Aktualności

Schizofrenia – poznaj, zrozum, bądź tolerancyjny

Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego zaprasza na obchody Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi", które odbędą się w Trójmieście w dniach 18-23 września 2016 r. W programie konferencja, warsztaty, koncerty i wystawy. Wydarzeniu patronuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Wystawy, drift i… Motoserce, czyli Targi Motoryzacyjne 3TM

Wielkie i wyczekiwane wydarzenie motoryzacyjne na Pomorzu odbędzie się w dniach 24-25 września 2016 r. VIII edycja Targów Motoryzacyjnych 3TM łączy swoje siły z Drift Masters Grand Prix – najważniejszą ligą driftingową w Polsce i Europie. Impreza, której patronuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, odbędzie się w tym roku w gdańskim AmberExpo.


Pierwsze urodziny Bohatera Borysa, czyli kilka słów o rzeczach trudnych

Na czym polegają choroby rzadkie dowiedzieć się będzie można w sobotę, 10 września 2016 r. w Centrum św. Jana w Gdańsku. Pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka odbędzie się tam ważne spotkanie – 1. urodziny Bohatera Borysa – czyli opowieść o 7-letnim chłopcu, który od dwóch lat zmaga się z genetyczną i nieuleczalną chorobą. A wszystko przy kawie, torcie i muzyce!


Debata o kobietach współuzależnionych

O sytuacji kobiet, których partnerzy są uzależnieni od alkoholu będą rozmawiać uczestniczy konferencji pt. „On pije, ona się leczy. Problemy współuzależnionych kobiet". Spotkanie odbędzie się w Centrum Medycyny Inwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w sobotę, 15 października 2016 r. Udział w nim jest bezpłatny. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Nakręć się na pomoc innym – wielka kwesta na rzecz hospicjum

Zakręcony początek roku szkolnego szykuje się w sobotę, 10 września 2016 r. w Gdańsku. A przy okazji będzie można zrobić coś dla innych. Każdy, kto tego dnia zakręci się na kole widokowy AmberSky, ma szanse dołożyć swoją cegiełkę do opieki hospicyjnej nad najmłodszymi pacjentami na Pomorzu.


Terapia słowem, czyli w szpitalu też czytają Sienkiewicza

Narodowe czytanie powieści Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis" zagości także pod dachem szpitala Św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. W sobotę, 3 września 2016 r., pod hasłem: „Wiara, Nadzieja i Miłość – trzy siostry w ogrodach Cezara", zaplanowano i spotkanie z tekstem, i rozwiązywanie krzyżówki, i zabawę ruchową.


Przebiegnij Starówkę i pomóż poszkodowanym w wypadkach

Gdańsk Business Run wystartuje z Targu Rybnego w niedzielę, 4 września 2016 r. i dołączy do szczęściu innych polskich miast, w których wybiegną niecodzienne sztafety. Uczestnicy biegu zbierają fundusze dla podopiecznych Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. Organizacja pomaga w m.in. zakupie protez dla osób poszkodowanych w wypadkach.


Zdobądź tytuł aktywnego seniora

Znasz aktywnych seniorów? A może uważasz, że warto docenić ciekawą inicjatywę realizowaną z seniorami lub na ich rzecz? Jeśli tak, to zgłoś ich do IV edycji konkursu Aktywni seniorzy. Celem konkursu jest nagradzanie najaktywniejszych seniorów, ciekawych inicjatyw oraz przedsięwzięć organizowanych z myślą o społeczności lokalnej Gdańska. Termin składania wniosków upływa 30 września 2016 r.


Przyjdź na stadion, pomóż dzieciom

Wielki mecz charytatywny, w którym zmierzą się piłkarze reprezentacji Trójmiasta z drużyną reszty świata, koncert muzyczny, zabawa dla kibiców, a wszystko to na rzecz podopiecznych Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Stadion Energa Gdańsk w niedzielę, 4 września 2016 r. stanie się areną wielu niezwykłych wydarzeń. Wstęp wolny. Wydarzenie patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Koło Życia – rozkręcamy wrażliwość!

Można korzystać z lata i dobrze się bawić, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo własne i innych – przekonują organizatorzy akcji charytatywnej Koło Życia, która odbędzie się w Gdańsku 27 sierpnia 2016 r. Obok koła widokowego AmberSky na Wyspie Spichrzów będzie można oddać krew (i otrzymać darmowy bilet na przejażdżkę kołem), przejść badania profilaktyczne i przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy.


