Aktualności

Pomorskie przyjazne osobom niepełnosprawnym. Ponad 3 mln zł na ośrodki rehabilitacyjne, windy i podjazdy

Piętnaście instytucji z województwa pomorskiego otrzymało łącznie ponad 3 mln zł dofinansowania na roboty budowlane. Dzięki temu powstaną ośrodki rehabilitacyjno-edukacyjne i centra integracyjne dla osób niepełnosprawnych. Przy instytucjach dobudowane zostaną widny i podjazdy, co ułatwi dostęp do nich osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Dzień dla Serca w Słupsku. Bezpłatne badania i porady specjalistów w słupskim szpitalu

Porady dietetyka i psychologa, a także wykład kardiologa tak będzie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im J. Korczaka w Słupsku w środę, 17 kwietnia 2019 r. Ponadto, za darmo badania m.in. poziomu cukru, ciśnienia i BMI.

Ośrodek Leczenia Chorób Naczyniowych w Gdyni już otwarty. Ma nowoczesny angiograf

Na Oddziale Chirurgii Naczyniowej Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni zakończono I etapu remontu. Dzięki temu powstała m.in. sala pozabiegowa o zwiększonym nadzorze, śluzy pacjentów i personelu. Kupiono też bardzo nowoczesny angiograf do badania naczyń. Koszt inwestycji i aparatury to prawie 4,3 mln zł

Padł rekord na Polach Nadziei na Pomorzu. Fundacja Hospicyjna: „udało się zebrać prawie 700 tys. złotych”

Cztery tysiące wolontariuszy kwestowało na rzecz hospicjów. Pieniądze, które zebrali trafią do siedmiu placówek z Gdańska, Sopotu, Gdyni i Pucka. Zostaną przeznaczone są m.in. na nowoczesny sprzęt, remonty i opłacenie zespołów hospicyjnych.

Pomorskie wśród liderów ochrony zdrowia w Polsce. Zajęliśmy trzecie miejsce

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego otrzymał tytuł Brązowego Lidera Ochrony Zdrowia 2019 w kategorii promocja zdrowia i profilaktyka. Nagrody wręczono podczas 13. Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia w Katowicach.

Czy znasz niezwyczajnego seniora lub przyjaciela starszego człowieka? Zgłoś ich do konkursu Pomorskie dla Seniora

Konkurs pozwala wyróżnić seniora, samorząd i osoby podejmujące szczególnie wartościowe i skuteczne inicjatywy na rzecz seniorów oraz upowszechnianie i promowanie działalności seniorów i polityki senioralnej w województwie pomorskim.

Jednolity system ratownictwa medycznego. Jak działa w województwie pomorskim?

Dwa rejony operacyjne i dwie dyspozytornie w województwie pomorskim zapewnią szybszą i sprawniejszą pomoc medyczną. Karetki będą wysyłane do najbardziej potrzebujących z większą częstotliwością. To m. in. efekty nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Co zmieniło się od 1 kwietnia?

Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Prawie wszystko o macierzyństwie. Warsztaty w szpitalu w Wejherowie

Planujesz powiększyć rodzinę? A może już jesteś w ciąży? Wiele ważnych zagadnień związanych z ciążą i porodem dowiesz się podczas zajęć, które są skierowane do przyszłych Rodziców. Warsztaty odbędą się w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie w środę, 10 kwietnia 2019 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

Pomorskie najlepsze wśród województw w zakresie sprawności ochrony zdrowia. Trzy wyróżnienia od PwC

Województwo pomorskie otrzymało nagrody w trzech kategoriach: indeks sprawności ochrony zdrowia, poprawa stanu zdrowia mieszkańców oraz efektywna gospodarka finansowa. Statuetki odebrał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk w ECS-ie w Gdańsku 3 kwietnia 2019 r.

Pola Nadziei na Pomorzu. Wrzuć datek, otrzymaj żonkila i wspomóż hospicja

Cztery tysiące wolontariuszy, motocyklowa sztafeta, parada z udziałem zabytkowych samochodów, orkiestry, bębniarzy, szczudlarzy, a wszystko pod znakiem żółtego żonkila – symbolu opieki hospicyjnej. Pola Nadziei zakwitną na Pomorzu w niedzielę, 7 kwietnia 2019 r. Będzie to okazja do wsparcia instytucji, które niosą pomoc osobom terminalnie chorym.

Lekarze umieścili elektrodę na sercu pacjenta. To pierwszy tego typu zabieg w szpitalu w Wejherowie

Nowy zabieg w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń wejherowskiego szpitala przeprowadzili wspólnie kardiolog i kardiochirurg. Umieścili stymulator resynchronizujący z defibrylatorem i nasierdziową elektrodą lewokomorową na sercu chorego z ciężką niewydolnością serca. Dzięki temu pacjent lepiej się czuje.

Szpitale stawiają na jakość. Co to znaczy w praktyce? Sympozjum na UG

Kilkadziesiąt osób – psychologów, prezesów szpitali, lekarzy, pielęgniarek i studentów dyskutowało na temat aktualnej sytuacji pacjentów. Rozmawiano m.in. o programie podnoszenia jakości w tzw. placówkach marszałkowskich, roli pacjenta w systemie opieki zdrowotnej oraz ocenie otrzymanej pomocy przez chorych. Konferencja odbyła się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego 28 marca 2019 r.