Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Znamy finalistów tegorocznego konkursu Zabytek Zadbany. Są też dwa obiekty z naszego regionu

Znamy finalistów tegorocznego konkursu Zabytek Zadbany. Są też dwa obiekty z naszego regionu

Biały Spichlerz w Słupsku

Na liście obiektów, które dostały się do ostatniego etapu konkursu Zabytek Zadbany, znalazło się ponad 60 obiektów z całego kraju. Prestiżową nagrodę mają szansę zdobyć wieża ciśnień w Malborku oraz Biały Spichlerz w Słupsku. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 21 kwietnia 2020 r.

 

Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił listę nominowanych w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Zabytek Zadbany. Wstępną ocenę przeszły 63 obiekty ze wszystkich województw, w tym dwa z naszego regionu.

 

W kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych szanse na zwycięstwo mają:

  • Wieża ciśnień w Malborku – zbudowana w 1905 r. wraz z założeniem wodociągów w mieście. Budynek stanowi ciekawy przykład neogotyckiej architektury. W jego wnętrzu znajduje się zachowany i czynny zbiornik wodny, który jest w stanie pomieścić 500 m sześc. wody.
  • Biały Spichlerz w Słupsku – jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa przemysłowego w Słupsku. Został wzniesiony w latach 1804-1814 z przeznaczeniem na magazyn wojskowy. Swoją funkcję pełnił do końca II wojny światowej. Od 2012 r. stanowi obiekt należący do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Obecnie w jego wnętrzu znajdują się wystawy prezentujące największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego).

 

Laureatów i wyróżnionych poznamy podczas uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 21 kwietnia 2020 r. w Nowym Wiśniczu.

Zobacz: lista finalistów Zabytek Zadbany 2020

 

Zabytek Zadbany jest corocznym konkursem ogłaszanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad nim sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, w tym propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytkowych obiektów. Jury ocenia m.in. prawidłowe wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich, jak również właściwe użytkowanie danego zabytku, w tym organizowanie wystaw i koncertów lub innych wydarzeń kulturalnych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.