Aktualności

Światowy Dzień Walki z AIDS. Dlaczego w Sopocie 1 grudnia zapłonie czerwona kokarda?

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Każdego dnia w Polsce wirusem HIV zarażają się trzy osoby. Na Pomorzu pod opieką poradni jest 600 pacjentów. Czerwona kokarda to symbol solidarności z zarażonymi wirusem HIV.

Jest pomysł na utrzymanie i rozwój zadłużonej Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Gdańsku. Połączy siły ze spółką leczniczą Copernicus

Tylko na zakup sprzętu stomatologicznego potrzeba 1 mln zł, remontu wymaga też budynek. Połączenie przychodni ze szpitalami spółki Copernicus daje szansę na dalsze funkcjonowanie, modernizację i rozwój przychodni.

W Słupsku będą przeszczepiać szpik kostny. 800 tys. zł na ten cel ma przekazało miasto [AKTUALIZACJA]

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku ma powstać Ośrodek Autoprzeszczepów Szpiku Kostnego. Będzie to drugi tego typu oddział na Pomorzu.

Orłowski: „Decyzja o komercjalizacji szpitala w Słupsku była słuszna i podjęta zgodnie z przepisami”. Prokuratura umorzyła śledztwo

Prokuratura Okręgowa w Słupsku umorzyła śledztwo w sprawie przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w spółkę prawa handlowego. Zarzuty poseł Prawa i Sprawiedliwości Jolanty Szczypińskiej okazały się bezpodstawne.

Antybiotyk to nie cukierek. Czy na pewno wiesz, na co pomaga? Wyleczy bakterie, a nie wirusy [WYWIAD]

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, już po raz dziesiąty, obchodzony jest 18 listopada. Chodzi o to, aby wzrosła świadomość społeczeństwa na temat racjonalnego stosowania antybiotyków oraz zagrożeń, jakie niesie ze sobą oporność na te leki.

Takiego ośrodka na Pomorzu jeszcze nie było. W szpitalu w Gdyni w powstaje bank mleka kobiecego

W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie jedyny na Pomorzu bank mleka kobiecego. To placówka, która umożliwia karmienie naturalnym pokarmem noworodki i niemowlęta, które nie mogą być karmione przez mamy.

Masz 65 lat i więcej? Uważaj na pneumokoki! Debata o zdrowiu mieszkańców Pomorza

Czym są choroby zakaźne? Jak im przeciwdziałać? Jaką rolę odgrywają szczepienia ochronne? To tylko niektóre z zagadnień, na jakie starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji dotyczącej chorób zakaźnych.

Światowy Dzień Cukrzycy. O niezakaźnej epidemii XXI wieku, która dotyka coraz młodszych [WYWIAD]

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 r. na świecie żyje 422 mln cierpiących na cukrzycę ludzi. Niemal połowa z nich jest niezdiagnozowana. W Polsce choruje około 3,5 miliona osób, a jedna trzecia z nich o tym nie wie. Liczba chorych co roku wzrasta o około 2,5 proc. W tym tempie w 2020 r. około 4 miliony Polaków (czyli co 10 osoba) będzie cierpiało z powodu cukrzycy.

Bardziej komfortowa rehabilitacja. Szpital w Wejherowie kupił nowy sprzęt

Chodzi m.in o nowe stoły do masażu, lampy Sollux. Sprzęt do rehabilitacji kosztował 50 tys. zł.

Łap za biust, czyli prawie wszystko o profilaktyce raka piersi. Spotkajmy się dziś w gdańskim Manhattanie

Darmowe konsultacje lekarskie, badania, a na koniec joga na wesoło. Zapraszamy panie do Centrum Handlowego Manhattan w Gdańsku w najbliższą sobotę, 18 listopada 2017 r.

Jest jesień. Wszędzie słyszymy kichanie i kaszel. I tak będzie do marca. Czy to przeziębienie, czy grypa? [WYWIAD]

Masz gorączkę i katar, boli Cię głowa i gardło. „Minimum pięć dni musisz pozostać w domu, aby nie zarażać innych".

Bezpieczny dla pacjentów, z doskonałą jakością obrazu. Nowy tomograf komputerowy działa w szpitalu w Wejherowie

Nowy 64-rzędowy aparat TK służy do badań 4 D. Kosztował 3 mln zł. Dzięki niemu pacjenci będą bardzo precyzyjnie zdiagnozowani.

Jak odżywiać się po udarze mózgu? Warsztaty dla pacjentów i ich opiekunów w Gdańsku

Mniejszy apetyt, większe zapotrzebowanie na produkty białkowe to tylko niektóre z porad, z jakich będzie można skorzystać podczas zajęć edukacyjnych. Odbędą się w Szpitalu im. M. Kopernika i Szpitalu św. Wojciecha 9 i 10 listopada 2017 r. Udział jest bezpłatny.

Jedna dyspozytornia zamiast trzynastu będzie w Gdańsku przy Beniowskiego

Będą dwie dyspozytornie w województwie – jedna w Gdańsku, a druga w Słupsku. To efekt wygaszania dyspozytorni medycznych rozlokowanych w powiatach.

Masz zapalenie stawu, idź do reumatologa. Wczesne wykrycie RZS, daje szanse na lepsze życie

Bolą Cie kości i stawy? Diagnoza reumatoidalne zapalenie stawów brzmi jak wyrok. Na Pomorzu ponad 2 tys. osób objętych będzie programami profilaktycznymi realizowanym do 2020 r. W całej Polsce chodzi o ponad 11 tys. pacjentów.

