Aktualności

Dr Homenda: „Przeszczepy się przyjęły. To sukces całego zespołu”. Pierwsze transplantacje szpiku w słupskim szpitalu

Na Oddziale Hematologicznym i Transplantacji Szpiku Kostnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku przeprowadzono cztery transplantacje. Pacjenci czują się dobrze. Dwoje z nich wypisano do domu. Na taki zabieg czeka już 20 osób.

Wiemy, które szpitale na Pomorzu są przyjazne kombatantom. Porozumienie podpisano już po raz drugi

Do projektu Szpitali Przyjaznych Kombatantom przystąpiło 25 podmiotów leczniczych w województwie pomorskim. To placówki w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku i Kościerzynie. Poza tzw. placówkami marszałkowskimi są też szpitale powiatowe m.in. w Bytowie, Kartuzach, Malborku, Kwidzynie, Człuchowie, Miastku, a także zakłady opieki zdrowotnej w Lęborku i Sztumie.

Szpital zakaźny w Gdańsku otrzyma dodatkowe pieniądze. Będą przeznaczone na modernizację izby przyjęć

Zarząd Województwa Pomorskiego podjął 27 lutego 2020 r. decyzję o przekazaniu dodatkowych 350 tys. zł z budżetu na doposażenie Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. To odpowiedz na nadzwyczajną sytuacją wynikającą z rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Europie.

Operacje w 3 D to rzeczywistość neurochirurgów z gdańskiego szpitala. Dzięki egzoskopowi zoperowali guzy mózgu

Lekarze z Oddziału Neurochirurgii Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku przeprowadzili zabiegi na nowym sprzęcie u pacjentów z procesami rozrostowymi mózgu (guzy mózgu). W 2019 r. testowali egzoskop przez dwa tygodnie.

Oddział Rehabilitacji Pneumonologicznej powstał w Prabutach. Dla pacjentów przygotowano 21 łóżek

W Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach powstał nowy Oddział Rehabilitacji Pneumonologicznej. W ramach inwestycji kupiono m.in. aparat USG i ergospirometr, a także nowe meble. Na jednym z budynków wymieniono dach. Inwestycja kosztowała prawie 9,5 mln zł.

Poradnia stomatologiczna dla niepełnosprawnych w Gdyni dostanie 170 tys. zł na sprzęt medyczny

Aparat do znieczulenia oraz wiertła stomatologiczne to m.in. sprzęt, jaki będzie kupiony do poradni stomatologicznej, która znajduje się w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni.

W Sopocie nie będzie smogu i będzie ciszej. Uchwała antysmogowa dla miasta

Od 1996 roku Sopot realizuje program likwidacji niskiej emisji. Do końca 2019 roku wszystkie lokalne kotłownie węglowe zostały zlikwidowane. Sejmik Województwa Pomorskiego 24 lutego 2020 roku przyjął uchwałę zachęcającą mieszkańców Sopotu do zmiany systemów ogrzewania, które wytwarzają dużo zanieczyszczeń.

Choruje na nią dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja może zdarzyć się każdemu. Nie jest fanaberią, ale chorobą. Najczęściej jest diagnozowana u osób między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety chorują na nią nawet dwa razy częściej niż mężczyźni. Dotyka też dzieci, nastolatków, ale i osoby powyżej 60. roku życia.

Ból brzucha, krwotok czy nagły wypadek – gdzie szukać fachowej pomocy? Powstał specjalny poradnik [INFORMATOR]

Nowy poradnik ma pomóc w wyborze właściwej placówki medycznej w przypadku nagłego zachorowania, zagrożenia zdrowia czy życia. Są tam informacje, gdzie i z jakiej pomocy można skorzystać. Poradnik został opracowany w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, ukraińskiej, rosyjskiej i niemieckiej.

Dwie licealistki przełamują tabu depresji u nastolatków. Ich projekt „Idź pobiegaj” pomaga chorym i edukuje społeczeństwo

W 2019 roku ponad 400 polskich nastolatków odebrało sobie życie. Plasuje to nasz kraj na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw osób poniżej 24 roku życia. Na te przerażające statystyki szukają lekarstwa dwie licealistki – Martyna Kozdra z Sopotu i Zofia Katkowska z Gdyni – prowadząc kampanię o tym, że depresji nie można bagatelizować.

W Szpitalu Dziecięcym na Polankach są izolatki dla chorych na mukowiscydozę. Co jeszcze zmieniło się za ponad 7,5 mln zł?

Na Oddziale Pediatrii i Mukowiscydozy utworzono izolatki. Są też m.in. nowe spirometry, inhalatory, sprzęt do fizjoterapii, stoły zabiegowe, a WOŚP przekazał kardiomonitory i zestaw do intubacji. Ponadto, nową siedzibę z podjazdem dla wózków będzie miała Poradnia Rehabilitacyjna.

Dieta w chorobie nowotworowej. Spotkanie dla chorych na raka i ich rodzin w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni

Chorujesz na raka? A może ktoś z twoich bliskich zmaga się z nowotworem? W czasie spotkania, które odbędzie się w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni w środę, 12 lutego 2020 r. specjaliści powiedzą, jak powinna wyglądać dieta chorego i na ile może ona pomóc w powrocie do zdrowia. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Chcesz zostać wolontariuszem? Przyjdź na szkolenie do Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni

Chcesz pomagać? Możesz poświecić swój czas dla innych? Szpitale Pomorskie zapraszają wszystkich chętnych do dołączenia do tego grona. Szkolenie odbędzie się w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni we wtorek 11 lutego 2020 r.

Będzie nowy budynek szpitala w Wejherowie. To inwestycja za ponad 130 mln zł

Umowę z wykonawcą robót budowlanych – firmą Budimex SA – podpisał Zarząd Szpitali Pomorskich. W nowym budynku Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie znajdą się Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń, blok operacyjny, zakład patomorfologii, centralna sterylizatornia oraz bank krwi.

Na Pomorzu rośnie liczba osób objętych nadzorem sanitarnym w związku z koronawirusem. Na szczęście nikt nie zachorował

U dwóch pacjentów, którzy byli na obserwacji w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku zakażenie koronawirusem zostało wykluczone. Nadzorem epidemiologicznym na Pomorzu objęto do tej pory 426 osób. Na razie w Polsce nie potwierdzono żadnego przypadku wirusa nCoV.

Rzeczywistość zaskakuje – nie daj się zaskoczyć. Podsumowanie dwóch lat kampanii

O nietypowych sposobach na zachęcenie do korzystania z bezpłatnej cytologii i kolonoskopii po dwóch latach, od kiedy rozpoczęła się kampania informacyjno-edukacyjna, dyskutowano w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Przedstawiono dane dotyczące badań profilaktycznych. Nagrodzono też statuetkami trzy firmy: JB Soluttions, Polska Sieć Windykacji oraz LPP, które brały udział w konkursie Mistrz Profilaktyki.

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Co liczby mówią o tej chorobie na Pomorzu? [INFOGRAFIKA]

Mieszkańcy województwa pomorskiego najczęściej umierają na raka oskrzeli i płuc. Niestety Pomorzanie niechętnie korzystają z badań profilaktycznych. Z danych przygotowanych przez Urząd Statystyczny w Gdańsku wynika też, że spada liczba łóżek dla chorych na raka. Jeśli chodzi o lekarzy specjalistów na Pomorzu więcej jest chirurgów onkologicznych niż onkologów i hematologów.

Będzie taniej i bardziej ekologicznie. W Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku będą panele fotowoltaiczne

Remont dachu i elewacji budynku oraz montaż instalacji fotowoltaicznej to m.in. efekty inwestycji za 230 tys. zł w Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. Chodzi nie tylko o oszczędność pieniędzy wydawanych na energię elektryczną, ale też o redukcję emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych dla zdrowia substancji.

Będą pierogi, hot dogi i burgery w wersji bezmięsnej. Wege Festiwal w Gdańsku z kuchnią z całego świata

Targi kuchni wegańskiej i wegetariańskiej po raz trzeci zagoszczą w Gdańsku. Ten festiwal roślinnych przysmaków przyciąga rzesze fanów kuchni bezmięsnej potrawami z całego świata.

Dzień otwarty w Copernicus Mamma Centrum. Zapisz się na bezpłatne badania oraz konsultacje onkologiczne

Bez kolejki i za darmo będzie można skorzystać z badań specjalistycznych. Mammografia, USG piersi, cytologia, a także porady onkologa czekają na wszystkich, którzy w sobotę, 1 lutego 2020 r. przyjdą do ośrodka leczenia chorób piersi Copernicus Mamma Centrum (Wojewódzkie Centrum Onkologii) w Gdańsku. Będzie też nauka samobadania piersi. Obowiązują zapisy.

Pomorski Wolontariat Szpitalny w finale konkursu Zdrowy Samorząd. Głosowanie trwa do 24 lutego

Województwo pomorskie znalazło się w finale konkursu Zdrowy Samorząd za program Wolontariat Szpitalny. Spośród 135 zgłoszeń z gmin, powiatów i województw wybrano 30 najlepszych, które realizują zadania promocji zdrowia, edukacji prozdrowotnej i profilaktyki. Plebiscyt jest po raz trzeci organizowany przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia.

Czy koronawirus dotarł na Pomorze? Do szpitala zakaźnego w Gdańsku trafiły dwie osoby, które wróciły z Chin

Pacjenci trafili do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku z objawami infekcji górnych dróg oddechowych. Na razie pozostaną w szpitalu na obserwacji. Do tej pory w Polsce nie potwierdzono żadnego przypadku koronawirusa.

Koronawirus jest coraz bliżej Polski. Pierwszy przypadek odnotowano w Niemczech

Ponad 4,5 tys. zarażonych w Chinach, a 106 nie żyje – to najnowszy bilans nowego koronawirusa 2019-nCoV z chińskiego Wuhan. Epidemia koronawirusa wybuchła pod koniec grudnia. Do tej pory na Pomorzu nie stwierdzono żadnego przypadku tej choroby.

Jesteś osobą chorą na raka lub tuż po terapii? Skorzystaj z grupy wsparcia Akademii Walki z Rakiem w Gdańsku

Potrzebujesz dodatkowego wsparcia w radzeniu sobie z przejściem przez trudny proces leczenia? Szukasz wiedzy i umiejętności na temat tego, jak radzić sobie ze stresem i skutecznie obniżać jego poziom? A może potrzebujesz informacji, co robić, aby samodzielnie wzmacniać proces leczenia? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskasz podczas spotkań grupy wsparcia. Bezpłatne zajęcia odbywają się w Fundacji Hospicyjnej, ale obowiązują na nie zapisy.

Pionierskie zabiegi w wejherowskim szpitalu. To szansa dla pacjentów z niewydolnością serca

Trzy zabiegi wszczepienia tzw. przedsionkowego regulatora przepływu przeprowadzono w Pracowni Kardiologii Inwazyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Do tej pory wykonano kilkanaście tego typu zabiegów na świecie i cztery w Polsce.

Nowy program Spółki Copernicus dla kobiet w depresji poporodowej [PRZYSTANEK MAMA]

Szkolenia personelu medycznego, trzy bezpłatne konsultacje psychologiczne oraz zwiększanie świadomości społecznej to m.in. założenia programu, który ma pomóc w diagnostyce i walce z depresją poporodową.

Psychologiczne wsparcie dla chorych na raka i ich bliskich. W Gdyni skorzystasz z comiesięcznej pomocy

Jak radzić sobie z lękiem? Jak wpierać osobę chorą na raka? To tylko niektóre z zagadnień, jakie zostaną poruszone podczas czterech comiesięcznych spotkania, które poprowadzi psycholog i psychoonkolog Michalina Frankowska. Pierwsze warsztaty we wtorek, 4 lutego 2020 r. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szpitale zamiast wydawać więcej pieniędzy na leczenie pacjentów, muszą przeznaczać je na bieżące utrzymanie placówek

Wzrost cen za utylizację odpadów medycznych, większe koszty energii elektrycznej, a także podwyżka płacy minimalnej powodują wzrost wydatków tzw. szpitali marszałkowskich w 2020 r. Szpitale muszą znaleźć na to pieniądze w swoich budżetach.

Nie jesteś sam. Bezpłatny poradnik dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin [INFORMATOR]

W województwie pomorskim prawie 25 proc. mieszkańców przynajmniej raz w życiu doświadczyła jakiejś formy zaburzenia psychicznego. Dlatego też Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego we współpracy z Fundacją Oparcia Społecznego Aleksandry wydał informator o formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi. Będzie dostępny za darmo w tzw. szpitalach marszałkowskich.

Ponad 115 mln zł na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Liczenie wyników zbiórki trwa dalej

W niedzielę, 12 stycznia w całej Polsce wolontariusze WOŚP zbierali pieniądze, które wesprą dziecięcą medycynę zabiegową. Już teraz wiadomo, że udało się zebrać 115 362 894 zł (stan z północy 12 stycznia). Jednak końcowa kwota będzie z pewnością wyższa. Liczenie datków, wpływów z aukcji i wpłat potrwa jeszcze około dwóch miesięcy.