Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/32f59ba9-ebd9-49dc-a089-6a1e9d88630a.jpg Znamy już finalistów konkursu Zabytek Zadbany 2019. Wśród nich są dwa obiekty z naszego regionu

Znamy już finalistów konkursu Zabytek Zadbany 2019. Wśród nich są dwa obiekty z naszego regionu

Otwarcie Starej Apteki – nowej sceny Teatru Wybrzeże

Stara Apteka w Gdańsku oraz dworzec kolejowy w Kościerzynie mają szansę zdobyć prestiżową nagrodę w konkursie Zabytek Zadbany. Nominowanych jest ponad 20 obiektów z całego kraju. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się 24 kwietnia 2019 r. w Gdyni.

 

Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił listę nominowanych w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Zabytek Zadbany. Wstępną ocenę przeszło 21 obiektów z 10 województw, w tym dwa z naszego regionu.

 

W kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych szanse na zwycięstwo mają:

  • Stara Apteka w Gdańsku – nowa scena Teatru Wybrzeże, otwarta w 2018 r. Swoją nazwą nawiązuje do historycznego budynku, który powstał w 1636 r. obok Wielkiej Zbrojowni. Przez gdańszczan żartobliwie określany był Starą Apteką, ponieważ wyrabiano tam wybuchające „pigułki”, czyli kule armatnie, granaty i pociski.
  • Dworzec kolejowy w Kościerzynie – budynek stacji zbudowany w okresie międzywojennym. Zgodnie ze swoim przeznaczeniem, użytkowany jest jako miejsce obsługi podróżnych. W jego wyremontowanym wnętrzu znajduje się także przestrzeń biurowo-wystawiennicza.

 

Tegorocznych laureatów i wyróżnionych poznamy podczas uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 24 kwietnia 2019 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Zobacz: lista nominowanych w konkursie Zabytek Zadbany 2019

 

Zabytek Zadbany jest corocznym konkursem ogłaszanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad nim sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, w tym propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytkowych obiektów. Jury ocenia m.in. prawidłowe wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich, jak również właściwe użytkowanie danego zabytku, w tym organizowanie wystaw i koncertów lub innych wydarzeń kulturalnych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.