Aktualności

Marszałek Mieczysław Struk jest zdrowy. Opuścił szpital i przebywa w domu

Po 11 dniach pobytu w szpitalu i dwukrotnym badaniu potwierdzonym wynikiem negatywnym marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk w środę, 8 kwietnia opuścił szpital.

Placówki pomocy społecznej potrzebują wsparcia. Włącz się do akcji #PomagamyPomagać

Środków ochrony osobistej brakuje nie tylko w szpitalach i przychodniach zdrowia. Problem ze zdobyciem maseczek, rękawiczek i środków dezynfekcyjnych mają także domy pomocy społecznej, ośrodki opiekuńcze i schroniska dla bezdomnych. W niektórych miejscach sytuacja jest bardzo ciężka, wręcz dramatyczna. Dlatego Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej rozpoczął akcję #PomagamyPomagać. Już teraz zbiera informacje o potrzebach placówek i szuka darczyńców gotowych im pomóc.

Światowy Dzień Zdrowia w liczbach. Ilu stomatologów, a ile pielęgniarek przypada na mieszkańców naszego regionu? [INFOGRAFIKA]

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego. Wynika z nich, że w zawodach medycznych najwięcej jest pielęgniarek. Za to stomatologów jest o prawie 9 tysięcy mniej. Przeciętnie na wizytę u specjalisty wydaliśmy 107 złotych. Co jeszcze mówią liczby?

Szpital zakaźny w Gdańsku ma już tomograf komputerowy. Urządzenie do diagnozowania pacjentów z SARS-CoV-2 kupiono ze środków Unii Europejskiej

Do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku dotarł kontenerowy tomograf komputerowy. Urządzenie pozwoli na pełną diagnostykę pacjentów, którzy do szpitala trafili z powodu zakażenia koronawirusem.

Nie ma zajęć, ale szkolne maszyny do szycia pracują. Uczniowie i nauczyciele szyją na nich maski dla szpitali

Pracownikom ochrony zdrowia i opieki społecznej bezinteresownie pomagają uczniowie, nauczyciele, pracownicy i dyrektorzy wojewódzkich szkół policealnych ze Sztumu, Gdańska, Starogardu Gdańskiego, Gdyni i Słupska. Szyją maseczki na szkolnych maszynach i przekazują zapasy środków ochrony osobistej, które były wykorzystywane w czasie zajęć kosmetycznych.

Gorączka i duszności to typowe objawy COVID-19. Dowiedz się o mniej znanych obliczach choroby

Do tej pory głównymi symptomami zakażenia koronawirusem były: gorączka, suchy kaszel i duszności. Jednak są też takie nietypowe jak np.: przekrwienie oczu, zapalenie spojówek czy utrata węchu i smaku.

Seniorze, czujesz się samotny? Potrzebujesz rozmowy lub pomocy? Zadzwoń na specjalny telefon

Samorząd Województwa Pomorskiego uruchomił specjalny telefon, gdzie seniorzy mogą uzyskać niezbędną pomoc czy informacje. Codziennie od 8.00 do 22.00 pracownicy Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej czekają pod numerem telefonu 58 326 87 34.

Czy szybki test na koronawirusa powstanie na Pomorzu? Pracuje nad tym firma - uczestnik Gryfa Gospodarczego

O tym, jak ważne jest szybkie diagnozowanie zakażenia korona wirusem nikogo nie trzeba przekonywać. Nad takim testem pracuje również firma SensDx. To uczestnik plebiscytu Gryf Gospodarczy 2018 w kategorii Lider Innowacyjności.

Chodzisz w maseczce i rękawiczkach? Zobacz, jak je zdejmować i zakładać, by faktycznie chroniły przed wirusem

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia podczas zakupów w sklepie trzeba korzystać z jednorazowych rękawiczek. Wiele osób dodatkowo na twarz zakłada maseczki, by chronić się przed ewentualnymi zarazkami. By te środki ochrony zadziałały, trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo zakładać i zdejmować maseczki i rękawiczki.

Pomorze na szarym końcu, jeśli chodzi o testowanie osób w kierunku zakażenia koronawirusem. Czy kolejne laboratoria pomogą?

Na Pomorzu trzy laboratoria wykonują badania w kierunku koronawirusa. Właśnie rusza czwarte, czyli Invicta. Mimo to, wciąż za mało potencjalnie zakażonych ma pobierane wymazy, a czas oczekiwania na wynik z laboratorium WSSE wynosi 6-7 dni.

Nie powinniśmy wychodzić z domów, ale jeść musimy. Jak bezpiecznie robić zakupy w czasie epidemii?

Do zakupów powinniśmy tak się przygotować, żeby w sklepie spędzić jak najmniej czasu. Najlepiej zrobić listę zakupów, przypomnieć sobie układ alejek w sklepie, wejść wtedy, kiedy jest najmniej klientów, płacić kartą, używać jednorazowych rękawiczek, dezynfekować ręce płynem antybakteryjnym – to tylko niektóre z wytycznych, które mają pomóc w zminimalizowaniu ryzyka zakażenia koronawirusem.

