Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Mamy nowe Pomniki Historii. Sprawdź, które pomorskie zabytki uzyskały to wyróżnienie

Mamy nowe Pomniki Historii. Sprawdź, które pomorskie zabytki uzyskały to wyróżnienie

Twierdza Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście oraz zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie zostały ustanowione Pomnikami Historii. To nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale także możliwość pozyskiwania dodatkowych środków na prace remontowe.

 

Uroczystość wręczenia nominacji dla nowych Pomników Historii odbyła się 20 kwietnia 2018 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

 

Czym jest Pomnik Historii?

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla historii i kultury naszego kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W województwie pomorskim taki status uzyskały do tej pory: miasto Gdańsk w zasięgu obwarowań z XVII w., zespół pocystersko-katedralny w Oliwie, pole bitwy na Westerplatte, historyczny układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni, zespół zamku krzyżackiego w Malborku oraz zespół pocystersko-katedralny w Pelplinie.

 

Po 2 latach… udało się!

Starania o wpisanie pomorskich zabytków na listę Pomników Historii trwały blisko 2 lata. – Cieszy nas to, że doceniono walory i dziedzictwo twierdzy Wisłoujście, miejsca ważnego dla Gdańska i Polski – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. I dodaje, że dzięki temu wyróżnieniu muzeum będzie mogło skuteczniej ubiegać się o dodatkowe dofinasowanie w programach krajowych i unijnych. Zwłaszcza, że w 2018 r. planowany jest remont bastionu Artyleryjskiego, którego szacowana wartość ma wynieść około 1,2 mln zł.

Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku przypomina, że obecność na liście Pomników Historii jest dużym wyróżnieniem, ale także zobowiązaniem. – Na pewno jest to podkreślenie wysokiej rangi zespołu katedralno-zamkowego w Kwidzynie oraz jego znaczenia dla historii i kultury. Wpis na listę jest też świadectwem troski o ten wyjątkowy zabytek – zaznacza dyrektor Trupinda.

 

Lista nowych Pomników Historii:
1. Gdańsk – twierdza Wisłoujście
2. Koszuty – zespół dworsko-parkowy
3. Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy
4. Kwidzyn – zespół katedralno-zamkowy
5. Lidzbark Warmiński – zamek biskupów warmińskich
6. Płock – Wzgórze Tumskie
7. Rogalin – zespół pałacowy z ogrodem i parkiem
8. Strzelno – zespół dawnego klasztoru Norbertanek
9. Święta Lipka – sanktuarium pielgrzymkowe
10. Ujazd – ruiny zamku Krzyżtopór

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.