Aktualności

Mądre bajki dla dzieci

Baśnie bawią i uczą. A uśmiech leczy i pomaga przetrwać trudne chwile. Dlatego Fundacja „Dr Clown" oraz Kulczyk Foundation połączyły siły, żeby wnieść magię w świat chorych dzieci. Mali pacjenci gdańskich szpitali otrzymali w prezencie książeczki z bajecznymi wierszami i kolorowankami oraz wzięli udział w konkursie i warsztatach.


Zadbaj o serce swojej mamy. Zabierz ją na bezpłatne badania

W sobotę, 28 maja 2016 r. w Porcie Rumia CH Auchan będzie można skorzystać z bezpłatnych badań serca oraz specjalistycznych konsultacji. Akcja medyczna odbędzie się w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktyki chorób układu krążenia „Teraz Serce!".


Zarejestruj się do bazy dawców szpiku w Słupsku

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku, w poniedziałek, 30 maja 2016 r. wszyscy chętni będą mogli zarejestrować się do prowadzonej przez fundację DKMS Polska bazy potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Wydarzenie wpisuje się w obchody Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, który przypada 28 maja. Akcja dobędzie się w godz. 10.00-16.00 w sali przy szpitalnej stołówce.


Zadbajmy o zdrowie na pikniku

Bezpłatne badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, nauka samobadania piersi, porady jak rzucić palenie, nauka zasad udzielania pierwszej pomocy, przeglądy stomatologiczne, USG tarczycy, konkursy rysunkowe dla dzieci to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Gdański Uniwersytet Medyczny na tegoroczny Piknik na Zdrowie. Impreza odbędzie się 11 czerwca 2016 r. w Zielonym Parku przy al. Zwycięstwa w Gdańsku.


Wielospecjalistyczny Oddział Zabiegowy w Gdańsku

W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, należącym do spółki Copernicus Pl, zakończyła się budowa Wielospecjalistycznego Oddziału Zabiegowego. Uroczyste otwarcie z udziałem marszałków województwa pomorskiego Mieczysława Struka i Hanny Zych-Cisoń odbyło się w poniedziałek, 23 maja 2016 r.


2. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Seniorów – eliminacje regionalne

Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza wszystkich zainteresowanych seniorów 55+ do udziału w olimpijskich eliminacjach 2. Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej Seniorów – You win. Zwycięzcy poszczególnych dyscyplin, wyłonieni w eliminacjach regionalnych, mają zapewniony udział w finale, który odbędzie się w Krakowie, 25 czerwca 2016 r.


Charytatywny benefis Bogusława Kaczmarka

Bogusław Kaczmarek, były piłkarz i trener Lechii Gdańsk, po raz kolejny organizuje benefis, z którego dochód przeznaczony będzie na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza oraz Fundacji Pomorze Dzieciom. Na stadionie przy ul. Traugutta w Gdańsku w sobotę, 21 maja 2016 r. zmierzą się drużyny byłych podopiecznych Kaczmarka oraz Leo Beenhakkera. Wydarzenie patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Konkurs na energetyczny duet

Rusza druga odsłona ogólnopolskiej akcji „Energia od pokoleń", której celem jest poszukiwanie niezwykłych relacji, wspólnych przeżyć i pasji, jakie łączą mamy i córki, a także babcie i wnuczki. Autorki najciekawszych historii otrzymają zaproszenia na warsztaty z Katarzyną Miller oraz sesję zdjęciową wykonaną przez wybitnego, polskiego fotografa Jacka Porembę. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 maja 2016 r., do godz. 23.59.


Po VII konferencji pielęgniarstwa ratunkowego

„Bezpiecznie do celu. Ewakuacja i transport w ratownictwie", jako temat przewodni konferencji, która odbyła się w dniach 5-7 kwietnia 2016 r. w Dolinie Charlotty, obejmował spektrum zagadnień z zakresu ewakuacji i transportu pacjentów. Omawiane aspekty transportowania poszkodowanych dotyczyły działań w standardowych warunkach i sytuacjach szczególnych.