II Konferencja Onkologiczno-Paliatywna w Gdańsku

Wsparcie żywieniowe seniorów i etyczne aspekty żywienia, emocje chorego i jego rodziny czy też radioterapia w leczeniu bólu – to tylko niektóre tematy z programu II Konferencji Onkologiczno-Paliatywnej Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC, która odbędzie się w dniach 13-15 października 2016 r. w Gdańsku. Organizatorzy zapraszają do udziału.


Podsumowanie akcji Pomorskie dla Zdrowia

Podczas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku od 31 lipca do 14 sierpnia 2016 r. samorząd województwa pomorskiego prowadził akcję „Pomorskie dla zdrowia". To ogromny sukces samorządu i 17 szpitali biorących udział w zorganizowanych działaniach prozdrowotnych. Lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, terapeuci i ratownicy medyczni udzielili porad i wykonali ponad 10 tysięcy badań.


„Pomorskie dla zdrowia” z gdyńskimi medykami

Ostatniego dnia działania pawilonu „Pomorskie dla zdrowia" na Targu Węglowym, 14 sierpnia 2016 r., ze wszystkimi chętnymi chcącymi wykonać bezpłatne badania i zasięgnąć porad specjalistów spotyka się personel medyczny Szpitali Wojewódzkich w Gdyni.


O pierwszej pomocy przedmedycznej

Tylko do końca tygodnia można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych oraz porad specjalistów z różnych dziedzin. Do naszego pawilonu „Pomorskie dla Zdrowia" w piątek, 12 sierpnia przyjechali lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku. Odwiedzający m.in. uzupełniali wiedzę o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku oparzeń i złamań oraz profilaktyki bólów kręgosłupa.


Weź głęboki oddech

Do naszego pawilonu „Pomorskie dla Zdrowia" we czwartek, 11 sierpnia przyjechali lekarze ze Szpitala Specjalistycznego w Prabutach. Odwiedzający mogli nauczyć się prawidłowo oddychać, zmierzyć saturację, zasięgnąć porad pulmonologicznych i rehabilitacyjnych oraz obejrzeć pokazy ratownictwa medycznego.


Zostań Królową Mleka 2017

Królowa Mleka jest ambasadorką zdrowego stylu odżywiania się w oparciu o naturalne produkty nabiałowe, reprezentuje także branżę mleczarską. Promuje wiedzę o walorach odżywczych mleka i jego przetworów, szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej, gdzie nawyki żywieniowe dopiero są kształtowane. Ruszyła czwarta już edycja konkursu, zgłoszenia są przyjmowane do 30 września 2016 r.


O raku na plaży w Gdyni

Setki urlopowiczów, korzystających z pogody, a wśród nich wyróżniający się w tłumie czarny namiot. Rusza trzecia edycja Letniej Akcji Edukacyjnej kampanii Rakoobrona. Do 28 sierpnia 2016 r. na plaży Gdynia Śródmieście lekarze dermatolodzy będą przeprowadzali bezpłatne badania znamion. Celem projektu jest popularyzacja profilaktyki oraz diagnostyka nowotworów skóry.


Co w głowie piszczy?

W środę, 10 sierpnia, na naszym stoisku „Pomorskie dla Zdrowia", o tym jak leczyć nie tylko ciało ale i umysł opowiadali i doradzali lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. Prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku, Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim oraz specjaliści z Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku.

Pomorskie dla zdrowia… najmłodszych

Co to jest anafilaksja? Jak leczyć atopowe zapalenie skóry? Jak bardzo niebezpieczna jest astma? Wielu z nas ma kłopot z odpowiedzią na takie pytania. Dlatego dziś, 9 sierpnia, na stoisku UMWP goszczą specjaliści ze Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku i służą wiedzą rodzicom i ich pociechom.


Poświęć parę minut i zadbaj o swoje zdrowie

Jeszcze przez cały tydzień wszyscy chętni będą mogli skorzystać z wielu bezpłatnych badań profilaktycznych oraz porad specjalistów z różnych dziedzin. 8 sierpnia w pawilonie „Pomorskie dla zdrowia" na Targu Węglowym z mieszkańcami regionu i turystami spotykają się pracownicy Copernicusa – Podmiotu Leczniczego, a dzień później specjaliści ze Szpitala Dziecięcego Polanki.


„Pomorskie dla zdrowia” na półmetku

O nasze zdrowie na stoisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na Targu Węglowym w niedzielę, 7 sierpnia 2016 r. ponownie troszczyli się pracownicy Copernicusa – Podmiotu Leczniczego. Było wiele badań i konsultacji. W poniedziałek, 8 sierpnia, dodatkowo nadarzy się możliwość oddania honorowo krwi w mobilnym punkcie poboru. Zapraszamy do pawilonu „Pomorskie dla zdrowia"!


