Aktualności

Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy budynek wejherowskiego szpitala. To inwestycja za ponad 130 mln zł

Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie powiększy się o nowy budynek. W obiekcie będą m.in. Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń z Oddziałem Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej i Oddziałem Kardiochirurgii oraz Blok Operacyjny. Rozbudowa potrwa do drugiego kwartału 2022 r.

Otolaryngologia w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku po remoncie i w nowym miejscu. Koszt inwestycji to prawie 6,5 mln zł

W ramach modernizacji Oddział Otolaryngologiczny został przeniesiony ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika do znajdującego się nieopodal budynku przy ul. Powstańców Warszawskich. Inwestycja była realizowana w latach 2018-2020. Oddział został wyposażony w nowy sprzęt m.in. w: zestaw do operacji endoskopowych nosa i zatok, skaner żył oraz nowe meble.

Od soboty w niektórych miejscach możemy zdjąć maseczki. Ruszą też kina, teatry czy siłownie

Ogłoszony został kolejny etap odmrażania gospodarki. Już od najbliższego weekendu nie będzie trzeba nosić maseczek na świeżym powietrzu. Obowiązek zasłaniania nosa i ust pozostanie jednak w komunikacji publicznej, sklepach czy urzędach. Tydzień później, 6 czerwca działalność będą mogły wznowić kina, teatry oraz siłownie czy parki rozrywki.

Czy w Gdańsku powstanie szczepionka przeciwko koronawirusowi? Prace już trwają

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowują szczepionkę przeciwko SARS CoV-2. Zmierzają zmodyfikować białka strukturalne S wirusa, aby uzyskać skuteczny i bezpieczny antygen szczepionkowy. Na ten cel z Narodowego Centrum Nauki dostali grant w wysokości prawie 1 mln zł.

Ilu jest chorych na COVID-19 w Polsce? Ponad 21 tys. czy milion osób? Dlaczego te dane tak się różnią?

Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia publikowanych na Twitterze w Polsce zakażonych koronawirusem jest ponad 21 tys. osób. Jednak wielu ekspertów uważa, że te liczby są mocno zaniżone. Szacunki lekarzy wahają się od 100-150 tys. do nawet miliona Polaków zmagających się z COVID-19. Ilu naprawdę choruje?

Nowe urządzenie diagnostyczne w słupskim szpitalu. Dzięki niemu wykonają więcej badań wykrywających koronawirusa

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku będzie mógł wykonywać więcej testów w kierunku SARS CoV-2. To zasługa nowego i wydajniejszego urządzenia do badań laboratoryjnych. Środki na zakup aparatury w wysokości prawie 290 tys. zł przekazał samorząd województwa pomorskiego. Ponadto, szpital zakończył badania pracowników na obecność koronawirusa. Co ważne, nikt nie jest zakażony.

Powstaje system do superczułego badania koronawirusa. Pracują nad nim specjaliści z Politechniki Gdańskiej

Naukowcy z PG tworzą elektroniczną platformę analityczną do badania SARS CoV-2. Dzięki niej dowiemy się więcej o wirusie i o tym, jak go unieszkodliwić. Do badania posłużą m.in. kawałki diamentów. Prace trwają od miesiąca. Pierwsza wersja platformy ma być gotowa pod koniec roku.

Pomorze jest na szóstym miejscu pod względem liczby testów na koronawirusa. Co to oznacza?

Ministerstwo Zdrowia 18 maja na Twitterze zamieściło infografikę, z której wynika, że w Polsce przeprowadzono do tej pory ponad 636 tys. testów w kierunku SARS CoV-2. Najwięcej, bo ponad 177 tys. wykonano na Mazowszu, najmniej – tylko 5,5 tys. na Opolszczyźnie. W województwie pomorskim zbadano prawie 43 tys. próbek.

Znasz kogoś, kto pomaga seniorom w czasie epidemii i nie tylko? Zgłoś przyjaciela seniora do konkursu

Do 17 czerwca można zgłaszać kandydatów do wyróżnień marszałka województwa pomorskiego dla osób, które wspierają seniorów z Pomorza. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Zwyczajny–Niezwyczajny Senior, Pracodawca Przyjazny Seniorom i Przyjaciel Seniora. Ostatnia z kategorii to okazja, by uhonorować osoby niosące bezinteresowną pomoc w czasie izolacji społecznej ostatnich miesięcy.

Przedszkola i żłobki wznawiają działalność. Jak przygotować dziecko do nowej sytuacji?

Z powodu koronawirusa w połowie marca wszystkie przedszkola i żłobki wstrzymały działalność. Od 18 maja 2020 r. decyzją rządu RP placówki te mogą ponownie sprawować opiekę nad dziećmi. Wprowadzone zostały jednak niezbędne obostrzenia, które mogą wywoływać stres i niepokój u dzieci oraz ich opiekunów.

