Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/9333fc62-c6c8-46d1-a47f-5293b51f9293.jpg Żeglarskie zmagania na Zalewie Kaliningradzkim. Regaty o Puchar Trzech Marszałków

Żeglarskie zmagania na Zalewie Kaliningradzkim. Regaty o Puchar Trzech Marszałków

Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków

Tegoroczna impreza przyciągnęła rekordową liczbę zawodników. W sportowej rywalizacji uczestniczyło około 200 żeglarzy na 53 jednostkach z Rosji, Polski i Szwecji. Udział wzięła również załoga sopockiego jachtu Alf, dowodzona przez marszałka Mieczysława Struka.

 

Na wodach Zalewu Kaliningradzkiego od 6 do 8 lipca 2017 r. odbyła się 8. edycja Międzynarodowych Regat o Puchar Trzech Marszałków. Zawodnicy ścigali się na trasie Bałtyjsk – Kaliningrad.

Organizatorami byli: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alikhanov.

 

Żeglarska atmosfera i święto miasta

Zawody zaliczane są do cyklu regat Pucharu Bałtyku Południowego. W tym roku wydarzenie połączono z obchodami Dni Kaliningradu. Zorganizowno m.in. koncerty szantowe, spotkania środowiska żeglarskiego, pokaz sztucznych ogni oraz paradę jachtów wzdłuż bulwaru przy Muzeum Oceanografii w samym centrum miasta.

 

Rozpoczęcie regat w porcie w Bałtyjsku

Uroczyste rozpoczęcie regat w porcie w Bałtyjsku. Fot. Natalia Drabińska

 

W przyszłym roku na Zalewie Wiślanym

Oficjalna ceremonia zakończenia regat odbyła się w sobotę, 8 lipca 2017 r. Wszystkim zawodnikom wręczono upominki, puchary i nagrody. Marszałkowie województw podziękowali władzom obwodu kaliningradzkiego za zorganizowanie tegorocznej imprezy. Zaprosili także rosyjskich żeglarzy do udziału w przyszłorocznych regatach, które odbędą się na wodach Zalewu Wiślanego.

– Napawa mnie dumą, że udział polskich żeglarzy w regatach odbywających się w obwodzie kaliningradzkim jest znaczący. Wielu żeglarzy jest już zaznajomionych ze sobą. Przez takie wydarzenia budowane są dobrosąsiedzkie stosunki na szczeblu regionalnym – zaznaczył marszałek Struk i poinformował o swojej gotowości do realizacji wspólnych projektów związanych z dalszym rozwojem żeglarstwa.

 

Regaty na Zalewie Kaliningradzkim

Regaty na Zalewie Kaliningradzkim. Fot. Natalia Drabińska

 

Pomoc rosyjskich pograniczników

Podsumowując regaty marszałek Struk podziękował również funkcjonariuszom rosyjskiej Straży Granicznej z Bałtyjska. – Widząc problemy polskiego jachtu Four Winds, okręt służby granicznej zaproponował pomoc, a następnie osłaniał jednostkę przed wiatrem i falą. Umożliwiło to kapitanowi jachtu usnąć awarię masztu i bezpiecznie kontynuować rejs.

 

Wyniki regat

 

Grupa I:

 1. Kenguru (Rosja)
 2. Quick Livener (Polska)
 3. Rubin Kazan (Rosja)

 

Grupa II:

 1. Apollo Sails 2 Easy (Polska)
 2. Berbeć II (Polska)
 3. Eagle (Polska)

 

Grupa III:

 1. Maxi von Cabrera (Polska)
 2. Mikka (Polska)
 3. Facil 26 (Polska)

 

Grupa Open:

 1. Passadena (Polska)
 2. Busy Lizzy (Polska)
 3. Karavella (Polska)

Jacht Apollo Sails

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.