Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Zbudują część S6. Ale protesty trwają, w poniedziałek blokady na drogach

Zbudują część S6. Ale protesty trwają, w poniedziałek blokady na drogach

Tak dla S6. Blokada drogi

Mieszkańcy gmin Nowa Wieś Lęborska, Potęgowo, Łęczyce, oraz Lębork zaprotestują przeciwko opóźnianiu budowy trasy S6. W poniedziałek 22 maja 2017 r. zablokują drogę w swoich miejscowościach. Tymczasem minister ogłasza przetarg na część trasy.

 

W piątek wiceminister infrastruktury i budownictwa, Jerzy Szmit ogłosił w Wejherowie decyzję ws. uruchomienia drugiego etapu przetargu dla fragmentu Trasy Kaszubskiej od węzła Wielki Kack do skrzyżowania z obecną “szóstką” w Bożympolu. Oznacza to, że najprawdopodobniej powstaną dwa z czterech odcinków Trasy Kaszubskiej, o długości 42 km. Połączą Gdynię z Bożympolem na drodze krajowej S6 około roku 2022. Do Lęborka zabraknie 32 km.

Wiceminister Jerzy Szmit na spotkaniu w Lęborku. Fot. https://www.facebook.com/takdlas6wwojewodztwiepomorskim/

Połowiczne zwycięstwo, protesty trwają

To połowiczne zwycięstwo licznych inicjatyw społecznych dążących do realizacji S6 w województwie pomorskim. Pomorzanie chcą jednak by trasa powstała na całej długości. W poniedziałek odbędą się pikiety w miejscach, które na tę chwilę są pomijane w rządowych planach.

Krajowa szóstka będzie blokowana w miejscowościach: Godętowo (gmina Łęczyce 15:30-16:30), Mosty (gmina Nowa Wieś Lęborska 15:30-16:30), Lębork (15:30-16:30) oraz Darżyno (gmina Potęgowo 14:00-15:00).

 

Mieszkańcy są sfrustrowani

– Wskutek rosnącej frustracji społeczności lokalnej narodziła się oddolna inicjatywa zorganizowania protestu – piszą organizatorzy protestu na Facebooku.- Inicjatywa protestu wyszła ze strony mieszkańców – twierdzi w Dzienniku Bałtyckim, Jarosław Litwin, lęborski radny. – Na temat drogi S6 docierają do nas niepokojące informacje. Przetarg na budowę drogi został ogłoszony, ale nic się nie dzieje. Słyszymy, że do Słupska droga na pewno nie powstanie. To nie jest protest antyrządowy, bo bez względu na to, kto jest przy władzy, chcemy, by droga S6 powstała na całej długości. Zapraszamy wszystkich chętnych, by nas wsparli w proteście – dodaje Litwin.

Organizują się na Facebooku

Mieszkańcy Pomorza walczący o drogę S6 już od blisko pół roku organizują się na Facebooku. Na profilu “Tak dla S6 w województwie pomorskim” jest już ich 5 tysięcy. Ich zdaniem szybkie i bezpieczne połączenie drogowe zachodniej części województwa pomorskiego z Trójmiastem jest warunkiem zrównoważonego rozwoju. Pozwoli na sprawny i przewidywalny w czasie dojazd do pracy, na studia, transport towaru oraz oszczędność czasu, paliwa i pieniędzy. Droga ekspresowa to droga bezpieczna. Jest szansą na rozwój przedsiębiorczości, atrakcyjne miejsca do inwestycji wzdłuż drogi oraz połączenie z portami i lotniskiem.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.