Pomorskie szpitale dostaną pieniądze na nowy sprzęt medyczny. Środki pochodzą m.in. z Ministerstwa Zdrowia

Szpitale Pomorskie, Copernius Podmiot Leczniczy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku oraz Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie otrzymały z Ministerstwa Zdrowia prawie 11 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup echokardiografów, inkubatorów czy aparatów USG. Sprzęt trafi do szpitali do końca 2017 r.

Kaszlesz od kilku miesięcy? Sprawdź czy to nie gruźlica. „W Polsce liczba dorosłych zakażonych waha się między 30 a 40 proc.” [WYWIAD]

Jesienią i zimą znacznie więcej osób częściej się przeziębia. Wielu trwający tygodniami kaszel uważa za objaw infekcji. Według dr. Krzysztofa Kędziory dziś więcej pacjentów z gruźlicą chodzi po ulicach niż 20 lat temu. Do tego na Pomorzu gruźlica i nowotwory płuc są plagą.

Dbać o zdrowie można wszędzie. Nawet w pracy. Warsztaty onkologiczne

Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Jak często należy się badać? Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi? To tylko niektóre z tematów poruszonych podczas warsztatów świadomości onkologicznej.

Piękne obrazki na ścianach i nowe zasłony na oknach. Dzięki wolontariuszom świetlica w wejherowskim szpitalu jak nowa

Świetlica na Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie wygląda jak z katalogu. Wyremontowana została też łazienka.

Pierwsza poradnia w Polsce. W UCK wyleczą groźną chorobę genetyczną

Poradnia Hipercholesterolemii Rodzinnej przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku to jedyny tego typu ośrodek w kraju. Pierwsi pacjenci już z niej korzystają.

Zapisz się do udziału w sympozjum dotyczącym zintegrowanej opieki zdrowotnej

Jak działa sieć szpitali? Czy pomorski system ochrony zdrowia jest przygotowany do wdrażania rozwiązań opieki koordynowanej POZ? Czy finansowane ze środków UE programy polityki zdrowotnej umożliwiają koordynację świadczeń udzielanych na różnych poziomach i współpracę świadczeniodawców w poszczególnych rodzajach świadczeń (POZ, AOS, SZP)? To tylko niektóre z pytań, na które postarają się odpowiedzieć uczestnicy III Sympozjum Zintegrowana Opieka Zdrowotna – czy jesteśmy gotowi do wdrożeń. Konferencja odbędzie się w środę, 6 grudnia 2017 r. Rejestracja – zakończona.

Są pieniądze na nowoczesny sprzęt medyczny dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w Kościerzynie, Wejherowie i Gdyni

Łóżka intensywnej terapii, respiratory, defibrylatory, ultrasonografy, a także wymienione instalacje to tylko niektóre ze zmian, z jakich skorzystają pacjenci Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w trzech pomorskich szpitalach.

W szpitalu w Gdyni interna będzie jak nowa. Pierwsi pacjenci na wyremontowanym oddziale pojawią się za kilka miesięcy

Będzie sześć sal chorych z łazienkami i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Poprawi się komfort pacjentów i personelu.

Żółte zabarwienie skóry i białek oczu. Czy to już żółtaczka? Coraz więcej osób na Pomorzu choruje na WZW [WYWIAD]

Poza szczepieniami trzeba dbać o higienę, często myć ręce i zdrowo się odżywiać. Sprawdziliśmy, na co należy zwracać uwagę, żeby nie zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby oraz czy grozi nam epidemia.

Internet wróg czy przyjaciel? Czy nowe technologie powodują nowe uzależnienia?

Cyberzaburzenia, kompulsywne używanie smartfona, zaburzenia snu. Jak radzić sobie, kiedy dziecko nie potrafi oderwać się od sieci. Konferencja Zdrowy Pomorzanin.

Czas na seniorów. Pomorska Rada ds. Polityki Senioralnej zainaugurowała działalność

Konsultacje, doradztwo oraz opinie w sprawach ważnych dla seniorów. Tym będą zajmować się członkowie rady. 13 października 2017 r. odebrali nominacje.

26 mln zł na remonty w szpitalach w Miastku, Pucku i Prabutach. W tym ostatnim powstanie nowy odział rehabilitacji chorób płuc

Zostaną wyremontowane oddziały i blok operacyjny. Będzie nowoczesna aparatura medyczna i nowe łóżka dla pacjentów. Inwestycje mają być gotowe do końca 2018 roku.

Na co dzień ratują życie, często ryzykując własnym. Ile razy sami byli zagrożeni. Święto ratownictwa medycznego [WYWIAD]

Krasiński: Problem z agresją jest co raz większy. Pamiętam, że dwukrotnie byłem zastraszany przez pacjentów, że wbiją we mnie nóż. Ale ten zawód to moja pasja. Nikt nie zabierze mi chwil, dzięki którym udaje się nam kogoś uratować.

Piosenka jest dobra na wszystko. Koncert charytatywny „Głosy dla Hospicjów” w Gdańsku w najbliższą sobotę

Magda Umer, Piotr Machalica i Grzegorz Małecki zaśpiewają piosenki Kabaretu Starszych Panów 14 października 2017 r. w Filharmonii Bałtyckiej.

Na nowo odkryj w sobie kobietę. Przyjdź na warsztaty pielęgnacji i makijażu. Spotkania dla kobiet chorych na raka

Jesteś chora na nowotwór? Podczas chemioterapii straciłaś włosy i brwi? Nie martw się. Fundacja Piękniejsze Życie organizuje bezpłatne warsztaty z pielęgnacji i makijażu. Spotkania odbywają się w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Najbliższe w poniedziałek, 6 listopada 2017 r. Obowiązują zapisy.