Kaszubskie specjały i muzyka ludowa. Nietypowy dzień na „Pomorskim dla zdrowia"

To z pewnością jeden z najbardziej niezwykłych dni podczas „Pomorskiego dla zdrowia". Szpital w Kościerzynie, oprócz bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich, zaoferował zdrową żywność i występy zespołu regionalnego. Już w niedzielę 7 sierpnia ponownie zaprasza Copernicus – Podmiot Leczniczy.


Możesz się zbadać i pomóc innym pacjentom

Sporo punktów programu, który Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie przygotował na 5 sierpnia 2016 r. w pawilonie „Pomorskie dla zdrowia" dotyczyło kobiet. Nic więc dziwnego, że na Targu Węglowym panie zainteresowane były nauką samobadania piersi, poradami dla kobiet 50+, ale także techniką masażu niemowlęcego czy prezentacją oferty Polskiego Banku Komórek Macierzystych. W sobotę, 6 sierpnia, ze wszystkimi chętnymi spotka się personel Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.


Nowy Dzienny Dom Opieki Medycznej

W sierpniu 2016 r. Caritas Archidiecezji Gdańskiej otwiera Dzienny Dom Opieki Medycznej, nową placówkę dla osób chorych, wychodzących ze szpitali. Pobyt w placówce jest bezpłatny, zapisy dla chętnych już trwają.


Warsztaty i wyjazd dla niepełnosprawnych

Fundacja Podróże bez Granic zaprasza osoby z różnymi niepełnosprawnościami do udziału w warsztatach fotograficznych oraz wyjazdu na terenową wyprawę. Warsztaty odbędą się 11 sierpnia 2016 r. w Gdyni, natomiast wyjazd w okolice Zielonej Góry planowany jest na wrzesień. Zgłaszać się można do 12 sierpnia.


Specjaliści do dyspozycji, czyli Pomorskie leczy najlepiej

Za wysokie ciśnienie, za niski cukier, bolący krzyż, a może ukąszenie kleszcza? To tylko kilka zagadnień, o których mieszkańcy Pomorza mogli porozmawiać 4 sierpnia z pracownikami Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy w Wejherowie. Na stoisku Urzędu Marszałkowskiego na Targu Węglowym również 5 sierpnia prowadzone są konsultacje, badania profilaktyczne i pokazy ratownictwa medycznego.


O zakażeniach prawie wszystko w pawilonie „Pomorskiego dla zdrowia”

Jakie szczepienia są nam potrzebne przed egzotyczna podróżą, dlaczego musimy uważać na kleszcze, a także co powinniśmy wiedzieć o wirusowym zapaleniu wątroby – to tematy, które interesowały odwiedzających pawilon „Pomorskie dla zdrowia" na Targu Węglowym. W środę, 3 sierpnia porad udzielał i wykonywał profilaktyczne badania personel medyczny Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Skorzystały z nich 672 osoby. W czwartek na stoisko Urzędu Marszałkowskiego zaprasza Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy z Wejherowie.


W trosce o naszą sprawność, czyli wygimnastykowane „Pomorskie dla zdrowia”

– Nie wiedziałam, że mojemu dziecku potrzebne są specjalne ćwiczenia, bo ma problemy z kolanami – mówi pani Magda z Gdańska, która razem z córką odwiedziła pawilon „Pomorskie dla zdrowia" i skorzystała z porady rehabilitanta. – Bardzo się cieszę, teraz wiem, jak jej pomóc – dodaje. Setki osób spotkały się 2 sierpnia 2016 r. na Targu Węglowym ze specjalistami z Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie. Akcja Urzędu Marszałkowskiego trwa nadal, 3 sierpnia w pawilonie pojawią się pracownicy Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. (Galeria zdjęć)


Mammobus zawita do Gdyni

Wśród kobiet najczęściej występującym nowotworem jest rak piersi. We wczesnej diagnostyce bardzo pomocne są badania profilaktyczne. Do 11 sierpnia 2016 r. mieszkanki Gdyni w wieku 50-69 lat będą mogły z nich skorzystać, odwiedzając mammobus, który pojawi się w czterech punktach w mieście. By uniknąć kolejek, na bezpłatną mammografię można się zarejestrować wcześniej.


„Pomorskie dla zdrowia" – setki osób korzystają z darmowych badań

Ponad 1200 osób skorzystało podczas pierwszych dwóch dni z bezpłatnych badań profilaktycznych i porad lekarskich, które uzyskać można w pawilonie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na Targu Węglowym, podczas akcji „Pomorskie dla zdrowia". Akcja trwa nadal, 2 sierpnia 2016 r., z chętnymi spotka się personel medyczny Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie.