Aktualności

Pięć lat minęło. Jubileusz spółki Copernicus. Wyróżnienia dla pracowników i urodzinowy tort

Szpital im. Mikołaja Kopernika, Szpital św. Wojciecha oraz Wojewódzkie Centrum Onkologii tworzą Copernicus Podmiot Leczniczy. Dołączy do nich też Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna. Od utworzenia spółki mija pięć lat.

„Małe wcale nie jest piękne”. Pięć lat Copernicusa podsumuje prezes zarządu Dariusz Kostrzewa

Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. powstał dokładnie 5 lat temu z połączenia Pomorskiego Centrum Traumatologii i Przychodni Rehabilitacyjnej przy ul. Dyrekcyjnej w Gdańsku. Akt założycielski podpisano w czerwcu. Spółka zaczęła działać 1 października 2013 r., a w kolejnych latach włączała w swoje szeregi kolejne jednostki.

Czy w województwie pomorskim pneumokoki są zagrożeniem? Konferencja samorządowa o chorobach zakaźnych

Priorytety zdrowotne w profilaktyce chorób zakaźnych, podsumowanie inicjatyw zdrowotnych w regionie oraz przedstawienie planów na przyszłość to tematy przewodnie spotkania, które odbędzie się w piątek 15 czerwca 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Supertalenty w Medycynie przyznane. Tegorocznym zwycięzcą został profesor kardiologii z Gdańska

Pierwsze miejsce w konkursie Supertalenty w Medycynie 2018 zdobył prof. Miłosz Jaguszewski, kardiolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Plebiscyt promujący liderów młodego pokolenia lekarzy zorganizowała redakcja „Pulsu Medycyny".

Wideo-mapping, profilaktyka raka i zapisy na badania. 300 osób wzięło udział w akcji w Bytowie [ZAPOWIEDŹ KOLEJNYCH WYDARZEŃ]

Ulicami Bytowa przeszedł piąty Marsz Różowej Wstążki. Przemarsz miał przypomnieć jak ważna jest profilaktyka raka piersi i szyjki macicy. Na dziedzińcu zamku można było zapisać się na badania USG, cytologię, nauczyć się samobadania piersi i zasięgnąć porad onkologa. Po zmroku uczestnicy wydarzenia byli po raz pierwszy świadkami wideo-mappingu.

Porozmawiaj z dzieckiem o HIV i AIDS. Kampania społeczna Krajowego Centrum ds. AIDS

„Mam czas rozmawiać" to druga edycja kampanii społecznej mającej na celu zachęcenie do rozmów między pokoleniami o wirusie HIV i chorobach przenoszonych drogą płciową. Autorzy kampanii pokazują jak należy przygotować się do rozmowy, zwłaszcza z dziećmi na tematy, które wciąż opatrzone bywają mianem tabu.

Kilkaset osób przebadanych podczas akcji „Pomorskie dla Zdrowia” w Prabutach. Część z nich musi szybko zacząć się leczyć

Specjaliści i pielęgniarki mierzyli m.in. ciśnienie krwi, badali poziom cholesterolu i wskaźnik BMI. Pokazali też, jak wygląda samobadanie piersi oraz jak wyczuć guzka. W Prabutach 3 czerwca 2018 r. medycy wykonali prawie 1750 badań i przeszkolili 102 osoby.

Nowe patio dla pacjentów i stołówka dla pracowników szpitala w Wejherowie. Wszystko dzięki wolontariuszom

Pacjenci Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie będą mogli spędzać czas na zielonym patio, a pracownicy skorzystają z nowoczesnej i wygodnej stołówki. Fundusze na remonty zdobyli wolontariusze placówki. Uroczyste otwarcie obu miejsc odbyło się 6 czerwca o godz. 10.00.

Pomorski Ośrodek Terapii Laserowej im. Fundacji Polsat w Copernicusie już po remoncie. To największa tego typu placówka w Polsce

Ośrodek w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku działa od 2013 r. Uroczyste otwarcie w nowo wyremontowanych pomieszczeniach odbyło się 2 czerwca 2018 r. Inwestycja kosztowała ponad 2,5 mln zł, z czego ponad 1,5 mln zł pochodziło z budżetu spółki Copernicus, a resztę ok. 1 mln zł przekazała Fundacja Polsat.

Bezpłatne badania i porady specjalistów na plaży albo w muzeum… Startuje akcja Pomorskie dla Zdrowia

Badanie ciśnienia krwi, cholesterolu, oznaczenie wskaźnika BMI – tak zapowiada się tegoroczne Pomorskie dla Zdrowia. Będzie nauka samobadania piersi i szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy. Porad udzielą specjaliści m.in. onkolodzy, kardiolodzy i dermatolodzy. Pierwsze spotkanie w Prabutach już w najbliższą niedzielę, 3 czerwca 2018 r.

Gdański Uniwersytet Medyczny liderem rankingu. Jest najlepszą szkołą medyczną w Polsce i siódmą uczelnią w kraju

W najnowszym rankingu uczelni akademickich 2018 Fundacji Edukacyjnej Perspektywy GUMed, ex aequo z Collegium Medicum UJ, zajął pierwsze miejsce wśród polskich uczelni medycznych.

Onkologia, radioterapia i chemioterapia jednego dnia jak nowe. Wyremontowane oddziały w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni

Pompy do cytostatyków, fotele do chemioterapii, aparat EKG, a także gabinet zabiegowy, nowe instalacje oraz poczekalnia. Tak po przebudowie wygląda oddział onkologii i radioterapii w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.

Niespodzianki z okazji Dnia Dziecka. Festyn rodzinny przed Szpitalem im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku

Pokazy tańca nowoczesnego dzieci, prezentacje psów ratowniczych, szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy czy loteria fantowa. To tylko niektóre z atrakcji jakie odbędą się w ramach festynu rodzinnego organizowanego w sobotę, 2 czerwca 2018 r. Udział jest bezpłatny, a każdy maluch otrzyma upominek.

Kosmetyczka nauczy wykonywać makijaż, a dietetyk doradzi, co powinna jeść osoba chora na nowotwór. Warsztaty w WCO

Chorujesz na raka? Po chemioterapii straciłaś włosy i brwi? Chcesz znowu poczuć się kobieco? W poniedziałek, 4 czerwca 2018 r. weź udział w warsztatach organizowanych w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Obowiązują zapisy, a udział jest bezpłatny.

Gdzie znajdują się ulubione miejsca seniorów? Kto jest zwyczajnym niezwyczajnym człowiekiem? Znamy laureatów konkursu

To była pierwsza edycja konkursu o nagrodę marszałka województwa pomorskiego Pomorskie dla Seniora, na którą wpłynęło 61 kandydatur. Kapituła konkursu dokonała oceny poprawnie zgłoszonych propozycji w każdym z powiatów i miast na prawach powiatów i wyłoniła laureatów.

Kto otrzymał złoty czepek, a kto dyplom? Nagrody dla pomorskich pielęgniarek i położnych

Honorowy złoty czepek, nagroda im. Aliny Pienkowskiej, a także 53 złote czepki oraz 59 dyplomów uznania. Pielęgniarki i położne odznaczone podczas ich święta.

Relaks, profesjonalny makijaż i upominki. W Szpitalu im. M. Kopernika docenią mamy chorych dzieci

„Dzień piękności i radości dla mam" to akcja Fundacji Dr Clown. Na mamy 25 maja 2018 r. w Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. Szpitalu im. M. Kopernika czekać będą: sesja relaksacji, makijaż oraz upominki. Dla dzieci przygotowano animacje z elementami klaunady i sztuki cyrkowej z repertuaru „Terapii śmiechem".

Kobiety chorują na nią dziewięć razy częściej niż mężczyźni. Światowy Dzień Tarczycy

Zaburzenia czynności tarczycy, powiększone wole, guzki – to zmiany, z powodu których najczęściej cierpią ludzie. Za odpowiednie działanie tarczycy odpowiada przysadka mózgowa.

Nowy angiograf już działa w słupskim szpitalu. To dla pacjentów po zawałach szansa na powrót do zdrowia

Pracownia hemodynamiki na oddziale kardiologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku zyskała angiograf. Urządzenie wraz z układem zasilania kosztowało 1,4 mln zł.

Rower z kwadratowymi kołami i infobudka. Jak zachęcić do korzystania z badań profilaktycznych?

