Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Znajdź nową pracę na wiosnę. Bezpłatne szkolenia i warsztaty dla kobiet [MARZEC NA OBCASACH]

Znajdź nową pracę na wiosnę. Bezpłatne szkolenia i warsztaty dla kobiet [MARZEC NA OBCASACH]

Rozmowa kwalifikacyjna

W 18 miastach Pomorza w marcu będzie można wziąć udział w specjalnych spotkaniach, wykładach i zajęciach. Panie przygotują się do rozmowy kwalifikacyjnej, zaplanują biznes i stworzą swój wizerunek zawodowy. Wszystko po to, by więcej kobiet miało szansę na znalezienie pracy. Pomorzanki stanowią bowiem ponad 63 proc. bezrobotnych województwa.

 

Akcję Marzec na Obcasach prowadzi Wojewódzki Urząd Pracy. Już teraz można zapisywać się na darmowe zajęcia na całym Pomorzu.

Poznaj własne kompetencje

W tym roku odbędzie się już 6. edycja marcowej akcji. Będzie to cykl wykładów i warsztatów dla mieszkanek Pomorza. Podczas spotkań omawiane będą tematy związane z rozwojem zawodowym, wizerunkiem, kompetencjami, motywacją i emocjami. – Idea Marca na Obcasach pojawiła się w 2014 r. i od początku zyskała grono zwolenniczek – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – To przedsięwzięcie adresowane do kobiet, które chcą poznać własne kompetencje i zastanowić się nad swoim miejscem na rynku pracy lub myślą o zmianach w życiu zawodowym. Warto skorzystać z tak różnorodnej oferty bezpłatnych warsztatów prowadzonych przez doświadczonych ekspertów – tłumaczy Struk.

 

Tysiące zmian

W marcową akcję włączają się powiatowe urzędy pracy w regionie, dzięki czemu zajęcia są łatwiej dostępne dla pań z różnych miejsc Pomorza. W tym roku projekt realizowany będzie w 18 lokalizacjach w całym województwie.

Z warsztatów korzystają Pomorzanki poszukujące pracy i przygotowujące się do rekrutacji, ale również młode mamy, myślące o powrocie na rynek pracy. Wśród uczestniczek są kobiety planujące zmiany zawodowe, jak również seniorki, które szukają inspiracji do nowych działań i wyzwań. Udział w warsztatach to impuls do zmian i podejmowania nowych wyzwań, na które łatwiej się zdecydować po rozmowie z doradcą zawodowym, stylistą czy osobą znajdującej się w podobnej sytuacji życiowej i zawodowej.

– Widzimy jak bardzo potrzebne są tego typu warsztaty rozwojowe, spotkania motywacyjne czy dyskusję z ekspertami – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Z każdą edycją rośnie liczba zainteresowanych udziałem w warsztatach i wykładach. W zeszłym roku z oferty skorzystało aż 1265 pań, dla których przeprowadzone zostały 78 warsztatów – wylicza Żmudzińska.

 

Kobiecy przepis na sukces

W programie Marca na Obcasach są rozmowy o finansach i zarządzaniu budżetem, spotkania z psychodietetykiem i dyskusja o zdrowym stylu życia. Przygotowano też zajęcia ze stylistką, która podpowie, jak dopasować ubiór do figury i do formuły spotkania. Panie dowiedzą się, jak odnieść sukces na rozmowie kwalifikacyjnej, jakie są realia współczesnego rynku pracy i jak planować karierę. Spotkania będą prowadzili doradcy zawodowi, coachowie, psychologowie biznesu raz styliści.

Akcja Marzec na Obcasach odbędzie się w: Bytowie, Chojnicach, Człuchowie, Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Kościerzynie, Kwidzynie, Lęborku, Malborku, Nowym Dworze Gdańskim, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Sztumie, Tczewie oraz w Wejherowie.

Zapisy na warsztaty na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

 

Dlaczego wciąż jest mniej kobiet na pomorskim rynku pracy?

Chociaż rynek pracy rozwija się bardzo dobrze, rośnie liczba ofert pracy i pracodawcy poszukują pracowników, to kobiety są wciąż w trudniejszej sytuacji niż płeć przeciwna.

W województwie pomorskim osób bezrobotnych jest obecnie około 46 tys. Ponad 63 proc. z nich to panie. Pomorzanki pozostają w mniejszości na rynku pracy, a ich zawodowa aktywność nie wzrasta. Sytuacja wygląda podobnie w całym kraju. Pracujących Polek jest 48 proc. – dla porównania w Czechach, na Słowacji i Węgrzech aktywnych zawodowo jest 52 proc. kobiet, a w Skandynawii – aż 65 proc.

Aktywizacja kobiet to jedno z ważniejszych wyzwań współczesnego rynku pracy, również na Pomorzu. Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego, zrealizował w 2018 roku badanie „Najskuteczniejsze metody aktywizacji kobiet długotrwale pozostających poza rynkiem pracy województwa pomorskiego”. Wywiady z pracodawcami, liderami projektów aktywizacyjnych, jak i samymi kobietami wykazało cztery główne przyczyny bezrobocia wśród kobiet:

  • racjonalność ekonomiczna (m. in. efekt programu Rodzina 500+),
  • bariery infrastrukturalne (m. in. brak możliwości dojazdu do miejsca pracy, brak publicznych miejsc opieki dla dzieci),
  • charakterystyka rynku pracy/rodzaje ofert (w dynamicznie rozwijających się dużych miastach jest wysoki popyt na pracowników z wyższym wykształceniem, poza dużymi miastami dominują oferty dla pracowników prac prostych, fizycznych, w systemie zmianowym),
  • postawy pracodawców.

Szczegóły badania na stronie Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.