Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/5641d183-574a-4029-be1a-f8ecbc700218.jpg Zgłoś swoją wieś do konkursu. Najpiękniejsza wygra 30 tysięcy złotych

Zgłoś swoją wieś do konkursu. Najpiękniejsza wygra 30 tysięcy złotych

Nowa Cerkiew – zwycięzca konkursu Piękna Wieś Pomorska w 2018 r.

Konkurs ma na celu ukazanie zarówno piękna wiejskiego krajobrazu, jak i efektów wspólnych działań społeczności lokalnych. Zgłoszenia można składać do 29 marca 2019 r. Zwycięska wieś otrzyma 30 tys. zł.

 

Ideą konkursu Piękna Wieś Pomorska jest przede wszystkim poprawa jakości życia na wsi, podniesienie atrakcyjności wypoczynkowej obszarów wiejskich oraz ochrona wartości przyrodniczych i kulturowych. Ważna jest również aktywizacja i integracja lokalnych społeczności.

 

Kategorie: Wieś i Zagroda

Zmagania odbędą się w dwóch kategoriach: Wieś i Zagroda. Do konkurs mogą zostać zgłoszone pomorskie wsie, w których nie mieści się siedziba gmin, oraz zagrody będące miejscem zamieszkania oraz pracy rolnika i jego rodziny, w tym gospodarstwa agroturystyczne. Najpierw będą one rywalizować w etapach gminnych i powiatowych, natomiast do etapu wojewódzkiego przejdą zwycięzcy danej kategorii z terenu powiatu.

Komisja konkursowa oceniać będzie m.in. architekturę wsi, wygląd budynków oraz stan utrzymania terenów zielonych. Liczyć się będzie także pielęgnowanie miejscowych tradycji, zwyczajów i obrzędów, promowanie tradycyjnych produktów czy wyrobów rzemieślniczych. Dodatkowe punkty można zdobyć za działania ekologiczne, jak np. pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych.

 

W puli nagród 84 tys. zł

Za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii Wieś zwycięzca otrzyma 30 tys. zł, natomiast pierwsze miejsce w kategorii Zagroda uhonorowane zostanie 5 tys. zł. W każdej z kategorii, oprócz miejsc na podium, zostaną również przyznane trzy wyróżnienia. Łączna wartość nagród w obu kategoriach to 84 tys. zł.

– Zachęcam mieszkańców pomorskich wsi do udziału w tym konkursie. To bardzo dobra okazja do tego, żeby pochwalić się miejscem, w którym żyją. Można też zdobyć pieniądze, które pozwolą na realizację wielu ciekawych pomysłów – mówi wicemarszałek województwa pomorskiego Józef Sarnowski.

Zgłoszenia do konkursu można składać we właściwych miejscowo urzędach gmin do 29 marca 2019 r.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu można uzyskać w Departamencie Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, nr tel. 58 32 68 635 lub 58 32 68 324.

Zobacz też: regulamin konkursu

 

Konkurs Piękna Wieś Pomorska organizowany jest już po raz 26. Podsumowanie konkursu, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się podczas uroczystej gali, która zostanie zorganizowana w październiku tego roku.

W 2018 r. o zwycięstwo w etapie wojewódzkim rywalizowało 11 wsi. Tytuł najpiękniejszej otrzymała Nowa Cerkiew w gminie Morzeszczyn.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.