Jacek Sękiewicz, Przewodniczący Zespołu powitał zgromadzonych po raz pierwszy w nowym roku. Następnie przedstawił osiągnięcia Pana Zbigniewa Zawadzkiego (Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gdańsku) wyróżnionego przez Kapitułę w Konkursie „Pozytywnie Otwarci” za najciekawsze programy w obszarze edukacji i aktywizacji, profilaktyki oraz diagnostyki i monitoringu HIV. Wręczył mu pamiątkowy album w imieniu Pana Marszałka Województwa Pomorskiego.
W kolejnej części spotkania omówione zostały wydarzenia zaplanowane w roku 2018. I tak członkowie Zespołu wyrazili chęć organizacji i uczestnictwa w :
- 20 maja – Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS
- 25 kwietnia – festiwal filmowy o tematyce HIV/AIDS
- Połowa czerwca – wizyta studyjna w Ośrodku Readaptacji Stowarzyszenie Solidarni „Plus” Eko Szkoła Życia w Wandzinie
- Koniec września – wizyta studyjna w Słupsku, miejscu działania PKD.
Następnie ustalono, że dane o stanie realizacji zadań Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w województwie pomorskim zostaną zebrane i przekazane do Sekretarza Zespołu. Dane te posłużą do wydania Raportu Rocznego z realizacji ww. zadań. Raport ten będzie zawierał także charakterystykę demograficzną województwa, informacje o epidemiologii HIV i AIDS, o opiece medycznej nad chorymi na AIDS, o wsparciu socjalnym dla chorych i zakażonych oraz rekomendacje i wnioski. Prace nad raportem zostały rozdzielone wśród członków Zespołu.
Ostatnim punktem spotkania była informacja o zasadach finansowania punktów konsultacyjno – diagnostycznych w roku 2018 ze środków Krajowego Centrum ds. AIDS. Działające w naszym województwie dwa takie punkty (w Gdańsku i w Słupsku) finansowanie otrzymają dopiero od 22 stycznia i dopiero wtedy będą mogły przyjmować pacjentów. Umowa z KC ds. AIDS zostanie podpisana na trzy lata.
Następne spotkanie Zespołu zaplanowano na 20 marca 2018 r.