardzo cennych) przedmiotów jest na wystawie więcej: zabawki, gry hazardowe, szczątki militariów, dewocjonalia, naczynia ceramiczne, przedmioty służące utrzymaniu higieny osobistej, XIII-wieczne buty, a nawet… psia obroża. Z wyposażenia domów pochodzą: drewniane łyżki, talerze, miski, metalowe klucze, świeczniki i kaganki, natomiast z warsztatów średniowiecznych rzemieślników – gwoździownica, szczypce, młot, nożyce do blachy, tygiel odlewniczy, naparstki i igły.

 

Wrocławski Nowy Targ – rytm rozwoju średniowiecznego miasta na kulturowym pograniczu

  • otwarcie wystawy: 6 lipca 2019 r., sobota, godz. 13.00
  • wystawa czynna: do 29 września 2019 r.
  • Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
  • ul. Mariacka 25/26 (Dom Przyrodników)
  • Gdańsk

 

W programie:

  • wykład prof. dr hab. Jerzego Piekalskiego, dyrektora Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego,
  • oprowadzanie kuratorskie Agaty Witkowskiej, archeologa z Muzeum Miejskiego Wrocławia.

 

Na otwarcie wystawy, wykład i oprowadzanie wstęp jest bezpłatny. Później będzie biletowany zgodnie z cennikiem Domu Przyrodników.

 

Wydarzenie na Facebooku

Plakat wystawy Wrocławski Nowy Targ

 

 

 

 

Wystawa została przygotowana w 2018 r. przez Muzeum Miejskie Wrocławia we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ekspozycja pokazywana w Gdańsku później pojedzie w dalsze tournée do Krakowa, a następnie prawdopodobnie do Pragi.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.