Aktualności

Kosmetyczka i psycholog pomogą kobietom chorym na raka. Warsztaty w Wojewódzkim Centrum Onkologii

W trakcie chemioterapii straciłaś włosy i brwi? Chcesz znowu poczuć się kobieco? W poniedziałek, 9 kwietnia 2018 r. weź udział w warsztatach organizowanych w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Obowiązują zapisy, a udział jest bezpłatny.

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Jaka jest sytuacja na Pomorzu?

24 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia na pamiątkę odkrycia przez niemieckiego bakteriologa Roberta Kocha prątków wywołujących tę chorobę.

Wyremontowana chirurgia, nowy sprzęt oraz winda. Będą zmiany w bytowskim szpitalu

Wartość inwestycji to 6 mln zł. W głównym budynku Szpitala Powiatu Bytowskiego za trzy miesiące zostanie m.in. zamontowana nowa winda. Połączy izbę przyjęć z oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii.

Pomorskie szpitale symbolem jakości. „Jesteśmy w czołówce kraju” mówi Hanna Zych-Cisoń

Złoty Laur Jakości Pomorskiej Nagrody Jakości otrzymał COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., a Srebrny trafił do Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie. Po raz pierwszy kapituła konkursu przyznała też nagrodę indywidualną, którą zdobyła Hanna Zych-Cisoń. Wiceprzewodnicząca sejmiku województwa została doceniona za działalność na rzecz upowszechniania koncepcji zarządzania projakościowego w województwie pomorskim.

Mieszkańcy Pomorza będą mogli za darmo przebadać się pod kątem raka jelita grubego. Kogo dotyczy akcja?

Bezpłatna kolonoskopia dla mieszkańców województwa pomorskiego, a także kampania edukacyjna w mediach i strona internetowa. To tylko niektóre z działań promujących profilaktykę raka jelita grubego. W 2015 r. zachorowało na niego ponad 18 tys. Polaków.

Co 8 minut w Polsce ktoś ma udar. To trzecia przyczyna zgonów. Jak uchronić się przed tą chorobą? [WYWIAD]

Zaburzenia mowy i widzenia, opadanie kącika ust, zawroty i bóle głowy – to najczystsze objawy udaru. Udar, to trzecia przyczyna zgonów oraz najczęstszy powód trwałej niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. Niestety zdarza się także u dzieci.

Coraz mniej osób na Pomorzu umiera z powodu chorób układu krążenia. A ma być jeszcze lepiej [REHABILITACJA KARDIOLOGICZNA]

Nowy program zdrowotny dla Pomorzan – Rehabilitacja Kardiologiczna – to koszt 36,5 mln zł. Jego celem jest przyspieszenie powrotu do zdrowia pacjentów i zmniejszenie liczby zgonów spowodowanych chorobami serca. To pierwszy tego typu program w Polsce.

Światowy Tydzień Jaskry. Za darmo i bez skierowania przebadaj wzrok i sprawdź, czy nie jesteś chory

Cierpisz na bóle głowy, gorzej widzisz? Być może masz początki jaskry. Bezpłatnie możesz przebadać się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku we wtorek, 13 marca 2018 r.

Pomorskie w dziesiątce najlepszych projektów zdrowotnych w Polsce. Wyróżniono letnie przychodnie

W konkursie organizowanym przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia nagrodzona została wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i podmiotów medycznych. Znaleźliśmy się w dziesiątce najlepszych projektów w Polsce. Chodzi o akcje, w czasie których przebadano prawie 3,5 tys. osób.

Jest ich za mało, pracują w kilku miejscach. Cierpi na tym ich zdrowie i życie rodzinne. Jaka jest sytuacja pielęgniarek na Pomorzu?

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 8 marca 2018 r. odbyła się konferencja dotycząca transformacji pielęgniarstwa. Chodzi o wpływ miejsca i warunków pracy. Była też niespodzianka – tort z okazji Dnia Kobiet.

Lodowa pułapka im niestraszna. Strażacy ochotnicy doskonalili swoje umiejętności ratownicze [ZDJĘCIA]

Już po raz drugi na Jeziorze Darżyńskim niedaleko Potęgowa odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego. Wzięli w nich udział druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu słupskiego.

Absolwenci Wydziału Lekarskiego GUMedu najlepiej w kraju zdali egzamin. A którą lokatę zajęli dentyści?

Lekarze, którzy ukończyli studia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym więcej niż dwa lata temu zajęli pierwsze miejsce podczas wiosennej sesji egzaminacyjnej. Na ostatecznym zaliczeniu dobrze spisali się też dentyści.