Na Pomorzu będzie wykonywanych więcej testów wykrywających koronawirusa. Ruszają dwa prywatne laboratoria

Jedno laboratorium uruchamia Bruss, a drugie Invicta. Dzięki temu będzie można wykonać więcej testów na koronawirusa i skróci się czas oczekiwania na wynik badania. Teraz na wynik trzeba czekać nawet kilka dni.

To nie zagraniczna podróż marszałka była przyczyną zachorowań na COVID-19 w urzędzie marszałkowskim. „GW” dotarła do dokumentu sanepidu

Reporter „Gazety Wyborczej Trójmiasto" poznał wyniki dochodzenia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Wynika z nich, że inne było źródło wirusa SARS-CoV-2 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego niż sugerowana do tej pory podróż zagraniczna.

Premier: „musimy dalej ograniczać dystans społeczny”. Będą kolejne ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa

Specjalne godziny handlu dla seniorów, zamknięte parki i miejsca rekreacji oraz ograniczenia w liczbie klientów w sklepach. To kolejne obostrzenia, jakie wprowadza rząd mające na celu ograniczenie epidemii koronawirusa w Polsce.

Mózg można oszukać i przestać się bać. Najlepsze strategie na czas epidemii koronawirusa

Strach i lęk podczas zagrożenia to uczucia naturalne, rodzące się w ludzkich głowach, a dokładniej – w ciele migdałowatym mózgu. Pobudzają mózgowe podwzgórze, generując sytuacje stresowe, przez co zaczynamy się denerwować i odczuwać napięcie. Na szczęście nauka zna proste strategie na to, by nieco oszukać mózg i przerwać łańcuch nerwowych wydarzeń w naszej głowie.

Czy ciążą w czasach koronawirusa jest bezpieczna? Jak wygląda opieka nad ciężarną?

W związku z pandemią koronawirusa Ministerstwo Zdrowia opracowało zalecenia dla kobiet w ciąży i okresie okołoporodowym. To odpowiedź na apel Fundacji Rodzić po Ludzku. Jednak, jak mówi ginekolog dr Maciej Socha ze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, wytyczne opracowywane przez konsultantów krajowych ds. ginekologii, położnictwa, perinatologii i neonatologii czasem wynikają z nadmiernej ostrożności i są inne niż te, które sugeruje WHO.

Koronawirus. Sytuacja w urzędzie marszałkowskim [TEKST AKTUALIZOWANY]

W związku z potwierdzonym 28 marca wynikiem badania dotyczącego koronawirusa u marszałka Mieczysława Struka w niedzielę, 29 marca rozpoczęła się kwarantanna części pracowników UMWP. Budynek urzędu przy ulicy Okopowej 21/27 w Gdańsku w poniedziałek, 30 marca będzie nieczynny z powodu wykonywanej wewnątrz dekontaminacji. Marszałek Struk decyzją Sanepidu został przeniesiony do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Wyniki badań WSSE potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnej osoby pracującej w urzędzie marszałkowskim.

Jak zdezynfekować mieszkanie, w którym przebywał chory na COVID-19? [PORADNIK]

Przedstawione zalecenia dotyczą nie tylko dezynfekcji otoczenia po zakażeniu koronawirusem, ale każdą chorobą zakaźną np. grypą. Pozwolą na pozbycie się z mieszkania licznych patogenów np. bakterii, wirusów czy grzybów, które również mogą być niebezpieczne dla zdrowia domowników.

Medycy apelują o rozwagę w czasie epidemii. Chodzi o bezpieczeństwo ich samych, rodzin oraz pacjentów

W walce z epidemią koronawirusa rząd wprowadza coraz więcej obostrzeń. Z domu można wychodzić m.in. tylko do pracy, na niezbędne zakupy i wyprowadzić na spacer psa. O pozostanie w domach apelują medycy. Proszą też, by osoby, które potrzebują pomocy lekarskiej, nie ukrywały żadnych informacji na temat stanu zdrowia. Zwłaszcza, jeśli mogły mieć kontakt z kimś, kto był za granicą albo ma niepojące objawy choroby.

Jesteś zakażony koronawrusem, nie musisz przebywać w szpitalu, ale w izolacji. Kto o tym decyduje?

W Polsce zakażonych koronawirusem jest już ponad tysiąc osób. Chorzy na COVID-19 są również na Pomorzu. Jednak nie wszyscy są hospitalizowani. Osoby w stanie dobrym przebywają w izolacji domowej lub w wyznaczonych przez wojewodę miejscach odosobnienia. Decyzję o tym, czy pacjent trafia do szpitala, podejmuje specjalista chorób zakaźnych.

