Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Zobacz, jakie są najnowsze trendy w dizajnie. Rozpoczyna się cykl wystaw w Domu Uphagena

Zobacz, jakie są najnowsze trendy w dizajnie. Rozpoczyna się cykl wystaw w Domu Uphagena

Mat. prasowy Muzeum Gdańska

Najnowsze trendy projektowe będzie można zobaczyć na wystawach z cyklu Dizajn w Domu Uphagena. Pierwsza z nich zostanie poświęcona twórczości Doroty Ceneckiej oraz Przemysława Kusia. Wernisaż odbędzie się w piątek, 28 czerwca 2019 r.

 

– Siedziba Muzeum Wnętrz Mieszczańskich to znakomite miejsce dla prezentacji twórców, którzy nie tylko dobrze projektują przedmioty, ale także sami je solidnie wykonują – mówi Robert Pytlos z Urzędu Miasta Gdańska, pomysłodawca idei wystaw Dizajn w Domu Uphagena.

 

Co będzie można zobaczyć?

Na wystawie zobaczyć będzie można rzeźby wykonane z naturalnych brył bursztynu bałtyckiego oraz biżuterię użytkową. Wśród kilkudziesięciu eksponatów znajdą się m.in. replika łańcucha Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, zaprojektowanego przez Dorotę Cenecką, oraz fotogram bursztynowej kopi obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”, wykonanej przez Przemysława Kusia.

– Moja przygoda z bursztynem bałtyckim zaczęła się, gdy miałem 15 lat. Uczyłem się tej trudnej sztuki, podpatrując ojca, który był rzeźbiarzem. Po wielu pracach wykonanych w drewnie lub mydle, tata pozwolił mi na pracę z bursztynem – wspomina Przemysław Kuś. – Dziś śmiało mogę powiedzieć, że wykonywanie rzeźb w bursztynie bałtyckim to moja pasja. Po 25 latach pracy, patrząc na bursztynowy kawałek widzę w nim temat kolejnej pracy. Inspiruje mnie natura i piękno otaczającego mnie świata, ale jestem otwarty na nowe rzeźbiarskie wyzwania – dodaje artysta.

Dorota Cenecka i Przemysław Kuś współpracują z sobą od kilkunastu lat, a ich prace cechuje wysoka dbałość o szczegóły.

 

Dorota Cenecka – gdańszczanka. Z wykształcenia jest jubilerem, projektuje biżuterię oraz tworzy małe formy rzeźbiarskie. Ma na koncie wiele nagród i wyróżnień, a także udział w kilkudziesięciu wystawach w Polsce i zagranicą. Chętnie angażuje się w różne projekty związane z bursztynem i promocją Gdańska. Działa w Stowarzyszeniu Twórców Form Złotniczych i Międzynarodowym Stowarzyszeniu Bursztynników. Od 5 lat bierze udział w pokazach mody m.in. w ramach Gali Amber Look podczas targów Amberif

Przemysław Kuś – rzeźbiarz i bursztynnik ze Słupska. Jeden z najbardziej obecnie cenionych fachowców w zakresie obróbki bursztynu. Jego prace były wielokrotnie nagradzane w konkursach branżowych w kraju i za granicą.

 

Dizajn w Domu Uphagena

 • wernisaż: 28 czerwca 2019 r., piątek, godz. 18.00
 • wystawa czynna: 29 czerwca – 30 sierpnia 2019 r.
 • Dom Uphagena
 • oddział Muzeum Gdańska
 • ul. Długa 12
 • Gdańsk
 • godziny otwarcia:
  wtorek-sobota, 10.00-18.00
  niedziela, godz. 11.00-18.00
 • ceny biletów:
  normalny – 10 zł
  ulgowy – 5 zł
  rodzinny – 20 zł
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.