Współczesna Gruzja jest fenomenem: powstała na nowo po upadku Związku Radzieckiego, jest państwem z wielowiekowym dziedzictwem, leży na styku Europy i Azji, stanowi terytorium na pograniczu różnych tradycji, religii, idei oraz systemów społecznych.

Gruzini będący obecnie, jak się powszechnie mówi, „na drodze ku Europie”, nadal funkcjonują w sposób odrębny od wzorów uznawanych za europejskie. Powiązani bardzo silnymi relacjami wspólnotowymi, niezwykle mocno osadzeni w tradycji, przechodzą transformację od społeczeństwa poradzieckiego ku pewnej niewiadomej.

– Jako przybysz z „innego świata” pragnę uchwycić i pokazać to, co uznaję za istotę odrębności gruzińskiego społeczeństwa dzisiaj – mówi Katarzyna Majewska. Jej fotograficzna opowieść przedstawiona podczas najbliższego spotkania obejmować będzie lata 2013-2018.

 

Katarzyna Majewska – kulturoznawca i fotograf. Jest autorką siedmiu wystaw fotografii z Gruzji w cyklu „Arcana Mundi (Tajemnice świata)”. Poznaje Gruzję od 2013 r. Zgromadziła już bogaty materiał fotograficzny, w którym utrwala zachodzące współcześnie przemiany społeczeństwa tego kraju. Podjęła wyzwanie ocalenia tego, co już za kilka lat będzie nieuchwytne z powodu przemian w procesie dochodzenia Gruzinów do „ideałów społeczeństwa zachodniego”.

 

Odkryj świat / Etnopodróże
Gruzja w kolorach granatu. Kultura i społeczeństwo

  • 30 listopada 2019 r., sobota, godz. 13.00-15.00
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
  • ul. Cystersów 19
  • Gdańsk-Oliwa
  • wstęp – 1 zł

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Baner Etnopodróże