Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Zbiórka na ogród dla pacjentów onkologicznych gdyńskiego szpitala. Ma im pomóc w terapii

Zbiórka na ogród dla pacjentów onkologicznych gdyńskiego szpitala. Ma im pomóc w terapii

Wizualizacja wstępnego projektu ogrodu

Ogród powstaje na tarasie Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Będą w nim ławki, stoliki, a wokół mnóstwo zieleni. Ma pomóc w terapii osobom chorym na raka. Na ten cel potrzeba ponad 50 tys. zł. Szpital szuka darczyńców. Zbiórka trwa do 5 sierpnia.

 

Inicjatorami są Stowarzyszenie Onkologia Gdyńska oraz Szpitale Pomorskie.

 

Gdzie będzie?

Pomysł stworzenia ogrodu powstał po remoncie w Oddziałów Onkologii Klinicznej i Radioterapii oraz Chemii Dziennej. W budynku szpitala na II piętrze jest duży, ponad 150 metrowy taras, który do tej pory nie był niezagospodarowany. – Chcielibyśmy, aby z tego miejsca mogli korzystać na co dzień pacjenci naszego szpitala, którzy spędzają w nim wiele dni, a nawet długich tygodni – mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik spółki. Takie miejsce na pewno wpłynie pozytywnie na ich samopoczucie – dodaje Pisarewicz.

 

Ważna forma terapii

Ogrody w szpitalach nie są nowym pomysłem. Tego typu miejsca istnieją m.in. w Stanach Zjednoczonych czy Europie. Ich zadaniem jest pomoc pacjentom w trudnym okresie walki z rakiem. Jak mówi dr Iwona Danielewicz, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, a jednocześnie członek Stowarzyszenia Onkologia Gdyńska: „jestem marzycielką i szukając pomysłu na wsparcie moich pacjentów, podpatrywałam, jak wygląda pobyt pacjentów w różnych szpitalach na świecie. W Lizbonie i Chicago widziałam piękne ogrody i wtedy zapragnęłam, aby taki powstał też w naszym szpitalu”. Chorzy onkologicznie, poza leczeniem, potrzebują spokoju i wsparcia psychicznego. – A to może dać im między innymi przebywanie wśród zieleni zamiast w salach chorych – wyjaśnia dr Danielewicz. Patrzenie na zieleń odpręża, a poza tym zapewnia trochę ochłody w upalne, letnie dni. Pacjenci mogą wyjść na taras i np. poczytać książkę, porozmawiać z bliskimi lub z kimś przez telefon albo zwyczajnie zaczerpnąć powietrza i choć na chwilę zapomnieć o chorobie. – Kontakt z naturą uspokaja, wycisza i daje nowe pokłady energii, a to w każdej chorobie, a zwłaszcza onkologicznej, jest bardzo ważne. Wzmacnia bowiem psychikę i tym samym odporność. Planujemy, aby był gotowy 9 sierpnia – dodaje ordynator Danielewicz. I zaraz zapewnia, że jak spełni się to jej marzenie, to będzie chciała realizować kolejny pomysł na rozbudowę ogrodu. Na razie cieszy się, że są już trzy, nowe, ławeczki, na których mogą usiąść chorzy. Są też pierwsze donice z roślinami. Wybierane są takie, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych, gdyż taras jest niezadaszony.

 

Ogród na tarasie z pierwszymi meblami i dr Iwoną Danielewicz

Ogród na tarasie z pierwszymi meblami i dr Iwoną Danielewicz. Fot. materiał prasowy Szpitali Pomorskich

 

Potrzeba pieniędzy

Niestety koszty zagospodarowania tego miejsca przewyższają możliwości finansowe szpitala. Dlatego też stowarzyszenie i szpital postanowiły zorganizować zbiórkę, która potrwa do 5 sierpnia. – Mamy już, dzięki uprzejmości naszej wolontariuszki, wstępny projekt i kosztorys inwestycji na kwotę niebagatelną, bo ponad 50 tys. zł. W ogrodzie będą ławki, stoliki, a przede wszystkim zieleń, która stworzy przyjazne kąciki dla chorych. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe budowy ogrodu na tarasie dla pacjentów onkologicznych – tłumaczy Pisarewicz.

Specjalna zbiórka trwa do 5 sierpnia. Środki można przekazać za pomocą konto na zrzutka.pl lub też przelewając je na konto Stowarzyszenia Onkologia Gdyńska  80 2530 0008 2027 1095 4209 0001 – z dopiskiem Taras.

 

Taras_baner

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.