Takiego wsparcia nikt się nie spodziewał. Słupskiemu szpitalowi pomagają lokalne samorządy, firmy i osoby prywatne

Wsparcie płynie od gmin i powiatów Ziemi Słupskiej. Udało się już zebrać ponad 100 tys. zł. Ale to nie wszystko. Firmy i osoby prywatne kupują między innymi maseczki, fartuchy ochronne czy posiłki dla lekarzy.

Z powodu epidemii Sopot zamknął wejście na molo. Od czwartku nieczynne są też mola w Brzeźnie i Orłowie

W związku z koronawirusem od 26 marca do odwołania sopockie molo będzie zamknięte dla spacerowiczów podobnie jak morski deptak w Gdańsku i molo w Gdyni-Orłowie. O zakazie wstępu będą informować specjalne tabliczki. Zamknięte są też place zabaw, skate parki i siłownie pod chmurką.

Mniej zakażeń koronawirusem w Pomorskiem niż w innych regionach. Specjaliści: „To efekt małej liczby testów”

Według danych Ministerstwa Zdrowia do 23 marca w całej Polsce było 649 zachorowań na COVID-19, dzień później już 774. Dziś liczba ta zbliża się do tysiąca osób. W województwie pomorskim od początku epidemii potwierdzono 22 przypadki zakażenia koronawirusem, a testów wykonano niespełna tysiąc. W całej Polsce zrobiono ponad 25 tys. testów. – W naszym regionie, podobnie jak w całym kraju i większości państw świata, jest kilka razy więcej osób z koronawirusem niż wykazuje statystka oparta na sprawozdawczości – mówi Tadeusz Jędrzejczyk, lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP.

Krawcowe z Opery Bałtyckiej będą szyły maseczki ochronne. Trafią do Szpitali Pomorskich

W Sztumie niepełnosprawne krawcowe maseczki ochronne szyją już od tygodnia. To dlatego, że brakuje ich w sklepach i hurtowniach. Problem ze zdobyciem masek mają nie tylko osoby prywatne, ale przychodnie lekarskie i szpitale. Dlatego coraz więcej osób włącza się w akcje samodzielnego szycia masek. Pierwszą partię materiału otrzymały właśnie krawcowe z Opery Bałtyckiej.

Rząd zaostrza przepisy w związku z epidemią koronawirusa. Minister zdrowia: „Zostańmy w domach”

Podczas konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia 24 marca 2020 roku wprowadzono nowe zakazy i ograniczenia dla obywateli. Wszystko w związku z rosnącą liczbą osób zakażonych koronawirusem w Polsce.

Noclegi dla lekarzy poszukiwane. Z obawy o bliskich nie chcą wracać po dyżurach do domu

Około 230 lekarzy i stomatologów z Pomorskiego i trzech powiatów województwa warmińsko-mazurskiego przestało przyjmować pacjentów. Zamknęli prywatne gabinety ze względu na epidemię koronawirusa i z obawy o zdrowie pacjentów, swoje i swoich bliskich. Problemem jest brak środków ochrony osobistej, które pozwoliłby im bezpiecznie leczyć. Część lekarzy, pracujących w szpitalach czy przychodniach, chce na czas epidemii wyprowadzić się z domów, by po dyżurze nie zarazić członków rodziny.

Czy będą nowe zasady badań okresowych? Medycyna pracy w czasie pandemii

W związku z pandemią koronawirusa konieczna jest nowelizacja Kodeksu pracy. Do tej pory każdy pracownik zatrudniany na podstawie umowy o pracę musiał mieć wykonane badania przez lekarza medycyny pracy. Ponadto, konieczne było przeprowadzenie wstępnych i okresowych szkoleń z zakresu BHP.

Aktualizacja. Oddziały dziecięce w szpitalu na Zaspie ponownie otwarte. Przyjęcia małych pacjentów wznowione / Zamknięty SOR dla dzieci...

Szpitalny Oddział Ratunkowy dla dzieci oraz Oddział Pediatrii w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie zostały zamknięte 22 marca z powodu wykrycia koronawirusa u dwóch pracowników. Od środy 25 marca wznowiono przyjmowanie i leczenie dzieci. Wszystko działa normalnie.

Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?

Na konferencji prasowej 20 marca 2020 r. premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili w Polsce stan epidemii. Daje to rządowi nowe narzędzia do walki z zakażeniem koronawirusem. Będzie też więcej ograniczeń dla obywateli.

Niepełnosprawni pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej w Sztumie pomagają szpitalom. Szyją maseczki

Na co dzień szyją pościele, woreczki na pieczywo, stroje karnawałowe i torby. Jednak w czasie epidemii koronawirusa postanowili wesprzeć szpitale i uszyć brakujące maseczki. – To była nasza wspólna decyzja. Odłożyliśmy dotychczasowe zadania na bok, zostajemy nawet po godzinach, a w pracę szwalni włączyli się pracownicy biura i wolontariusze – mówi Anna Cielas, kierownik ZAZ w Sztumie.