Pacjenci mogą się cieszyć. Od połowy czerwca będą mogli leczyć się w uzdrowiskach

Po poniedziałkowej informacji o zmniejszeniu liczby jednoimiennych szpitali zakaźnych, 19 maja minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział uruchamianie od połowy czerwca uzdrowisk, a w niedalekiej przyszłości innych sektorów służby zdrowia.

Zmiany w działalności szpitali jednoimiennych. Zostanie po jednym w regionie, ale nie każdym

W województwach, w których będzie najniższa liczba nowych zakażeń, szpitale jednoimienne sukcesywnie będą powracały do normalnej pracy. W każdym regionie zostanie jeden taki szpital. Nie oznacza to jednak końca pandemii koronawirusa.

Ogromna laurka w kształcie serca. Dzieci z Pomorza podziękowały walczącym z epidemią [ZDJĘCIA]

W kwietniu Pedagogiczne Biblioteki Wojewódzkie w Gdańsku i Słupsku zorganizowały szereg konkursów dla najmłodszych na czas epidemii pod hasłem „Siostro, bracie, zostań w chacie!". Jednym z nich było przygotowanie laurek dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, policji, strażaków i wszystkich tych, którzy pomagają innym w tym trudnym czasie. Dzieci nadesłały ponad 80 laurek, z których powstał plakat z sercem. Plakat trafi m.in. do pomorskich szpitali.

Pierwszy w Polsce punkt walk-thru będzie w Gdańsku. Od poniedziałku rozpocznie pobieranie wymazów wykrywających koronawirusa

Na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego w poniedziałek, 18 maja rozpocznie pobieranie wymazów w kierunku koronawirusa nowe mobilne centrum testowe. Będzie działać w formule walk-thru. Oznacza to, że na wykonanie testu dotrzemy pieszo, rowerem, hulajnogą lub innym niż samochód środkiem transportu.

Blok operacyjny w szpitalu na Zaspie otwarty. Są też nowe oddziały i bezpłatny parking. Budowa trwała prawie dwa lata

W nowym trzykondygnacyjnym budynku, który powstał przy Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku znajduje się m.in. osiem sal operacyjnych. Parter w nowym skrzydle zajęły dwa oddziały – urologiczny i urazowo-ortopedyczny na łącznie 68 łóżek. Kupiono nowoczesny sprzęt m.in.: urządzenie do pozaustrojowego utlenowania krwi ECMO, aparat do krążenia pozaustrojowego, defibrylatory i aparat USG. Koszt inwestycji to prawie 90 mln zł.

Czy za dwa tygodnie zdejmiemy maseczki? To zależy od liczby zakażeń w regionach

Jeśli liczba zachorowań nie będzie gwałtownie wzrastać, to niewykluczone, że w ciągu kilku najbliższych tygodni zostanie zliberalizowany nakaz noszenia maseczek. Może on dotyczyć powiatów lub całych województw, w których jest najmniej nowych przypadków COVID-19 i jest mała gęstość zaludnienia.

Tysiące maseczek i przyłbic dla szpitali, nowy sprzęt i posiłki dla medyków. Firmy, agencje, lokalni restauratorzy – pomagali wszyscy

Duże firmy, drobni przedsiębiorcy, lokalne restauracje i ludzie dobrej woli pomagali, jak mogli. Pomoc przybierała różne formy. Od remontów, poprzez zakupy wyposażenia i aparatury medycznej, środki ochrony osobistej, preparaty do dezynfekcji, aż po dostawy gotowych posiłków i produktów żywnościowych oraz wpłaty pieniężne. Kto i co dostał?

Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku bardziej ekologiczne. Ma instalację fotowoltaiczną

Na dachu Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku zamontowano 96 paneli słonecznych. Dzięki temu zmniejszą się wydatki na energię elektryczną. Będzie też bardziej ekologicznie.

Dobra informacja dla pacjentów: szpitale na Pomorzu powoli odmrażają planowe zabiegi, rehabilitacje i poradnie [RAPORT]

Pacjenci będą mogli skorzystać z większej niż do tej pory liczby świadczeń oferowanych w szpitalach. Powracają planowe zabiegi i operacje. Jak przedstawia się sytuacja w szpitalach marszałkowskich?

Mobilny punkt pobrań w Słupsku rusza od poniedziałku. To już piąte takie miejsce na Pomorzu

W namiocie przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku od 11 maja będą pobierane wymazy od osób skierowanych przez sanepid na badania i przebywających na kwarantannie. Punkt będzie czynny codziennie w godz. 12.00-14.00.

