Aktualności

Pomorskie szpitale dostaną pieniądze na nowy sprzęt medyczny. Środki pochodzą m.in. z Ministerstwa Zdrowia

Szpitale Pomorskie, Copernius Podmiot Leczniczy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku oraz Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie otrzymały z Ministerstwa Zdrowia prawie 11 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup echokardiografów, inkubatorów czy aparatów USG. Sprzęt trafi do szpitali do końca 2017 r.

Kaszlesz od kilku miesięcy? Sprawdź czy to nie gruźlica. „W Polsce liczba dorosłych zakażonych waha się między 30 a 40 proc.” [WYWIAD]

Jesienią i zimą znacznie więcej osób częściej się przeziębia. Wielu trwający tygodniami kaszel uważa za objaw infekcji. Według dr. Krzysztofa Kędziory dziś więcej pacjentów z gruźlicą chodzi po ulicach niż 20 lat temu. Do tego na Pomorzu gruźlica i nowotwory płuc są plagą.

Dbać o zdrowie można wszędzie. Nawet w pracy. Warsztaty onkologiczne

Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Jak często należy się badać? Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi? To tylko niektóre z tematów poruszonych podczas warsztatów świadomości onkologicznej.

Piękne obrazki na ścianach i nowe zasłony na oknach. Dzięki wolontariuszom świetlica w wejherowskim szpitalu jak nowa

Świetlica na Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie wygląda jak z katalogu. Wyremontowana została też łazienka.

Pierwsza poradnia w Polsce. W UCK wyleczą groźną chorobę genetyczną

Poradnia Hipercholesterolemii Rodzinnej przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku to jedyny tego typu ośrodek w kraju. Pierwsi pacjenci już z niej korzystają.

Zapisz się do udziału w sympozjum dotyczącym zintegrowanej opieki zdrowotnej

Jak działa sieć szpitali? Czy pomorski system ochrony zdrowia jest przygotowany do wdrażania rozwiązań opieki koordynowanej POZ? Czy finansowane ze środków UE programy polityki zdrowotnej umożliwiają koordynację świadczeń udzielanych na różnych poziomach i współpracę świadczeniodawców w poszczególnych rodzajach świadczeń (POZ, AOS, SZP)? To tylko niektóre z pytań, na które postarają się odpowiedzieć uczestnicy III Sympozjum Zintegrowana Opieka Zdrowotna – czy jesteśmy gotowi do wdrożeń. Konferencja odbędzie się w środę, 6 grudnia 2017 r. Rejestracja – zakończona.

Są pieniądze na nowoczesny sprzęt medyczny dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w Kościerzynie, Wejherowie i Gdyni

Łóżka intensywnej terapii, respiratory, defibrylatory, ultrasonografy, a także wymienione instalacje to tylko niektóre ze zmian, z jakich skorzystają pacjenci Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w trzech pomorskich szpitalach.

W szpitalu w Gdyni interna będzie jak nowa. Pierwsi pacjenci na wyremontowanym oddziale pojawią się za kilka miesięcy

Będzie sześć sal chorych z łazienkami i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Poprawi się komfort pacjentów i personelu.

Żółte zabarwienie skóry i białek oczu. Czy to już żółtaczka? Coraz więcej osób na Pomorzu choruje na WZW [WYWIAD]

Poza szczepieniami trzeba dbać o higienę, często myć ręce i zdrowo się odżywiać. Sprawdziliśmy, na co należy zwracać uwagę, żeby nie zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby oraz czy grozi nam epidemia.

Internet wróg czy przyjaciel? Czy nowe technologie powodują nowe uzależnienia?

Cyberzaburzenia, kompulsywne używanie smartfona, zaburzenia snu. Jak radzić sobie, kiedy dziecko nie potrafi oderwać się od sieci. Konferencja Zdrowy Pomorzanin.

