Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Zaślubinowa lekcja historii w Słupsku. Uczniowie obejrzeli film i stworzyli scenariusze wydarzeń sprzed 100 lat [FILM]

Zaślubinowa lekcja historii w Słupsku. Uczniowie obejrzeli film i stworzyli scenariusze wydarzeń sprzed 100 lat [FILM]

Fot. archiwum UMWP.

Specjalną lekcję zawiązaną ze stuleciem powrotu Pomorza w granice Polski przeprowadził nauczyciel historii Wojciech Gajewski. Młodzież z V LO im. Zbigniewa Herberta w Słupsku obejrzała krótki historyczny film o wydarzeniach sprzed stu lat. Przygotowała też listy najważniejszych wydarzeń związanych ze stuleciem zaślubin Polski z Bałtykiem.

 

Była to pierwsza lekcja historii oparta na materiałach edukacyjnych, jakie do 240 pomorskich szkół rozesłał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Pakiet edukacyjny jest częścią regionalnych obchodów 100-lecia powrotu Pomorza w granice RP. W jego skład wchodzą: scenariusze dwóch lekcji, drukowany folder „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej”, oraz film dokumentalny z komentarzem prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego.

 

Historia powinna być ciekawa

Lekcję rozpoczął pokaz filmu, który z okazji rocznicy przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Opowiada on historię odzyskiwania niepodległości przez Pomorzan w 1920 roku. Uczniowie klasy humanistycznej z V LO im. Zbigniewa Herberta w Słupsku rozmawiali o wydarzeniach, jakie przyczyniły się do tego, że Pomorze stało się częścią Polski 100 lat temu. Przygotowali także własne listy wydarzeń sprzed wieku według ważności. Wydarzenia te ułożyli w kształt piramidy. W czasie lekcji nauczyciel zwrócił uwagę na rolę lokalnych bohaterów w tym procesie. – Tego typu lekcje są potrzebne – podkreślał Wojciech Gajewski, nauczyciel historii V LO w Słupsku. – Brakuje nam właśnie takich materiałów, które mówiłyby o historii regionu. W podstawie programowej znajdują się kwestie kształtowania się granic. O kwestiach związanych z Pomorzem trzeba mówić – tłumaczył Gajewski.

 

 

Z nietypowych zajęć zadowoleni byli także uczniowie. – Taka lekcja jest dla nas ciekawsza, kiedy wykorzystywane są filmy i dodatkowe materiały – mówili uczniowie ze Słupska. – To pomaga i historia może być bardziej interesująca – komentowali.

W zaślubinowej lekcji historii wzięli także udział Krystyna Danilecka-Wojewódzka , prezydent Słupska, Danuta Wawrowska, radna województwa pomorskiego, Sławomir Lucewicz, zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa.

Czytaj więcej: zaslubiny.pomorskie.eu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.