Bezkolejkowa rejestracja, quiz, film, a może rysunek satyryczny – nieszablonowe sposoby podejścia do cytologii. „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię" to hasło kampanii informacyjnej realizowanej przez Copernicus mającej zachęcić do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Są trudne do zdiagnozowania, mimo że jest ich ponad 12 tysięcy. Choroby rzadkie, kogo najczęściej dotykają?

Mukowiscydowa, fenyloketonuria czy dystrofia mięśniowa Duchenne'a – czym są choroby rzadkie i jak z nimi żyć? O tym rozmawiano podczas konferencji dotyczącej funkcjonowania dziecka z chorobą rzadką w społeczeństwie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Spotkanie odbyło się 15 maja 2018 r.

Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS. W niebo poszybuje 200 czerwonych balonów

Światowy Dzień Pamięci Zmarłych na AIDS obchodzony jest co roku w trzecią niedzielę maja. Dziś na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób. To prawie tyle, ilu jest mieszkańców Polski. Codziennie zakaża się około 6 tys. osób, a około 4,5 tys. osób umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.

W pomorskich szpitalach brakuje pielęgniarek i położnych. Jak zachęcić do pracy w zawodzie?

Wyższe pensje, mieszkania w pobliżu miejsca pracy, szkolenia i kursy zawodowe – to m.in. sposoby na zachęcenie pielęgniarek i położnych do pracy w pomorskich szpitalach. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja pracujących w tych zawodach w tzw. szpitalach marszałkowskich.

Prawie 400 tys. zł na przeciwdziałanie narkomanii i rozwiązywanie problemów alkoholowych dostaną cztery ośrodki na Pomorzu

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na programy terapeutyczne, warsztaty dla uzależnionych i ich rodzin, doposażenie sal oraz szkolenia personelu. Dofinansowanie z samorządu województwa pomorskiego trafi do Gdańska, Słupska i Starogardu Gdańskiego.

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wejherowie po remoncie. Jest większy i lepiej wyposażony

Więcej łóżek na intensywnej terapii, dodatkowa sala zabiegowa, a także nowoczesne urządzenia m.in. do zewnętrznego masażu serca, ultrasonograf i aparat RTG. To tylko niektóre ze zmian, z jakich będą mogli skorzystać pacjenci wejherowskiego szpitala.

W Wejherowie będą wspierać kardiochirurgię. Powstała nowa fundacja, która kupi sprzęt i będzie promować zdrowy tryb życia

Lekarze i pielęgniarki ze Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie założyli Fundację Kardiochirurgii Pomorskiej. Jej celem jest niesienie pomocy osobom ze schorzeniami kardiologicznymi.

Jesteś chory na raka lub ktoś z bliskich na niego choruje? Dowiedz się, jakie pokarmy są niezbędne

Co można, a czego nie powinno się jeść? Jak urozmaicać dietę osób chorych onkologicznie? To tylko niektóre z zagadnień, jakie będą poruszone podczas zajęć, które odbędą się w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni w czwartek, 17 maja 2018 r. Nie obowiązują zapisy, udział jest bezpłatny.

Mają mniej wartości odżywczych, gorzej smakują, ale je jemy. Wszystko, co trzeba wiedzieć o nowalijkach! [WYWIAD]

Mogą być czerwone, amarantowe lub zielone – przyciągają wzrok, czasem pachną. Nowalijki, bo o nich mową, swoim wyglądem zachęcają do spożycia. Wady i zalety pierwszych w sezonie warzyw.

USG, mammografia i wizyta u lekarza w jednym budynku. Jak wyglądają poradnie w WCO w Gdańsku po remoncie?

Pacjenci Mamma Centrum nie będą musieli już przechodzić z jednego budynku do drugiego. Czekają na nich wyremontowane gabinety lekarskie i zabiegowe. Nowoczesny sprzęt medyczny, w tym pierwszy na Pomorzu tomograf 3 D.

Czy warto stosować preparaty odstraszające kleszcze i się szczepić? Niewidoczny gołym okiem intruz zaczyna atakować [PORADNIK]

Kleszcze atakują wiosną i jesienią. Przed nami długi, majowy weekend. Jest ciepło i słonecznie, chętnie spędzamy czas na powietrzu, w lasach i parkach. Jak uchronić się przed kleszczami, które wywołują wiele chorób? Czy warto siać panikę?