Gdyński SOR ze wsparciem psychologicznym

Szpitalny Oddział Ratunkowy to miejsce, w którym pobyt często rodzi stres. Aby to złagodzić, w szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni zaangażowano osobę otaczającą pacjentów opieką psychologiczną. Jej działania już przynoszą bardzo pozytywne efekty i są doceniane przez pacjentów i personel.


II Regaty Podróże bez Granic

Fundacja Podróże bez Granic zaprasza osoby z niepełnosprawnością na drugi w tym roku wyjazd. Tym razem uczestnicy wyprawy będą poznawać tajniki żeglarstwa. II Regaty Podróży bez Granic odbędą się od 2 do 5 czerwca 2016 r. Podróż rozpocznie się w Gdyni.


Głodni wiedzy, czyli Medyczny Dzień Nauki pełen atrakcji

Czy można wydrukować nerkę? Czym jest jajkożerna butelka? Co się dzieje w organizmie po jedzeniu? To niektóre tematy, jakie zostaną poruszone podczas IX Medycznego Dnia Nauki. Akcja popularyzująca nauki medyczne wśród najmłodszych mieszkańców Pomorza odbędzie się w piątek, 20 maja 2016 r., na terenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wstęp wolny.


Finał Pól Nadziei na Pomorzu

W Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Pucku rozkwitną w niedzielę, 24 kwietnia, Pola Nadziei na Pomorzu 2016. Istotnym elementem akcji jest szerzenie mody na wolontariat, a znakiem rozpoznawczym – wolontariusze, którzy zbierają do puszek pieniądze i wręczają w zamian żonkila – symbol nadziei na odrodzenie. Finał honorowym patronatem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Książki zawędrowały do szpitala

Zbiórki książek, które będą służyć pacjentom Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni przyniosła pierwsze rezultaty. W placówce pojawiły się juz regały wypełnione tytułami pochodzącymi od tych, którzy zechcieli przyłączyć się do akcji „Wędrujące książki".


Akcja „Becik dla bobasa”

Sto kolorowych, mięciutkich becików i czterdzieści prześcieradeł trafiło na oddziały położnicze w szpitalach im. M. Kopernika i św. Wojciecha. 12 kwietnia 2016 r. placówkom przekazały je Ewa Deja oraz Marta Drzał, zaangażowane w akcję „Becik dla bobasa".


II Targi Opieki i Zdrowia Niezależni 65+

W Gdańsku, 16 i 17 kwietnia 2016 r. będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie dla seniorów, opiekunów, pielęgniarek i lekarzy. Podczas dwóch dni odwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w interesujących pokazach, warsztatach i prezentacjach. Przygotowana została również możliwość bezpłatnych badań, w tym: pomiaru cukru we krwi ciśnienia, gęstości kości, pamięci, BMI. Udział w targach i we wszystkich przygotowanych atrakcjach jest bezpłatny.


Senior na fali

Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego w Gdyni zachęca wszystkich seniorów 55 + do aktywności fizycznej oraz pokazania, że żeglarstwo to nie tylko sport dla młodych. Żeglować można w każdym wieku. Przekonać do tego oraz zachęcić seniorów ma program „Senior na fali". Pierwsze zajęcia odbędą się we wtorek, 19 kwietnia 2016 r.


Każdy może zostać wolontariuszem

Szpitale marszałkowskie: Szpital im. M. Kopernika w Gdańsku oraz Szpital Morski im. PCK w Gdyni, zorganizowały akcję promującą wolontariat opiekuńczy, która odbyła się 14 kwietnia 2016 r. Przypomnijmy, że w październiku 2015 r. pomorskie szpitale podpisały porozumienie dot. wolontariatu szpitalnego i zadeklarowały chęć przyjęcia do swoich placówek 140 wolontariuszy.


Nowy tomograf komputerowy w gdyńskim szpitalu

W Szpitalu Morskim im. PCK, będącym częścią spółki Szpitale Wojewódzkie w Gdyni, uruchomiony został 64-rzędowy aparat TK do wirtualnej symulacji o parametrach umożliwiających badania 4D (z ruchomością oddechową).


