Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Zobacz skarby z czasów pierwszych Piastów. Nowa wystawa w sopockim Grodzisku

Zobacz skarby z czasów pierwszych Piastów. Nowa wystawa w sopockim Grodzisku

Ruiny palatium i kaplicy na Ostrowie Lednickim

Jeszcze nigdy tak duży zbiór wczesnośredniowiecznych zabytków z Ostrowa Lednickiego nie był prezentowany na Pomorzu. Aż 87 cennych eksponatów znajdzie się na wystawie w Grodzisku w Sopocie. Będzie je można oglądać od soboty, 1 grudnia 2018 r.

 

Ostrów Lednicki jest jednym z najważniejszych miejsc w historii Polski. Na tej niewielkiej (liczącej 7,5 hektara) wyspie opodal Gniezna odkryto tajemnice dotyczące narodzin polskiej państwowości. To najprawdopodobniej tam ochrzczono Mieszka I.

Ekspozycję w Sopocie zorganizowano na podstawie najnowszych wyników badań archeologicznych i wielodyscyplinarnych. Dzięki nim wiemy, że gród lednicki należał do wiodących ośrodków władzy, gdzie Mieszko I manifestował swoją siłę i prestiż. Świadczą o tym relikty architektury – monumentalnego pałacu połączonego z kaplicą (tzw. zespół palatialny) oraz jednonawowego kościoła z lat 70. X w., w którym archeolodzy znaleźli kamienne komory ze szczątkami osób należących do ówczesnych elit.

Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Znajdzie się na niej aż 87 cennych eksponatów, m.in. przedmioty sakralne, inkrustowane strzemiona, miecze, włócznie i topory. To wyjątkowa okazja, aby w Trójmieście zobaczyć materialne ślady historii pierwszych Piastów.

 

„Ostrów Lednicki – kulturowe dziedzictwo Europy”

  • otwarcie wystawy: 1 grudnia 2018 r., godz. 13.00
  • wystawa czynna do: 31 października 2019 r.
  • Skansen Archeologiczny – Grodzisko w Sopocie
  • oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
  • ul. Jana Jerzego Haffnera 63
  • wstęp – bezpłatny

 

Wydarzenie na Facebooku

 

 

 

 

 

 

Ostrów Lednicki - plakat

 

 

Mat. prasowe Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.