Aktualności

Konkurs Mistrz Profilaktyki w kategorii cytologia rozstrzygnięty. Wiemy, kto wygrał

Jury konkursowe nagrodziło instytucje na Pomorzu, które w swojej działalności wykraczają poza zakres obowiązków i dbając o zdrowie pracowników umożliwiają im udział w badaniach profilaktycznych w czasie godzin pracy.

Tylko 15 minut, które może uratować komuś życie. Oddawanie krwi naprawdę nie jest trudne [GALERIA]

Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ul. Okopowej 21/27 w Gdańsku 15 lutego 2019 r. był specjalny czerwony autobus, w którym każdy chętny mógł oddać krew. Pobrano prawie osiem litrów krwi.

Interna na Zaspie po remoncie. Nowe sale chorych i gabinety lekarskie. Zobacz, jak zmienił się szpital [ZDJĘCIA]

Komfortowe sale chorych z łazienkami, 33 nowe łóżka, wyremontowane gabinety lekarski i diagnostyczno-zabiegowy. Ponadto, mobilny echokardiograf i system monitorowania pacjenta to m.in. efekty modernizacji Oddziału chorób wewnętrznych w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Drugi etap remontu kosztował prawie 3 mln zł.

Pomarańcze na drzewie przed szpitalem na Zaspie. Nowy sposób na promocję badań profilaktycznych

Na drzewie przed Szpitalem św. Wojciecha w Gdańsku wyrosły dojrzałe pomarańcze – to nietypowy sposób podejścia do kolonoskopii. „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię" to hasło społecznej kampanii informacyjnej realizowanej przez Copernicus mającej zachęcić do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Czy sześciogodzinne szkolenie wystarczy, aby uratować komuś życie? [WYWIAD Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM]

Jaka pozycja jest bezpieczna dla osoby nieprzytomnej? Jak ustabilizować chorego ze złamaniem otwartym nogi czy ręki? To tylko niektóre z praktycznych umiejętności, jakich uczyli się pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Ważne, żeby takie szkolenia co jakiś czas powtarzać.

Światowy Dzień Chorego. Napisz list z życzeniami do pacjenta

Z okazji Światowego Dnia Chorego w tzw. szpitalach marszałkowskich przygotowano szereg atrakcji. Pacjentów odwiedzą m.in. wolontariusze z Fundacji „Dr Clown" i przekażą listy z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. W ubiegłym roku napisano prawie pięć tysięcy takich listów. Ty też możesz wesprzeć akcję i napisać list. Korespondencja zostanie przekazana pacjentom szpitali i hospicjów.

Rodzice uwaga na dopalacze. Sprzedawcy w czasie ferii są bardziej aktywni – ostrzega GIS i policja

W specjalnym liście skierowanym do rodziców Główny Inspektor Sanitarny oraz Komendant Główny Policji przestrzegają przed niebezpieczeństwem zażywania substancji psychoaktywnych. Chodzi przede wszystkim o dopalacze, zwłaszcza o pochodne opioidów i syntetycznych konopi indyjskich.

Wyjęli elektrody z serca bez otwierania klatki piersiowej. To pierwszy tego typu zabieg w Wejherowie

W Pracowni elektroterapii i elektrofizjologii serca oddziału kardiologii i angiologii interwencyjnej wejherowskiego szpitala wykonano pierwsze zabiegi przezskórnego usunięcia układu stymulującego (rozrusznik, kardiowerter-defibrylator) razem z wewnątrzsercowymi elektrodami.

Na co Pomorzanie chorowali najczęściej w 2018 r., a które choroby występują coraz rzadziej? [RAPORT WSSE]

W województwie pomorskim w 2018 r. wzrosła liczba zachorowań na grypę, ospę wietrzną, nieżyty żołądkowo-jelitowe, czerwonkę, odrę i legionellozę. Za to mniej było przypadków żółtaczki, krztuśca i boreliozy.

Cała interna w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni jak nowa. Remont kosztował ponad 6 mln zł

Osiem sal chorych z 25 łóżkami, nowe instalacje oraz sprzęt medyczny m.in. kardiomonitory, aparaty EKG i USG, defibrylatory. Tak po przebudowie wygląda oddział chorób wewnętrznych w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Drugi etap remontu kosztował prawie 3,8 mln zł.

Ponad 17 mln zł na sprzęt medyczny i rehabilitację kardiologiczną w Kościerzynie i Chojnicach

Dzięki unijnemu dofinansowaniu Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie kupi między innymi tomograf komputerowy. Powstanie też nowa sala zabiegowa. Z kolei w gminie Chojnice powstanie ośrodek rehabilitacji kardiologicznej.

Pomorskie Forum Samorządowe jedną z najlepszych inicjatyw zdrowotnych w Polsce. Jeśli chcesz, żeby wygrało, zagłosuj już teraz

Województwo pomorskie znalazło się w finale konkursu organizowanego po raz drugi przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia. Spośród 179 zgłoszeń z gmin, powiatów i województw z 82 samorządów wybrano 30 najlepszych, które realizują zadania promocji zdrowia, edukacji prozdrowotnej i profilaktyki.