Pomóż wyposażyć szpitale w książki

Podaruj książki, które już przeczytałeś i nie będą Ci potrzebne, a będą z nich mogli skorzystać pacjenci szpitala. Szpital Morski im. PCK rozpoczyna bezterminową zbiórkę książek. Wkrótce pacjenci przebywający w szpitalu będą mogli wypożyczać książki na czas pobytu, co pozwoli im na chwilę wytchnienia podczas hospitalizacji.


Przyszpitalny zespół noclegowy otwarty dla pacjentów gdyńskiej placówki

11 miejsc noclegowych dla pacjentów Zakładu Teleradioterapii powstało właśnie w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Zespół noclegowy przeznaczony jest dla pacjentów mieszkających poza granicami Trójmiasta, którzy poddają się radioterapii, ale nie wymagają stałej opieki szpitalnej. Korzystające z niego osoby unikną w ten sposób codziennych dojazdów na radioterapię.


Kampania Pomaganie jest piękne

Tydzień od 9 do 16 kwietnia 2016 r. będzie niezwykłą okazją na poznanie od środka działalności hospicjów, domów pomocy społecznej i przyszpitalnych zakładów opiekuńczo-leczniczych. Finał kampanii odbędzie się 16 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie od godz.11.00 prezentowane będą ośrodki i ich współpraca z wolontariuszami. Akcję patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Konferencja „Ewakuacja i Transport w Ratownictwie”

Ewakuacja i zabezpieczenie poszkodowanego na miejscu zdarzenia oraz jego bezpieczny transport do miejsca leczenia będą tematem naukowo-szkoleniowego spotkania, które odbędzie się w dniach 5-7 kwietnia 2016 r. w Dolinie Charlotty w Strzelinku.


Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku otwarte

Ponad 2 lata trwała przebudowa obiektów poszpitalnych na potrzeby Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku, przy ul. Obrońców Wybrzeża 4. Na ten cel samorząd województwa pomorskiego przeznaczył 16,22 mln zł. Uroczyste otwarcie centrum z udziałem marszałków Mieczysława Struka i Hanny Zych-Cisoń odbyło się w czwartek, 17 marca 2016 r.


Kampania społeczna DEMOgrafia

Sytuacja demograficzna Polski pogarsza się. O tym, co się z tym wiąże, jakie mogą być tego skutki, postanowili opowiedzieć podczas akcji społecznej studenci Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W marcu 2016 r. na ulicach Trójmiasta i w gdyńskiej komunikacji miejskiej, pojawią się plakaty promujące kampanię.


Po konferencji „Jakość opieki medycznej w aspekcie zdarzeń niepożądanych”

Spotkanie naukowo-szkoleniowe organizowane przez Spółkę Copernicus Podmiot Leczniczy we współpracy z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku odbyło się 8 marca 2016 r. w Sali Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.


Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Ministerstwo Sprawiedliwości, wzorem ubiegłych lat, po raz 16. organizuje inicjatywę, której celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem potrwa od 22 do 27 lutego 2016 r.


Akcja „Róża od Świętego Walentego”

Członkowie Stowarzyszenia Świętego Walentego i innych klubów zrzeszających osoby dotknięte chorobą psychiczną, w dniach 12-15 lutego 2016 r. odwiedzą pacjentów i pracowników zamkniętych i dziennych oddziałów psychiatrycznych wręczając im róże. Stowarzyszenie, działające w ramach Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego, już od 6 lat już lat organizuje akcję „Róża od Świętego Walentego".


Nowoczesny oddział położniczy w gdyńskim szpitalu otwarty po remoncie

Komfortowe sale szpitalne z łazienkami dla rodzących kobiet i ich dzieci to efekt modernizacji pomieszczeń oddziału położniczo-ginekologicznego w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Za blisko 1 mln zł powstał nowoczesny oddział, w którym pacjentki w bezpiecznych i przyjaznych warunkach będą mogły przechodzić przez okres narodzin dziecka.


Dzień Otwarty na oddziale ginekologiczno-położniczym w Gdyni

Szpitale Wojewódzkie w Gdyni wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przyszłych mam organizują Dzień Otwarty oddziału położniczo-ginekologicznego w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Wszyscy oczekujący narodzin swoich dzieci mogą sobotę, 6 lutego 2016 r., odwiedzić zmodernizowany oddział.