Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Znane artystki i Haydnowska głębia muzyczna. Agnieszka Duczmal i Karolina Jaroszewska na Ołowiance

Znane artystki i Haydnowska głębia muzyczna. Agnieszka Duczmal i Karolina Jaroszewska na Ołowiance

Agnieszka Duczmal. Fot K. Babka

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, 24 marca pojawią się dwie niezwykłe kobiety, które robią zawrotne kariery w świecie muzycznym – dyrygentka Agnieszka Duczmal i jej córka, wiolonczelistka Karolina Jaroszewska. W programie koncertu – przepiękne utwory Haydna i Bizeta-Szczedrina.

 

Agnieszka Duczmal to ambitna, pełna pasji artystka, która ma na swoim koncie wiele osiągnięć. Prowadzi koncerty z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala. Do chwili obecnej wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus nagrała 50 płyt, a dla Polskiego Radia – ponad 10 tysięcy minut muzyki. Dla Telewizji Polskiej zarejestrowała ponad 100 koncertów i programów muzycznych, m.in. w cyklach „Stereo i w Kolorze” i „Goście Agnieszki Duczmal”, 5 godzin muzyki dla Télévision Française 1, a dla japońskiej telewizji NHK – godzinny program z muzyką polską. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie „Wariacji Goldbergowskich” J.S. Bacha w genialnej transkrypcji J. Kofflera na orkiestrę kameralną. Dyrygentka proponuje publiczności ciekawe projekty koncertowe, łącząc muzykę z baletem czy malarstwem. Od wielu lat prowadzi również w stałych cyklach koncertowych działalność promującą młodych utalentowanych polskich muzyków.

Podczas koncertu „Haydnowska głębia” obok Orkiestry Symfonicznej PFB pod dyrekcją Agnieszki Duczmal usłyszymy Karolinę Jaroszewską – koncertującą na całym świecie wiolonczelistkę. Karierę solową rozpoczęła w wieku 16 lat koncertem z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody. Od tego czasu występuje w Europie i Stanach Zjednoczonych. Dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Wydała także płytę kompaktową z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”. Od 2005 r. jest członkiem Orkiestry Filharmonii Narodowej na stanowisku wiolonczeli solo. W 2008 r. została członkiem World Orchestra for Peace pod dyrekcją V. Giergieva, w skład której wchodzą czołowi muzycy najznakomitszych światowych orkiestr.

 

 • Haydnowska głębia, koncert symfoniczny
 • 24 marca 2017 r., piątek, godz. 19
 • Polska Filharmonia Bałtycka
 • ul. Ołowianka 1 w Gdańsku
 • bilety: 10-40 zł
 • więcej informacji:  Filharmonia Bałtycka w Gdańsku

Wystąpią:

 • Agnieszka Duczmal – dyrygent
 • Karolina Jaroszewska – wiolonczela
 • Orkiestra Symfoniczna PFB

Program

J. Haydn

 • Symfonia nr 44 Trauersymphonie
 • Koncert wiolonczelowy C dur

G. Bizet – R. Szczedrin

 • Carmen Suite (na smyczki i perkusję)

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.