Czas na seniorów. Pomorska Rada ds. Polityki Senioralnej zainaugurowała działalność

Konsultacje, doradztwo oraz opinie w sprawach ważnych dla seniorów. Tym będą zajmować się członkowie rady. 13 października 2017 r. odebrali nominacje.

26 mln zł na remonty w szpitalach w Miastku, Pucku i Prabutach. W tym ostatnim powstanie nowy odział rehabilitacji chorób płuc

Zostaną wyremontowane oddziały i blok operacyjny. Będzie nowoczesna aparatura medyczna i nowe łóżka dla pacjentów. Inwestycje mają być gotowe do końca 2018 roku.

Na co dzień ratują życie, często ryzykując własnym. Ile razy sami byli zagrożeni. Święto ratownictwa medycznego [WYWIAD]

Krasiński: Problem z agresją jest co raz większy. Pamiętam, że dwukrotnie byłem zastraszany przez pacjentów, że wbiją we mnie nóż. Ale ten zawód to moja pasja. Nikt nie zabierze mi chwil, dzięki którym udaje się nam kogoś uratować.

Piosenka jest dobra na wszystko. Koncert charytatywny „Głosy dla Hospicjów” w Gdańsku w najbliższą sobotę

Magda Umer, Piotr Machalica i Grzegorz Małecki zaśpiewają piosenki Kabaretu Starszych Panów 14 października 2017 r. w Filharmonii Bałtyckiej.

Na nowo odkryj w sobie kobietę. Przyjdź na warsztaty pielęgnacji i makijażu. Spotkania dla kobiet chorych na raka

Jesteś chora na nowotwór? Podczas chemioterapii straciłaś włosy i brwi? Nie martw się. Fundacja Piękniejsze Życie organizuje bezpłatne warsztaty z pielęgnacji i makijażu. Spotkania odbywają się w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Najbliższe w poniedziałek, 6 listopada 2017 r. Obowiązują zapisy.

Województwo pomorskie na drugim miejscu w kraju. Chodzi o wydatki na ochronę zdrowia [RANKING]

W rankingu czasopisma „Wspólnota" dotyczącym wydatków jednostek samorządu terytorialnego na ochronę zdrowia Pomorze zajęło drugie miejsce w kategorii województw. Wyprzedziło nas tylko Mazowsze. Trzecią lokatę zajęło województwo dolnośląskie.

Rak piersi to już nie wyrok. Onkolog oswoi z tą chorobą, opowie o leczeniu i życiu po diagnozie [WYWIAD]

W województwie pomorskim, według danych z 2014 r., na nowotwór złośliwy sutka zachorowało 1085 osób. W Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku w sobotę, 7 października 2017 r. będzie dzień otwarty. Będą badania profilaktyczne i porady specjalistów.

Uzależnienie od telefonu, internetu, komputera – coraz więcej dorosłych i dzieci ma z tym problem. Jak sobie radzić z fonoholizmem?

Nowe technologie powodują nowe uzależnienia. Jak mądrze z nich korzystać i radzić sobie w sytuacji kryzysowej, dowiesz się na konferencji Zdrowy Pomorzanin.

Nie składamy parasolek! Kobiety znów wyjdą na ulicę. Czarny Wtorek w Gdańsku [GALERIA]

Kobiety ubrane na czarno znowu wychodzą na ulicę. W rocznicę Czarnego Poniedziałku będą protestować przeciw projektowi ustawy fundacji Rodzina i Życie, która chce całkowitego zakazu aborcji – nawet w przypadku nieuleczalnej wady lub choroby płodu. Manifestacje, podobnie jak rok temu, odbywają się w całej Polsce.

Kleszcz – mały, wielki problem. Występowanie, choroby, leczenie – konferencja

Czym jest kleszcz? Jakie są jego rodzaje? Jakimi chorobami można się zarazić od kleszczy? Jak się je leczy? To tylko niektóre z pytań, na jakie starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji dotyczącej boreliozy i innych chorób przenoszonych przez kleszcze.