Potrzebne śpiwory, maseczki i komputery? Nie ma sprawy! Tak Pomorzanie pomagają innym w czasie epidemii

W obecnej sytuacji potrzebna jest każda pomoc – od transportu dla chorego, naprawy komputera do lekcji online po lekcje angielskiego czy nocleg dla medyka, który nie chce narażać swoich bliskich na zakażenie COVID-19. W szpitalach przydają się nawet śpiwory i koce. Pomagają zwykli ludzie, duże firmy. Potrafią skrzyknąć się w kilka godzin. Pandemia koronawirusa obudziła w nas wielkie pokłady dobra i chęci wspierania innych.

Szpitale w województwie pomorskim dostaną ponad 21,5 mln zł na walkę z pandemią. Połowa trafi do placówek powiatowych

Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej i preparatów dezynfekcyjnych, a także na aparaturę diagnostyczną wykrywającą koronawirusa dla laboratoriów. W sumie wsparcie otrzymają 34 podmioty lecznicze z Pomorza m.in.: szpitale, stacje pogotowia ratunkowego i przychodnie. Łączna wartość wsparcia wynosi 21 532 000 zł. Z tego prawie 11 mln zł trafi do szpitali powiatowych.

Rusza konkurs grantowy Pomorskie SOS. Hospicja, DPS i ZOL mogą dostać nawet 200 tys. zł

Od środy, 6 maja 2020 r. można składać wnioski w konkursie grantowym Pomorskie SOS. Pieniądze można przeznaczyć na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny w jednostkach całodobowego pobytu. Wszystko, aby powstrzymać epidemię COVID-19.

Porody rodzinne w szpitalu w Wejherowie wracają. Jakie warunki trzeba spełnić?

W Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie od 5 maja powróciły tzw. porody rodzinne. Z uwagi na panującą epidemię koronawirusa opracowano specjalne procedury.

Oddział ratunkowy w słupskim szpitalu już po remoncie. Co się zmieniło?

Oddział Ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku został wyremontowany i wyposażony w nowe urządzenia medyczne. Są to m.in.: nowe kardiominitory, pulsoksymetry, respirator, aparat USG i zestaw do intubacji i wentylacji. Sprzęt za ponad 300 tys. zł zakupiony został ze środków Unii Europejskiej.

Odmrażanie też w szpitalach. W Słupsku planowe zabiegi od 11 maja, a rehabilitacja od 5 maja

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku od poniedziałku, 11 maja 2020 r. będą przyjmowani pacjenci na tzw. zabiegi planowe, które zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa. Od 5 maja chorzy mogą też korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Każdy pacjent, który przychodzi do szpitala, musi podporządkować się reżimowi sanitarnemu. Chodzi o obowiązkowe noszenie maseczek, rękawiczek i zachowanie dwumetrowego dystansu.

Gdzie będą rodzić mieszkanki Pomorza? Brakuje miejsc na porodówkach, zwłaszcza dla kobiet w zagrożonej ciąży

W 17 miastach województwa pomorskiego w 21 szpitalach jest ponad 700 łóżek dla przyszłych mam. Jednak w związku z zakażeniami koronawirusem personelu medycznego oddziałów położniczo-ginekologicznych, w kilku podmiotach leczniczych zaczyna brakować miejsc dla rodzących. Dotyczy to zwłaszcza pań w ciążach zagrożonych.

Na Pomorzu wykonuje się coraz więcej testów na SARS CoV-2. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezpieczni

Jeszcze niedawno województwo pomorskie było na szarym końcu pod względem liczby wykonywanych testów wykrywających koronawirusa. Od kwietnia ta sytuacja poprawiła się. Jednak, jak widać ze statystyk, zwiększyła się też liczba chorych i liczba pacjentów hospitalizowanych. To oznacza, że podczas nadchodzącego majowego weekendu, nie powinniśmy podejmować pochopnych i nierozsądnych zachowań jak np. zmniejszanie dystansu społecznego czy zdejmowanie maseczek.

Majówka w czasie pandemii. Jak ją spędzić, nie narażając siebie i innych na zakażenie koronawirusem?

Z dnia na dzień jest coraz cieplej i słoneczniej. Patrząc przez okno czy wychodząc z domu np. po zakupy czujemy wiosnę. Pachną kwiaty, śpiewają ptaki, a drzewa się zielenią. Mimo tej idyllicznej aury ciągle słyszymy #zostańwdomu. Bardzo ważne, aby w czasie epidemii koronawirusa nie lekceważyć zaleceń dotyczących np. noszenia maseczek, zachowania dwumetrowego dystansu społecznego. Chodzi o to, aby kilka dni po majówce nie wzrosła liczba chorych na COVID-19.

Inwestycja w zdrowie mieszkańców powiatu człuchowskiego. 4,4 mln zł unijnego dofinansowania dla szpitala powiatowego

Dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w Szpitalu Powiatowym w Człuchowie powstanie w pełni wyposażona, nowoczesna pracownia endoskopowa. Przebudowana zostanie również sala operacyjna.