Dwie pomorskie placówki onkologiczne wyróżnione godłem Szpital Przyjazny. Kto otrzymał ten tytuł?

Wśród najlepszych znalazły się Copernicus Podmiot Leczniczy w zakresie działalności Wojewódzkiego Centrum Onkologii oraz Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wykłady dotyczące chorób rzadkich, warsztaty i… tort. Przyjdź do Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku na 2. urodziny Borysa

Czy wiesz czym są choroby rzadkie i jak się je leczy? W Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku w sobotę, 7 października 2017 r. będzie niepowtarzalna okazja, aby zrozumieć, na czym one polegają, gdzie szukać pomocy i jak niewiele trzeba zrobić, aby pomóc innym, dla których ta pomoc jest czasem bezcenna. Wstęp – bezpłatny.

Operacje i zabiegi na sercu. Nowa kardiochirurgia i kardiologia inwazyjna w szpitalu w Wejherowie

10 łóżek, 4 łóżka pooperacyjne oraz 2 stanowiska do intensywnej terapii tak wygląda nowy Oddział Kardiochirurgii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Pacjenci są przyjmowani od 1 października 2017 r.

Szczęścia, zdrowia, pomyślności oraz życia w dobrej sprawności. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Nasze społeczeństwo się starzeje - coraz mniej dzieci przychodzi na świat, coraz więcej ludzi przechodzi na emeryturę. Na świecie żyje ponad 600 milionów osób powyżej 60. roku życia. Szacuje się, że w 2050 roku liczba ta wyniesie 2 miliardy. Jak wykorzystać potencjał seniorów?

Masz gorączkę? W nocy i w święto, jedziesz do szpitala. Nowe zasady opieki nad chorymi już od 1 października

Ustawa o tzw. sieci szpitali przenosi Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną do szpitali. Oznacza to, że od najbliższej niedzieli, 1 października 2017 r. pacjenci już nie będą mogli korzystać z pomocy ambulatoryjnej w przychodniach, które do tej pory świadczyły usługi. W całym województwie w nocy i w święta opieka będzie udzielana w 33 miejscach.

Studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego będą mieli nowoczesne centrum sportu. Co się w nim znajdzie?

Nowa hala sportowa z parkingiem podziemnym, boiska do futsalu, piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki oraz sale ćwiczeń będą zlokalizowane na terenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Koszt inwestycji to prawie 19 mln zł.

Zrób za darmo kolonoskopię i cytologię. Ponad 11 mln zł na profilaktykę onkologiczną na Pomorzu

Ponad 10 tys. aktywnych zawodowo mieszkańców województwa pomorskiego do końca 2020 r. skorzysta m.in. z kolonoskopii i cytologii. Będzie też prowadzona działalność edukacyjno-informacyjna promująca badania profilaktyczne, a personel medyczny zostanie przeszkolony.

Ból za mostkiem. Czy to już zawał, czy tylko niedotlenienie? [WYWIAD]

Światowy Dzień Serca. O tym, jak rozpoznać zawał, jak po nim żyć i jak zapobiegać kolejnym incydentom opowiada dr n. med. Paweł Miękus, ordynator Oddziałów Kardiologii oraz Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni.

Na świecie co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek alzheimera. Jak radzić sobie z chorobą? [WYWIAD]

Najpierw chory zapomina nazwy przedmiotów i gubi różne rzeczy. Potem nie pamięta imion i nie poznaje członków rodziny oraz tego, co robił przed chwilą, za to doskonale zna szczegóły z przeszłości. W końcu nie potrafi wykonać najprostszych czynności, jak jedzenie czy samodzielne ubieranie.

Piknik dla mieszkańców rozpoczął budowę Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie

To będzie pierwszy taki ośrodek w województwie pomorskim. Ma być gotowy za dwa lata. Wartość inwestycji to 27 mln zł.